מחקר: אלכוהול מחזק את השפעת הקנאביס

מחקר חדש מצא כי שימוש באלכוהול מגביר משמעותית את אחוזי ה-THC, החומר הפסיכואקטיבי הפעיל בקנאביס, בדמם של צרכנים.

קנאביס יחד עם אלכוהול הוא אחד השילובים הנפוצים בצריכה בעולם – ואף על פי כן מעטים המחקרים שנערכו בנוגע להשפעת השילוב בין השניים. המחקר המשמעותי האחרון שנערך בעניין זה פורסם בשנת 2001 ומצא כי אצל נסיינים שעישנו קנאביס ושתו מנה גדולה של אלכוהול (בכמות השווה לזו של מספר שוטים לפחות), רמות ה-THC בדם כמעט הוכפלו, זאת לעומת אנשים שעישנו קנאביס ושתו משקה פלסיבו.

הנסיינים השיכורים במחקר מ-2001 גם העידו על עצמם שהרגישו את השפעת הקנאביס לפני אלו שרק עישנו, ודירגו את ה’סוטול’ שלהם כ”טוב יותר”. ראו: מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?

מרילין יוסטיס
ד”ר מרילין יוסטיס, מנהלת המחקר

כעת, מחקר חדש שפורסם בירחון “Clinical Chemistry” ובו נבדקה ההשפעה המשולבת של אדי קנאביס ואלכוהול, מציג שוב כיצד שילוב בין השניים מגביר את ריכוז הרכיב הפעיל THC בדמם של הנבדקים.

במחקר השתתפו 19 אנשים בוגרים ששתו משקה פלסיבו (דמה) או משקה המכיל כמויות נמוכות של אלכוהול – רגע לפני ששאפו 500 מיליגרם של אדי פלסיבו או של כמות קטנה של אדי קנאביס (2.9% THC) או של כמות גבוהה (6.7% THC).

החוקרים מצאו כי ללא אלכוהול בכלל, הריכוז של THC הגיע ל-32.7 מיקרוגרם לליטר בכמות הנמוכה ועד ל-42.2 מיקרוגרם לליטר בכמות הגבוהה. כאשר שילבו החוקרים גם את האלכוהול, הגיעו המספרים ל-35.3 מיקרוגרם לליטר בכמות הנמוכה ועד ל-67.5 מיקרוגרם לליטר בכמות הגבוהה – נתונים גבוהים משמעותית עד כמעט פי שניים.

גם זה בטח יעניין אותך

“הריכוז המוגבר של THC בדם כאשר בא בשילוב עם אלכוהול מסביר את הפגיעה המוגדלת ביכולת המוטורית במקרים אלו,” מסבירה מנהלת המחקר ד”ר מרילין יוסטיס, חברת ה-NIDA, הרשות האמריקנית למלחמה בסמים. “תוצאות המחקר יעזרו לבסס מדיניות והסברה נכונה יותר בנוגע לחוקי הנהיגה תחת השפעת חומרים.”

מחקר אחר שנערך בעבר על ידי משרד התחבורה האמריקני בקרב 1,882 הרוגים בתאונות דרכים נמצא כי הסיכון לתאונת דרכים גובר בקרב מי שצרך קנאביס ב-0.7%, בעוד אלכוהול מוביל לעלייה בסיכון של 7.4%. השילוב בין השניים, כך על פי המחקר, הוביל לעלייה בסיכון של 8.4%.

ראו עוד:
מחקרים מוכיחים: יותר מריחואנה – פחות אלכוהול ותאונות דרכים
דו”ח חדש: צריכת קנאביס לא מגבירה את הסיכון לתאונות דרכים
מחקר: אלכוהול הוא ‘סם מעבר’, לא מריחואנה
מחקר: קנאביס לא גורם לפסיכוזה – אלכוהול כן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר