ישראל – מעצמת סמים בינלאומית

ישראל הפכה למעצמת סמים בינלאומית. דו”ח של האו”ם מראה כי המדינה הקטנה היא מהבכירות שביצרניות, יבואניות, יצואניות וצרכניות הסמים הבלתי חוקיים בעולם. צפו בכתבה של רשת RT.

מיליארדים מושקעים ואלפים נהרגים במסגרת מה שמכונה “המלחמה העולמית בסמים” – מלחמה שכפי הנראה נדונה לכשלון ואינה מצליחה לצמצם את אחוזי השימוש. דו”ח של האו”ם קובע כי למעלה מ-300 מיליון בני אדם ברחבי העולם מכורים לסמים וכי רשתות הסחר הבלתי חוקי הולכות וגדלות.

רשת החדשות RT מסקרת בכתבה חדשה את תופעת הסחר והשימוש בסמים בלתי חוקיים בישראל וכיצד הפכה המדינה לאחת המובילות בתחום זה.

צפו (אנגלית):

פאולה סלייר, כתבת RT, יצאה עם מצלמה נסתרת כדי לנסות וללמוד את אופיו של שוק הסמים הבלתי חוקיים בישראל, ובעיקר בתל אביב. “ביקרנו באחד מהמועדונים הפופולריים ביותר בתל אביב,” היא מספרת. “הכל מוצע כאן למכירה ואנשים עושים סמים במועדון עצמו.”

“לישראל יש חלק נכבד ביותר בתחום הסמים על פי דו”ח הסמים העולמי האחרון של האו”ם,” מדווחת סלייר. “לצד ברזיל, ישראל היא מהבכירות שביצרניות, יבואניות, יצואניות וצרכניות הסמים הבלתי חוקיים בעולם.”

“ישראל אינה שונה בהרבה ממדינות אירופה,” מסכמת סלייר. “הקוקאין פשוט הגיע באיחור אופנתי לכאן…”

מיקי רוזנפלד
מיקי רוזנפלד, דובר משטרת ישראל

רוני, סוחר סמים ומכור לשעבר, מספר בכתבה על נסיונו המר עם הרואין וקוקאין. “השתמשתי בסמים קלים במשך 25 שנה ואז לפני 16 שנים התחלתי להשתמש בקוקאין והרואין,” הוא מספר. “אתה מגיע למצב שבו לא אכפת לך מכלום חוץ מהסם. אתה נעצר לפעמים ומשתחרר שוב – זה מעגל שאתה לא יכול לצאת ממנו. אשתי מתה מהסמים. היא לא הצליחה להפסיק.”

מיקי רוזנפלד, דובר משטרת ישראל, מספר בראיון כי למעלה מ-50% אחוזים מהסמים שנכנסים לישראל נתפסים. “אנחנו עובדים עם כוחות של האינטרפול ומשתפים פעולה עם גורמי מודיעין במטרה לעצור את הסחף,” הוא אומר. “על פי עדויות וחקירות שערכנו ישנה עלייה בנסיונות ההברחה.”

עלייה בתפיסות החשיש – עלייה בגידול הקנאביס הביתי

בכתבה אחרת שפורסמה בסוף החודש שעבר על ידי סוכנות הידיעות ‘רויטרס’, מדווח על העלייה בתופעת גידולי המריחואנה הביתיים בעקבות בניית הגדר בגבול ותפיסת נסיונות הברחת החשיש על ידי הבדואים מגבול מצרים. “הכנו את ההברחות בעוצמה,” מספר בכתבה גורם צבאי בכיר. “תפסנו לאחרונה נסיונות הברחת חשיש בשווי מיליוני שקלים.”

גדר הגבול - פחות מבריחים חשיש

“המבריחים מכירים את השטח טוב לפחות כמונו,” הוא מספר. “הם אוספים מודיעין ומנסים להבריח את הסמים לתוך ישראל. אבל אנחנו מחכים להם ותופסים אותם.”

בעקבות התפיסות נרשמה כמובן עלייה במחירי החשיש. “הרגע שילמתי 5,200 ש”ח לפלטה של 100 גרם חשיש,” מספר ישראלי המעשן באופן קבוע. “לפני שנתיים או שלוש זה היה עולה רק 2,000 ש”ח. תופעה דומה של עלייה במחירים נרשמה גם באזורים הפלשתיניים.”

והעלייה במחירים מובילה כמובן לעלייה בתופעת הגידול הביתי. “אנחנו רואים יותר ויותר מעבדות נפתחות בתוך בתים פרטיים, מרתפים ודירות המאובזרות במערכות אוטומטיות לאוורו, השקיה ודישון,” נמסר מהמשטרה. “התופעה היא תוצאה ישירה של הירידה בכמות ההברחות מהגבול.”

על פי הדיווח, הצרכנים לא מלינים על המעבר מחשיש למריחואנה. “כל מה שאני צריך זה ג’וינט קטנטן של הידרו בערב והכל סבבה, אני עף,” מספר אחד המרואיינים. “הסוטול של הקנאביס הזה טוב הרבה יותר ממה שהיינו מקבלים מסיני. זה הפך להיות כמו קוקאין – אתה מחשב כל גרם…”

ראו: מכת פשיטות על בתי גידול ועלייה במחירי המריחואנה והחשיש בישראל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר