טוען...

מדריך קצר לבדיקת סמים

באירופה וגם בשאר העולם, בדיקות סמים כבר נעשו דבר שבשגרה בפסטיבלים ורייבים, אך בארץ, למרות הפופולאריות של ‘מסיבות הטבע’, כמעט אין מודעות לנושא. מחקרים מחו”ל מראים כי הרוב המוחלט של הסמים שמתדלקים את המסיבות האלו (כמו MDMA) הם לא מה שהם אמורים להיות, ועשויים להיות מסוכנים במיוחד.

בדיקה קצרה וזולה יכולה להציל חיים

בעוד שהשימוש בערכות לבדיקת סמים הפך בשנים האחרונות לנפוץ בקרב בליינים בחו”ל, בארץ כמעט אין מודעות לנושא – וזאת למרות שעשרות אלפי ישראלים משתמשים ב-MDMA או LSD בכל שנה. כפי שכתבתי בכתבה על מקרי המוות מ-MDMA מזוייף בבריטניה בתחילת השנה – הערכות האלו זולות במיוחד ויכולות להציל חיים. המטרה היא לא לעודד שימוש בסמים משום סוג, אלא להעלות מודעות לחשיבות של השימוש בערכות בדיקה, ואני בטוח שכל מי שיקרא את הניתוח הסטטיסטי העגום של דגימות ה-MDMA מחו”ל יבין מדוע זה חשוב.

(לחץ להגדלה) ניתוח סטטיסטי של החומר הפעיל בטבליות אקסטזי מסביב לעולם. באדום - המדינה עם הנתון הגבוה ביותר לאותו סם. שימו לב - קפאין אינו מופיע בגרף, משום שהוא לא נכלל בבדיקות הסמים הנפוצות. עם זאת, בחלק של המחקר שמנתח בדיקות כרומטוגרפיה (בדיקות מעבדה מתקדמות יותר), קפאין מופיע בלפחות 10% מהדגימות.
(לחץ להגדלה)
ניתוח סטטיסטי של החומר הפעיל בטבליות אקסטזי מסביב לעולם. באדום – המדינה עם הנתון הגבוה ביותר לאותו סם. שימו לב – קפאין אינו מופיע בגרף, משום שהוא לא נכלל בבדיקות הסמים הנפוצות. עם זאת, בחלק של המחקר שמנתח בדיקות כרומטוגרפיה (בדיקות מעבדה מתקדמות יותר), קפאין מופיע בלפחות 10% מהדגימות.

קראו עוד:
מה באמת יש באקסטזי / ‘אמ.די’ שלכם?

בכתבה הקודמת (“מה באמת יש באקסטזי שלכם?”) סקרנו את הבעיה, וכעת אנחנו סוקרים את הפיתרון. בקרוב אכתוב בהרחבה על הנושא של בדיקות איכות לסמים, ואצרף דוגמיות מישראל ביחד עם תוצאות הבדיקה שלהן. אבל בינתיים, אני רוצה לפחות לכסות את ההוראות הבסיסיות של השימוש בבדיקות. חשוב לציין שאין כאן שום כוונה לעודד אנשים לצרוך סמים משום סוג – אלא לעודד צרכני אקסטזי לבדוק את הסמים שלכם, ולהפסיק לצרוך חומרים לא ידועים שעשויים להזיק להם יותר מ-MDMA.

תוצאה חיובית (צבע כחול) עבור MDMA עם בדיקת Mecke. עניין של 20 שניות שעשוי להציל חיים.
תוצאה חיובית (צבע כחול) עבור MDMA עם בדיקת Mecke. עניין של 20 שניות שעשוי להציל חיים.

קניית הבדיקות

את הערכות ניתן להזמין כאן למשל או באתר DANCESAFE– הוא נחשב לאתר מאוד אמין בתחום, אך כמובן שיש מגוון רחב של אתרים שמוכרים ערכות בדיקה. כמובן שמדובר במוצר חוקי לחלוטין – אין סיבה לדאגה מהבחינה הזאת.

עולם בדיקות הסמים (ה’ביתיות’) מתבסס על 4 סוגים שונים של נוזלי בדיקה: Mandelin, Mecke, Marquis, ו-Simon’s. לכל אחד מנוזלי הבדיקה יש טווח שונה של סמים שהוא מסוגל לזהות, וכך, ככל שיש לנו יותר סוגים של ערכות – נוכל לזהות (ולשלול) את הנוכחות של יותר סוגי סמים. כל אחת מהבדיקות עולה 20$, ומכילה מספיק נוזל ל-50 בדיקות. ניתן גם לקנות במבצע את כל 4 הבדיקות ב-65$.

החבילה שהגיעה מ'DanceSafe' - נוזל בדיקת Marquis (משמאל), נוזל בדיקת Mecke (מימין) ועלון שמדגים את שינוי הצבע שיעבור כל סם במגע עם אחת מהבדיקות (רשימת הסמים היא מאוד ארוכה - היא נמשכת הרבה מעבר למה שמופיע בתמונה. הרשימה המלאה מופיעה בתמונה למטה).
החבילה שהגיעה מ’DanceSafe’ – נוזל בדיקת Marquis (משמאל), נוזל בדיקת Mecke (מימין) ועלון שמדגים את שינוי הצבע שיעבור כל סם במגע עם אחת מהבדיקות (רשימת הסמים היא מאוד ארוכה – היא נמשכת הרבה מעבר למה שמופיע בתמונה. הרשימה המלאה מופיעה בתמונה למטה).

עבור MDMA, אין ממש צורך בכל ארבעת הבדיקות – הבדיקה העיקרית ל-MDMA היא בדיקת Mecke, והיא יכולה לזהות את הסמים הבאים:
MDxx – נגזרות כימיות של MDMA, כולל כימיקלים מחקריים חדשים כמו Methylone, Dimethylone, ו-Butylone אשר נמכרים באינטרנט במחיר נמוך בהרבה מ-MDMA, ומעט מאוד ידוע על ההשלכות הבריאותיות שלהם. אלו נמצאו בכ-29% מטבליות האקסטזי שנבדקו במחקר, ובכ-25% מדגימות ה’אמ.די’ / ‘מולי’ בקריסטלים.

בדיקה חיובית ל-Dimethylone, כימיקל מחקרי חדש וזול שמגיע גם בצורת קריסטלים ונמכר במרמה בתור ‘אמ.די’ / ‘מולי’, עם ערכת Mecke:

DXM – המרכיב הפעיל בסירופ לשיעול ללא מרשם (‘תרודקס‘) – סם דיסוציאטיבי / פסיכודלי שלאחרונה מופיע גם הוא בדגימות שאמורות להכיל MDMA.
Cathinones – קתינונים,ובטא-קטונים, כימיקלים מחקריים שמהווים נגזרות חזקות של החומר הפעיל בגת, ‘קאתינון’. אלו זכו לסלג “חגיגת” בישראל ו-“Bath Salts” (‘מלחי אמבט’) בארה”ב. הם נמצאו נמצאו ביותר מ2% מהקריסטלים שנבדקו במחקר.

2C-T-x substances – נגזרות שונות של הכימיקל המחקרי הפסיכודלי שפותח לראשונה על ידי אלכסנדר שולגין – רוב הנגזרות האלו עדיין חוקיות וזולות במיוחד, והן נותנות למשתמש השפעה פסיכודלית יותר וחזקה יותר מזו של MDMA. ההשפעות מתוארות על ידי משתמשים כשילוב בין MDMA ומסקאלין, ונמשכות עד 6 שעות. המינון הטיפוסי של הנגזרות האלו נע בין 50 מ”ג ל-150 מ”ג – כאשר המינון הטיפוסי של MDMA בדרך כלל גבוה בהרבה – וזה מתכון בטוח למנת יתר.

בדיקה חיובית ל-2C-T-7 עם ערכת Mecke:

החיסרון העיקרי בערכת Mecke הוא שהיא אינה יודעת לזהות אמפטמין (ספיד) – אשר הוכתר על ידי המחקר כאחד הדילולים הנפוצים ביותר באקסטזי בעולם (18.4% מהטבליות בקנדה). לכן אני משלים את הבדיקה עם ערכת Marquis – אשר יודעת לזהות אמפטמינים מכל הסוגים (כולל מת’אמפטמין), וגם 2C-B, עוד כימיקל מחקרי פסיכודלי של שולגין שנמכר לעיתים בתור MDMA (כ-1.2% מהטבליות שנבדקו), והשפעותיו מתוארות על ידי המשתמשים כ”משהו בין אסיד ל-MDMA”.

ביצוע הבדיקה

עכשיו כשיש לנו את הערכות – אפשר לגשת לעבודה. קודם כל – החבילה מ-DanceSafe מגיעה עם בקבוקי תרופות (אחד לכל בדיקה שהזמנתם), שבתוכם יש חומר צמחי כלשהוא (שמשמש בסה”כ לריפוד), ועליו מונח בקבוקון קטן עם נוזל – זאת הבדיקה. את נוזלי הבדיקה יש לשמור בקירור, או לפחות באיזור מוצל ויבש. בנוסף, מגיע עם החבילה דף עם רשימה של סמים ורשימה של גוון הצבע שכל אחת מארבעת הבדיקות תתן עבורם. חשוב לשים לב לא רק לצבע הסופי של הבדיקה – אלא לתהליך של החלפת הצבע. הגרפים של הצבע שמופיעים בעלון מתארים את השינוי בצבע שאמור לקרות במהלך 20 שניות מרגע המגע של נוזל הבדיקה בסם.

טבלת הסמים המלאה שמגיעה עם ערכות הבדיקה - כל עמודה מסמנת בדיקה אחרת וכל שורה סם אחר. הגרפים מתארים את שינוי הצבע שמתרחש במשך 20 שניות ממגע נוזל הבדיקה בסם.
טבלת הסמים המלאה שמגיעה עם ערכות הבדיקה – כל עמודה מסמנת בדיקה אחרת וכל שורה סם אחר. הגרפים מתארים את שינוי הצבע שמתרחש במשך 20 שניות ממגע נוזל הבדיקה בסם.

הבדיקה עצמה היא כל כך פשוטה, שבאמת קשה לי להבין מדוע צרכנים קבועים של MDMA לא טורחים לבצע אותה. כל מה שצריך זה לקחת דגימה מיקרוסקופית מהסם – בערך בגודל של ראש סיכה, ולטפטף עליה טיפה אחת מתוך הבקבוקון. השינוי בצבע צריך להיות כמעט מיידי – ולתת לכם קודם כל תשובה לשאלה האם המוצר מכיל MDMA (או סם אחר) ואם לא – מה הוא כן מכיל?

רצוי לציין שנוזלי הבדיקה הם רעילים – אסור בשום פנים ואופן לבלוע אותם (ואין שום סיבה לנסות). הם נחשבים גם לכימיקלים שמגרים את העור – ולכן מומלץ להשתמש בכפפות כאשר מבצעים בדיקות. אך רוב האנשים לא מקפידים על הכלל הזה – ובתור מישהו שנגע בטעות בנוזל עם עור חשוף – הגירוי בעור היה די מינימאלי. יותר חשוב להימנע ממגע של החומר בעין (למרות שקשה לי לדמיין סיטואציה שבה זה עשוי לקרות). אם נוצר מגע עם העין – יש לשטוף באינטנסיביות. גם בגדים אמורים להיפגע ממגע עם הנוזל – אז זאת עוד נקודה לזכור. שוב, מכיוון שמדובר בסה”כ בטיפה אחת, הסיכוי למגע של החומר עם העור, העיניים, או הבגדים הוא מזערי – הוא לא ‘משפריץ’ לשום מקום.

בואו נחלק את זה לשלבים, למען הפשטות:
1. קח דגימה מזערית (בגודל ראש סיכה) מהסם שאתה מעוניין לבדוק והנח אותה במרכז קערה קטנה.
2. לבש כפפות (לא חובה, אבל רצוי. כפי שניתן לראות בתמונה, אני אישית לא עושה את זה). כפפות חד פעמיות יספיקו.
3. פתח את בקבוק הבדיקה, וטפטף 1-2 טיפות ישירות על הדגימה. חשוב שהפיה של הבקבוק לא תיגע בדגימה של הסם – זה עשוי לזהם את כל הבקבוקון של נוזל הבדיקה.

דגימת הסם (במקרה הזה מדובר בOxycodone) מוצבת במרכז הקערה. הבקבוקון נמצא כמה סנטימטרים מעל הדגימה על מנת שהפיה שלו לא תיגע בסם.
דגימת הסם (במקרה הזה מדובר בOxycodone) מוצבת במרכז הקערה. הבקבוקון נמצא כמה סנטימטרים מעל הדגימה על מנת שהפיה שלו לא תיגע בסם.

4. ערבב את הדגימה בעזרת מקל כלשהוא (השלב הזה לא חובה – הוא רק גורם לתוצאה להופיע מהר יותר).
5. עקוב אחר שינוי הצבע – והשווה אותו לשינויי הצבע שמתוארים בטבלה למעלה, בהתאם לערכת הבדיקה שהשתמשת בה.

צילמתי סרטון קצר לצורך הדגמה – לא היו לי סמים ‘מעניינים’ לבדוק, אז עשיתי בדיקת Marquis לגבישי סוכר. במקרה המאוד לא סביר שמישהו ינסה למכור לכם סוכר במקום MDMA – ככה זה ייראה:

ראו עוד:
“מה יש בשקית שלי” – בודקים סמים במסיבות טבע
משטרת אנגליה לאזרחים: תנו את האקסטזי שלכם
כימיקלים מחקריים: עקב האכילס של המלחמה בסמים
מה באמת יש באקסטזי שלכם?

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר