מדוע עישון קנאביס גורם ליובש בפה

שתיים מתופעות הלוואי המפורסמות ביותר של עישון קנאביס הן יובש המורגש לעיתים בחלל הפה ושיעול חזק ומתפרץ שמגיע לעתים לאחר העישון. אז מדוע קנאביס גורם לשיעול ויובש בפה?

קנאביס מכיל סגולות רפואיות רבות, אך פעולת העישון שלו מלווה בדרך כלל בשתי תופעות לוואי שאמנם אינן מסוכנות, אך בהחלט מציקות: שיעול חזק ויובש בחלל הפה. אז למה קנאביס גורם לי להשתעל?

חשוב לזכור כי פעולת העישון, בלי קשר לחומר אותו מעשנים, כרוכה בפעולת שריפה המשחררת חומרים רעילים לגוף, כמו חד תחמוצת הפחמן – CO1, ובאופן כללי אינה מומלצת מבחינה רפואית. צרכנים שהעישון כבד להם מדי, עשויים לשקול שיטת צריכה אחרת כגון מאכלים (Edibles) או אידוי.

אז, מהו המקור לתופעות הלוואי הללו, האם הן מסוכנות ומה אפשר לעשות כדי למנוע אותן?

שיעול כרוני לאחר עישון קנאביס

ד”ר דונלד טשקין, חוקר בריאות ומריחואנה ומרצה לרפואה בבית הספר ע”ש דייוויד גפן באוניברסיטת קליפורניה שבלוס אנג’לס, מסביר את מדוע שיעול נגרם לאחר עישון מריחואנה:

“שיעול חזק ונשנה (כרוני), שבדרך כלל מלווה בייצור מוגבר של ליחה וברעשי צפצוף קלים, הוא תופעה המתרחשת באופן כמעט קבוע אצל 25% ממעשני הקנאביס. בהנחה שאותם צרכנים אינם מעשנים טבק, השיעול הואאינו מסוכן או בעייתי מבחינה רפואית והוא חולף זמן קצר לאחר העישון.”

שתיית מים מסייעת להעברת שיעול ותחושת יובש בפה
להעברת היובש והשיעול – שתו מים ולא משקאות מסוכרים

לדבריו של ד”ר טשקין, שיעול חוזר נגרם כתוצאה מהגירוי שיוצרים החומרים הפעילים בקנאביס בחלל הגרון, אך אין סכנה בריאותית גם אם השיעול חוזר בכל הפעמים. מאחר והסיכוי לפתח שיעול תלויה במידת הרגישות של הצרכן, אין טיפול מונע כנגד בעיה זו, אך תמיד מומלץ לשתות מים כדי לסייע בהפגת הרגישות.

גם זה בטח יעניין אותך

חשוב לציין: במקרים רפואיים מיוחדים המושפעים לרעה משיעולים חזקים, כמו אסתמה (קצרת), מחלות ריאות או מחלות גסטרונומיות באזור הוושט, מומלץ להימנע בכלל מעישון, בכדי לא לגרום להרעה במצב הרפואי.

יובש בחלל הפה

יובש בפה נגרם בדרך כלל כאשר הגוף מייצר מעט רוק או לא מייצר רוק בכלל. עקב כשל זמני או קבוע בבלוטות האחראיות על ייצור הרוק. פה יבש אינו מסתכם בתחושת צמא, כי אם גם בפגיעה בחוש הטעם ואף ביכולת העיכול.

במקרה של עישון מריחואנה התהליך מעט שונה ולמעשה אינו מובן במלואו לעולם המדע. ‘בלוטות הרוק התת-לסתיות’ (סאב-מנדיבולרית) הנמצאות מתחת לענף הלסת התחתונה, מכילות קולטני קנבינואידים ומקושרות למערכת האנדוקנבינואידית בגוף. ברגע שבלוטות אלו מושפעות מצריכת מריחואנה, הן מפסיקות לייצר רוק לתקופה קצרה עקב גורם לא ידוע, מה שגורר תחושה של יובש בפה לזמן קצר.

בלוטות הרוק התת-לסתיות (2) - מכילות קולטני קנבינואידים
בלוטות הרוק התת-לסתיות (מספר 2 באיור) – מכילות קולטני קנבינואידים

הפתרון לתופעה הוא כמובן פשוט ביותר: שתו הרבה מים. עדיף לא לשתות משקאות מתוקים עד שתעבור תחושת היובש בפה, מכיוון שריכוז גבוה של סוכר עלול לתרום לייבוש הפה ולהחמיר את ההרגשה.

כמו כן, גם תופעת ה’מאנצ’יז‘ המוכרת מהווה בעצמה פתרון מובנה לבעיית היובש בפה. גירוי בלוטות הטעם בפה על ידי מאכלים מלוחים או מתוקים עודד ייצור מוגבר של רוק שיעזור להתגבר על הבעיה.

ראו עוד:
בלי קנאביס: מדענים מייצרים מריחואנה משמרים
4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס
קנאביס רפואי: מהו “אפקט הפמליה” – ולמה הוא חשוב

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר