ירושלים: חייל וחברו נעצרו והופשטו – בגלל “ריח של סמים”

צפו: כך נעצרים מול המצלמה חייל, לוחם בחטיבת ‘כפיר’, וחברו, א’, חייל משוחרר, באשמת סחר בסמים – בגלל טענת שוטרים על “ריח” שעורר את חשדם. הם נאזקו בידיהם ורגליהם, הופשטו בתחנה ונשלחו לתא המעצר. מעט פירורי קנאביס עם טבק (קססה) במשקל 0.5 גרם נמצאו.

מישהו אמר אי הפללה? צרכני הקנאביס הירושלמים סובלים מאלימות משטרתית יותר מכל עיר אחרת בארץ כנראה, כששוב ושוב נעצרים באלימות קשה צעירים ומבוגרים כאחד, בדרך כלל רק בגלל ג’וינט או שניים ואף פחות מכך: באזיקים, פטישים ולפני שלושה שבועות בגז מדמיע.

כך קרה גם בסוף השבוע האחרון לשני צעירים ירושלמים בני 21, חברים שיצאו יחד לבלות בערב סוף השבוע האחרון וסיימו את הלילה בתא המעצר – כל זאת בגלל כמה פירורי קנאביס (קססה במשקל פחות מחצי גרם).

בדרכם ממקום הבילוי באזור שכונת תלפיות לרכבם שחנה בחניה סמוכה, עצרו שוטרים את השניים – חייל לוחם בחטיבת ‘כפיר’ וחברו, א’, חייל משוחרר.

שני הצעירים, שחשבו שהם מכירים את זכויותיהם והניחו כי אין בידי השוטרים חשד סביר מספיק לחיפוש, סירבו לביצוע החיפוש, אך מיד נאלצו להתמודד עם מעצר אלים באזיקים לאחריו נלקחו בניידת לתחנת המשטרה.

גם זה בטח יעניין אותך

הם הואשמו בסחר בסמים ונעצרו באזיקים על ידיהם ורגליהם, לאחר שאחד השוטרים כפי שניתן לראות בסרטון שצולם מחליט ללא כל סיבה שהוא “מריח ריח של סמים”.

“השוטר האשים את חבר שלי, החייל, בהחזקה וסחר בסמים וביקש לערוך חיפוש,” מספר א’. “עליו וברכב לא מצאו כלום ועליי מצאו מעט קנאביס, בקושי סיגריה אחת. השוטר טען שהוא מכר לי ואחרי שמעט הקנאביס נתפס עלי הוא החליט שאני זה שמכרתי לחברי.”

ואכן, על פי החוק הישראלי – ולמרות שלא ברור היכן בדיוק לומדים במשטרה מהו ריחו של קנאביס – רשאים שוטרים לבסס “חשד סביר” על חוש ריחם לבדו, שמספיק להם כדי לעכב ולעצור כל אדם ברחוב.

“כשסירבנו לחיפוש הוא האשים אותנו גם בהפרעה לשוטר, העלבת שוטר והכשלת שוטר, כל זה בגלל שאמרנו שאין לו חשד סביר,” הוסיף א’. “הוא דיווח בקשר על תפיסת עסקת סמים ושתי ניידות נוספות הגיעו למקום.”

עם הגיעם לתחנה הופשטו השניים ונשארו במערומיהם לצורך חיפוש גופני ולאחר מכן נשלחו לבלות את הלילה בתא מעצר קטן עם עבריינים.

“החרימו לי גם את כל הכסף,” אומר א’, שאצלו נמצאה לבסוף ‘קססה’, פירורי קנאביס במשקל כחצי גרם בלבד. אצל חברו כאמור, חייל בשירות חובה, לא נמצא דבר.

אף על פי כן הואשמו השניים ונשלחו בתום ההליך לביתם מבלי לקבל דו”ח חיפוש או דו”ח מעצר. החייל זומן להגיע לחקירה במצ”ח למרות שלא נמצא עליו כל חומר בלתי חוקי. החקירה נמשכת.

תגובת משטרת ירושלים כפי שנמסרה למגזין: “ראשית נדגיש ונומר כי אחזקת סמים, שימוש מכירה וסחר בסמים הינם אסורים עפי החוק בישראל וכל העושה כן עובר על החוק וצפוי לעמוד לדין בגין עבירות אלו. במקרה נשוא הפניה, החשודים בהתנהגותם העלו את חשדם של השוטרים שאושש בחיפוש שביצעו ואיתרו ברשותם סמים. החשודים התנגדו לבקשת השוטרים לביצוע חיפוש ולעיכוב לחקירה ולכן נעצרו. השניים נחקרו בגין אחזקת סמים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. בסיום חקירתם הועבר דיווח לגבי אחד מהם, חייל בסדיר, למצ”ח. השניים כאמור שוחררו בתנאים והחקירה בעניינם נמשכת.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר