לראשונה: צמחי המפ חוקיים נשתלו בישראל

חשיפה: לראשונה מאז הקמת המדינה נשתלו בשבוע שעבר צמחי המפ חוקיים בשלוש חוות בצפון, מרכז ודרום הארץ – זאת במסגרת פיילוט חדש של משרד החקלאות לטובת פיתוח תעשייה מקומית.

בהתאם לתכנית שנחשפה לראשונה כבר לפני יותר מחצי שנה, נשתלו בשבוע שעבר צמחי המפ (‘קנבוס’ – קנאביס תעשייתי) בחסות ממשלת ישראל ב-3 חוות מצפון ועד דרום.

צמחי ההמפ שנשתלו, שהם למעשה צמחי ההמפ החוקיים הראשונים בישראל, הם חלק מפיילוט ראשון שהוקם במטרה להפוך את גידול ההמפ לענף גידול שדה חקלאי תעשייתי חדש במדינה.

לצורך כך נזרעו זרעי המפ בשלושה אזורים בארץ: בערבה, בדרום הארץ וברמת הגולן, כשהבדיקה החלה השבוע ותימשך לאורך מחזור גידול אחד לפחות העומד על כ-100-90 ימים.

במסגרת הפיילוט נבחן פרוטוקול גידול עבור 2 זני המפ במועדי זריעה שונים וברמת צפיפות שונה ובנוסף נבחנת ההשפעה של אזורי הגידול על היבול.

בסוף התהליך יסכמו החוקרים את מסקנותיהם לגבי היתכנות הפיכת גידול זה לתעשייתי חוקי וכן את השפעות מזג האוויר ותנאי הגידול על התוצרת.

‘המפ’ הוא למעשה צמח קנאביס שמכיל פחות מאחוז אחד של THC, שהיא המולקולה הפסיכואקטיבית הידועה שנמצאת בדרך כלל בקנאביס בכמויות של 5 עד 25 אחוז.

גרסה זו של הקנאביס, שלא מיועדת כלל למה שנקרא ‘שימוש פנאי’, היא אחד התוצרים הבריאים ביותר בטבע וכן חומר גלם ייחודי למגוון תעשיות נייר, טקסטיל, עץ, פלסטיק, קוסמטיקה ועוד.

בממשלה מקווים שלאחר בדיקת ההיתכנות יוכלו חקלאים להתחיל לגדל ולשווק זרעי המפ לייצור שמן המפ הנחשב לבריא במיוחד ופופולרי מאוד בשנים האחרונות.

בנוסף לכך תוכל תעשיית המפ לייצר גם מוצרי קוסמטיקה מגוונים ובמידה ויוחרג הרכיב הבריאותי CBD מפקודת הסמים כצפוי, יהיה מדובר כבר בענף גידול שיכול לייצר סחורה פופולרית מאוד ליצוא לשימוש קוסמטי, בריאותי וכתוסף מזון מבוקש.

נכון להיום שמן זרעי המפ הוא חוקי בישראל (פרטים כאן), אך רק ליבוא מחו”ל בתוצרתו הסופית. זרעי ההמפ עצמם מנגד – למרות שאינם מכילים רכיבים פעילים כלל – הינם בלתי חוקיים עד כדי כך שמשרד הבריאות הורה לאחרונה להסיר מהמדפים מזון לתוכים כי הכיל זרעים שכאלו.

יש לציין שבעבר כבר גדל מעט קנאביס המפ בישראל למטרות תעשייה, אך זה היה לפני קום המדינה, בשנת 1942, בקיבוץ דפנה, כפי שניתן לראות כאן.

עוד על ‘המפ’ ניתן לקרוא כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר