גידול קנאביס בפעם הראשונה: 3 שלבים בדרך לעציץ המושלם – מדריך

כל מה שצריך לדעת על גידול קנאביס ביתי למתחילים: המדריך השלם לגידול קנאביס בבית - מא' ועד ת'. הזמנת זרעים, ציוד נדרש, תנאים הכרחיים, שתילה, גידול, צמיחה, פריחה, טיפוח ועוד כמה טיפים חשובים עד לקציר.

כל מה שצריך לדעת על גידול קנאביס ביתי למתחילים – מבחירת הזרע והנבטתו, דרך רכישת הציוד הנדרש והתאמת סביבת הגידול, זיהוי זכר או נקבה, מתי קוצרים, איך מייבשים ועוד – מדריך גידול קנאביס בבית בשלושה שלבים פשוטים.

גידול קנאביס: תהליך הצמיחה – מזרע עד פרחים

אז החלטתם שאתם רוצים לגדל קנאביס בבית – מצוין! ישנם יתרונות רבים בגידול קנאביס בבית, אבל ניתן בקצרה לומר שבהשקעה קטנה יחסית תוכלו להניב פרחי קנאביס איכותיים יותר, בעלות נמוכה יותר, והכי חשוב – מבלי להיות תלויים ב”כיוון” אלא רק בעצמכם.

הדבר הראשון החשוב בגידול קנאביס הוא להבין שקנאביס הוא צמח מאוד פשוט לגידול, וכמו כל צמח אחר הוא זקוק לשלושה דברים בסיסיים:

מים – אדמה – אור

חלל הגידול

עוד בטרם ניגשים לרכוש ציוד יש לוודא כי ברשותנו נמצא מקום ראוי לגידול הצמח שיאפשר לקנאביס להתפתח בשגשוג.

ניתן לגדל קנאביס כמעט בכל מקום, גם מארזי מחשב קטנים יכולים לעבוד – אבל באופן כללי רצוי שיהיה בחלל הגידול שטח פנים של לפחות 50 סמ”ר עם גובה של מינימום 50 ס”מ, כך ניתן יהיה לתמרן את צמיחת הקנאביס ולטפל בו בצורה נוחה.

מתקן הגידול יכול להיות כל דבר בעל חלל בנפח המתאים, וניתן לקבע עליו אביזרים כגון מאווררים קטנים, מפוח או נורת גידול. המתקנים הנפוצים ביותר לגידול קנאביס יהיו כנראה ארון עץ ישן או אוהל גידול ייעודי.

שימו לב – לא מומלץ להשתמש בארון העשוי מפלסטיק או מחומרים אחרים בעלי פוטנציאל בעירה גבוהה.

גידול קנאביס – ציוד נדרש

לפני שנפתח במדריך למתחילים נציין שמי שמעוניין במדריכים נוספים מומלץ שיבקר בקטגוריות ‘מדריכי גידול למתחילים‘, ‘מדריכי גידול למתקדמים‘, בפורום המומחים לקבלת ייעוץ וליווי, וכן בספר הקנאביס העברי הראשון.

כעת נמשיך – כאמור, גידול קנאביס דורש שלושה דברים עיקריים. בואו נראה איך משיגים אותם:

מים – יש לנו מהברז וזה יספק אותנו בינתיים.

אדמה – בכל משתלה יש אדמה לגידול עציצים/שתילים – זה יעשה את העבודה.

אור – פה העניין נהיה קצת יקר וזה המכשול שבו נופלים חלק מהמגדלים המתחילים. רבים חושבים לעצמם “אני אגדל בעזרת נורת פלורסנט”, אבל מתאכזבים לגלות בסוף התהליך כי חודשים ארוכים של השקעה והמתנה נגמרו בתפרחת לא מרשימה במיוחד. כזו שאפילו לא שווה את ההשקעה.

נורה בלחץ גבוה לגידול קנאביס
נורת HPS יעודית לגידול קנאביס

נורה לגידול קנאביס

אי לכך נורה טובה לגידול קנאביס הינה דבר הכרחי וחיוני ביותר. ישנם שני סוגים עיקריים בהם משתמשים מגדלי קנאביס מקצועיים – כל אחת מהן מתאימה לתקופה אחרת בשלבי הגידול – אך מאחר ואנחנו עדיין בדרגת “מתחילים” ולא בטוחים אם כדאי להשקיע כסף רב כל כך, נקנה בינתיים מנורה אחת שאיתה נלך לאורך כל הדרך.

המנורה נקראת נורת נל”ג (נתרן לחץ גבוה). או באנגלית – HPS. לצורך גידול קנאביס בשטח פנים של 40-60 סמ”ר נזדקק לנורות של 250w עד 400w. נורות אלו עולות בין 200 ל-500 ש”ח וניתן למצוא אותן בחנויות הידרו – חנויות המיועדות למגדלי קנאביס.

אז עכשיו כשיש לנו את הציוד המינימלי הנדרש, נעבור לשאלה המעניינת: איך מגדלים קנאביס בבית.

איך לגדל קנאביס בבית?

כדי להבין את הרעיון המרכזי של גידול קנאביס בבית נחלק את התהליך לשלושה שלבים עיקריים:
שלב הנבטה – הנמשך בין שבוע לשבועיים.
שלב צמיחה – הנמשך בין חודש לחודשיים ויותר.
שלב פריחה – הנמשך בערך חודשיים.

https://www.facebook.com/161709620582900/videos/1016619811758539/

גידול קנאביס: שלב 1 – הנבטת הזרעים

חנויות זרעים | מדריך קניית זרעים

אחרי שרכשנו (או קיבלנו) זרעים איכותיים (חשוב מאוד שיהיו איכותיים אם ניתן לדעת מראש), ולפני שמכניסים את הזרע לאדמה – מומלץ להנביט אותו קודם ולהמתין עד שייצא לו מעט “זנב” לבן (שורש).

כולנו זוכרים איך בגן הנבטנו זרעי חומוס ושעועית על צמר גפן. אז כאן זה אותו הרעיון בדיוק. יש מגוון שיטות להנבטת זרעי קנאביס ויש גם כאלו שלא מנביטים כלל ופשוט מכניסים את הזרע לאדמה ונותנים לו לעשות את שלו. הדרך הבטוחה היא פשוט לקחת נייר מגבת, להרטיב אותו מעט ועליו להניח את הזרעים.

זרעי קנאביס הנבטה
זרעי קנאביס מונבטים

4 דגשים להנבטת זרעים:

  1. יש לשים לב שהזרעים לא קרובים מדי אחד לשני
  2. מומלץ להניח פיסת נייר מגבת עם הזרעים על צלחת ולעטוף בשקית ניילון
  3. יש לדאוג שנייר המגבת יהיה לח תמיד אך לא מלא ביותר מדי במים
  4. לא לחכות עם העברת הנבטים לאדמה יותר מדי. שורש של ס”מ מספיק בהחלט

העברה לעציץ קטן
אחרי שהשורש החליט להציץ מהזרע סוף סוף, קחו כוס קלקר ועשו בה כמה חורים בתחתית. מלאו אותה באדמה (אדמה טובה שקונים בכל משתלה, לא סתם משהו שאספתם מהרחוב) ועשו בעזרת האצבע או עיפרון גומה קטנה במרכז הכוס בעומק של 2-3 ס”מ.

הנבטת זרעים - הטמנה בכוסות עם חורים

כעת ניקח בעדינות את הזרע, נכניס אותו לגומה כאשר השורש כלפי מטה (הדקדקנים יגידו שעדיף להניח את השורש בזווית של 45 מעלות כלפי מטה, אבל זה לא קריטי). כעת נכסה את הזרע באדמה. חשוב לוודא שהזרע מכוסה בצורה טובה מצד אחד אבל חשוב יותר לשים לב שלא לדחוס יותר מידי את האדמה המכסה את הזרע בכדי לא לחנוק ולסתום אותו.

יש לפזר את האדמה מעל הנבט בזהירות ועדינות, ולהשאיר את הכיסוי האדמתי מאוורר. אחרי שהעברנו את הנבט לאדמה, נשקה במעט מים (בשביל הלחות. אין להציף את האדמה במים!).

בשלב זה נשים את השתיל מתחת למנורה שתהיה דלוקה 24 שעות רצוף בכל יום. נורת פלורוסנט פשוטה תעשה את העבודה בשלב התחלתי זה, אבל ממש בעוד כמה ימים נהיה מוכרחים להתחיל לעבוד עם נורות רציניות יותר.

בעוד מספר ימים הצמח יבצבץ מעל פני האדמה וייתכן שתחשבו שזרעתם צמח מסוג אחר בלי כוונה, כי העלים הראשונים של הקנאביס לא נראים כמו עלי המריחואנה המפורסמים מהתמונות – אלו גדלים רק מאוחר יותר.

נבט קנאביס קטן
נבט קנאביס

10-14 ימים לאחר שהצמח הציץ מהאדמה נעביר אותו לאדנית גדולה יותר או לדלי עם חורים בתחתית (בין 4-6 ליטר יעשו את העבודה).

שימו לב שכל האדמה בכוס הקלקר לחה דיה לפני מעבירים את השתיל מכוס הקלקר – זאת כדי שלא תתפרק בעת ההעברה לאדנית. הפכו את הכוס ותנו מכות עדינות על התחתית כדי שהשתיל יחליק החוצה. כעת שימו את הצמח בביתו החדש והשקו במעט מים.

עד כאן תקופת הנביטה. עכשיו אנחנו מתחילים לשחק במגרש של הגדולים: שלבי הצמיחה והפריחה.

גידול קנאביס: שלב 2 – תקופת צמיחה

תקופת הצמיחה של הקנאביס עשויה להימשך בין שבועיים לחודשיים ואף יותר. הכל תלוי בכמה מקום יש לכם בארון או חדר הגידול ולאיזה גודל של צמח אתם מכוונים. בכל אופן מומלץ להיאזר בסבלנות, היא משתלמת ובגדול! ככל שניתן לצמח זמן רב יותר לצמיחה תחת המנורה ללא פריחה, כך הוא יהיה חזק יותר כאשר יגיע לשלב הפריחה.

פרח השכונות מרץ
ארבעה שבועות בצמיחה

ההבדל המרכזי שבין שלב הצמיחה לשלב הפריחה הוא המחזור של האור. בתקופת הצמיחה יש לספק לצמח אור קבוע ורצוף 24 שעות 7 ימים בשבוע (או לחילופין 18 שעות אור ו-6 שעות חושך). בתקופה זו הצמח יפתח מערכת שורשים מסועפת, גזע עמיד וענפים חזקים, שיעזרו לו להחזיק את הפרחים העסיסיים שהוא עומד להוציא מאוחר יותר.

דגשים לשלב הצמיחה:

1. תאורה – הנורות המיוחדות מחממות מאוד. אמנם חשוב שהצמח יהיה כמה שיותר קרוב לנורה כדי לנצל את מירב האור שהיא מפיקה, אבל יותר מדי חום עלול לשרוף את הצמח! השיטה הכי פשוטה היא לשים את היד בנקודה מסוימת מתחת לנורה לדקה-שתיים. אם זה חם מדי עבורכם זה כנראה גם חם מדי עבור הצמח. יש לשמור על רווח של לפחות 15-20 ס”מ בין המנורה לראש הצמח וחשוב ביותר להקפיד להגביה את הנורה בכל פעם שהצמח גדל ומתקרב אליה (זה קורה מאוד מהר והשינוי מורגש באופן יומיומי).

2. ניקוז המים – חשוב מאוד לוודא שיש מספיק חורים בתחתית האדנית ושהמים מחלחלים החוצה בחופשיות בכדי למנוע הצטברות מים באדמה – דבר שיהפוך לרקבון ויהרוג את הצמח. כמו כן יש לדאוג להגבהה מסויימת מהקרקע על מנת לא לסתום את החורים שבתחתית האדנית (רשת מנגל פשוטה תעשה את העבודה).

3. השקיה – הרעיון המרכזי שמאחורי השקיית הקנאביס הוא כזה: כשזה לא הזמן להשקות – לא להשקות בכלל! כשזה כן – להשקות מכל הלב. כמה זה “מכל הלב”? עד שמטפטפים מים מהחורים שבתחתית האדנית. ככה אפשר להיות בטוחים שגם השורשים בחלקים התחתונים באדמה קיבלו את מנת המים שלהם.

ואיך יודעים מתי צריך להשקות? פשוט הכניסו אצבע כמה ס”מ לתוך האדמה – אם בפנים היא יבשה – תשקו. אם היא אפילו קצת לחה, אפשר להמתין עוד קצת. מה שחשוב כאן זה לשמור על מחזוריות של אדמה יבשה/לחה לכל אורך הדרך.

4. אוורור – אחד הדברים החשובים ביותר שהקנאביס זקוק לו הוא סירקולציה טובה של אוויר. כבר מהשלבים הראשונים של הצמיחה רצוי להניח מאוורר ליד הצמח ולראות שהעלים של הצמח מתנפנפים בעדינות באוויר. כמובן לדאוג שהרוח לא חזקה ולא מנענעת את הצמח יותר מדי אלא רק מאווררת אותו מעט.

גידול קנאביס: שלב 3 – פריחה

עכשיו משיש לנו עציץ קנאביס יפה, הגענו לשלב האחרון שהוא גם השלב המעניין ביותר: שלב הפריחה. עכשיו אנחנו מתחילים לראות את ניצני פרי עמלינו.

שבוע רביעי בפריחה
שבוע רביעי בפריחה

כמו שכבר מובן, ההבדל העיקרי בין שתי התקופות הוא המחזור של האור. בשלב זה חשוב שהצמח יקבל באופן רציף:

12 שעות קבועות של אור ו-12 שעות קבועות של חושך מוחלט.

נדגיש – בגידול קנאביס מומלץ מאוד לוודא שבשלב החשוך, החושך הוא מוחלט! מעט אור שייכנס יפריע ויבלבל את הצמח והוא עלול להיכנס לשוק קטן במקרה הטוב או להוציא “בולבולים” זכריים במקרה הרע – דבר שאנחנו בהחלט לא רוצים שיקרה.

בשלב הפריחה אנו עומדים לגלות דבר נוסף – האם הצמח שלנו הוא זכר או נקבה.

ההבדל בין צמח קנאביס זכר לצמח קנאביס נקבה
ההבדל בין צמח קנאביס זכר לצמח קנאביס נקבה

ולמה זה חשוב? מכיוון שכמעט כל ה-THC (החומר הפעיל בקנאביס) נמצא בפרחי הנקבות. עם הזכרים אין לנו מה לעשות והם אף עלולים לגרום לנזק לגידול.

חשוב לשמור על סביבת הגידול נקייה לחלוטין מזכרים מאחר וקירבה של צמח זכר לצמח נקבה תפרה את הנקבה ותגרום לה להשקיע את כוחה בגידול זרעים למען הדורות הבאים במקום בגידול פרחים עסיסיים. מה שאנחנו מחפשים זה פרח טהור מנקבה “בתולה”. כזה שאפשר פשוט לשים ולעשן ללא כל צורך ב”קיסוס” (הפרדת זרעים) מוקדם.

כמובן שעם הטכנולוגיות של היום אפשר להיות רגועים. היום בשוק יש לא מעט חברות זרעי קנאביס שמציעות ללקוח “זרעים נקביים” (Feminized Seeds) המותאמים בכדי להבטיח בלמעלה מ-99% שהצמח שאותו אתם מגדלים יהיה נקבה. כך תחסכו את כאב הראש של לבדוק את מין הצמח.

אם בכל זאת החלטתם לגדל קנאביס מזרעים רגילים (לא “נקביים”) חשוב מאוד לדעת להבדיל בין הזכר לנקבה כדי להוציא ולזרוק את הזכרים מהר לפני שיפרו את הנקבות.

בכדי להבדיל בין צמח זכר לצמח נקבה יש להסתכל ב”בית השחי” של ענפי הצמח: אם נראה שערות ירוקות ולבנות – נקבה. אם נראה מן אשכולות, שקים קטנים כאלו – הצמח הוא זכר.

אחרי שוידאנו שיש לנו נקבה נמשיך לגדל אותה במשך 8 עד 9 שבועות. לפעמים קצת פחות, לפעמים קצת יותר. זה בעיקר תלוי בתנאי הגידול ובזן של הצמח (אינדיקה בדרך כלל מפריחה מהר יותר מסאטיבה).

לאחר סיום תהליך הפריחה סיימנו למעשה את תהליך הגידול כולו. אך בטרם יושבים להנות מהקנאביס, יש לייבשו היטב – זהו אולי השלב החשוב ביותר לצורך תוצרת מושלמת.

איך יודעים מתי הצמחים מוכנים?

ניתן לשלוט באופי ה”סאטלה” על ידי הוצאה מוקדמת או מאוחרת של הצמחים ותלייתם לייבוש, ך עניין זה מיועד למומחים ונשאיר אותו כרגע בשבילם. בגדול, כאשר 70 עד 80 אחוז מהשערות הלבנות של הפרחים הופכות להיות חומות, זה הזמן להוציא את הפרחים ולתלות אותם לייבוש.

כדי לדעת בדיוק מתי לבצע את קציר הקנאביס – רצוי לקרוא את המדריך הפשוט הזה.

כדי לדעת כיצד לייבש וליישן את הקנאביס באופן המושלם – קראו את המדריך לייבוש ויישון.

ייבוש פרחי קנאביס על רשת
ייבוש פרחי קנאביס

דברים נוספים שכדאי לדעת לפני גידול קנאביס

תחלופת אוויר – הקנאביס כמו כל צמח משתמש ביסודות המצויים באוויר (בעיקר חמצן ופחמן) בכדי לבצע את פעולת הפוטוסינתזה, לכן ישנה חשיבות כבירה בשמירה על אוויר רענן בחלל הגידול. נהוג להתקין ונטה קטנה (או לחלופין מפוח בהספק שאיבה גדול יותר) בכדי להבטיח את התחדשות האוויר בחלל.

הרכב האדמה – כפי שצוין בתחילת המאמר אדמת משתלה מוכנה בהחלט תספיק עבור צמיחה בריאה של הקנאביס. עם זאת, מגדלים רבים נוהגים להוסיף חומרים שונים לתערובת האדמה, זאת על מנת לשפר את מרקם האדמה ולהפוך אותה לאוורירית יותר (מה שיקל על חדירת השורשים), או להגדיל את חומרי התזונה המצויים בה.

לצורך אוורור האדמה נהוג להוסיף לתערובת חומר המכונה “פרלייט” – חומר אינרטי (שלא מגיב לסביבה) ונקבובי העשוי מגרגירים לבנים, בעל יכול אחיזת מים גבוהה ורמת חומציות ניטרלית. מבנה הגרגירים יוצר “חורי אוויר” גדולים המאפשרים אספקה גדולה של חמצן לאזור השורשים. היחס המקובל לערבוב פרלייט עם אדמה נע בין 1:3 (אדמה:פרלייט) ל-1:5.

אדמה מעורבת עם פרלייט
אדמה עם פרלייט לגידול קנאביס

מבחינת חומרי תזונה, חומרים אלו מכילים דשן ב”שחרור האיטי” שיהיה זמין לצמח באופן הדרגתי במהלך הגידול. לרוב מדובר בקומפוסט, דשן אורגני עשיר שנוצר כתוצאה מפירוק של חומרים אורגנים על-ידי חיידקים ומיקרואורגניזמים נוספים, או הומוס, שהוא התוצר הסופי של תהליך פירוק של חומר אורגני המתרחש בקרקע, לרוב באמצעות תולעי אדמה.

דשן – בין אם הצמח גדל באדמה “מועשרת” בחומרי הזנה ובין אם לאו, הקנאביס הוא צמח הגדל במהירות ובעל יכולת לצרוך כמות הגונה של דשן – לכן נהוג להוסיף לתמיסת ההשקיה דשן “בשחרור מהיר” אשר יהיה זמין לצמח באופן מיידי.

זה הכל, תהנו!

ראו גם:
זני קנאביס קלים לגידול – למגדלים מתחילים
תשובות על שאלות נפוצות
גידול קנאביס במארז מחשב
3 חומרים זולים שישדרגו את הצמח
מדריך גידול הידרו
מדריכים לגידול חוץ
איך להכין חשיש
מדריך הגידול הראשון בישראל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר