ינשוף קנאביס: בדיקה תזהה ב-3 דקות נהיגה בהשפעת מריחואנה

פיתוח חדש יאפשר לראשונה לשוטרים לזהות נהגים הנוהגים תחת השפעת מריחואנה, זאת באמצעות בדיקת רוק פשוטה שתיארך 3 דקות. “לפי זיהוי ודאי שכזה ניתן יהיה לקבוע אם הנהג אכן נמצא תחת השפעה בעת הנהיגה,” מסבירים מפתחי הפטנט.

בניגוד לאלכוהול, שאת ריכוזו בדם ניתן למדוד בנשיפה למכשיר “ינשוף”, רכיבי הקנאביס פועלים באופן שונה ואינם ניתנים לזיהוי בבדיקה רגילה זו. בכדי להוכיח נהיגה תחת השפעת קנאביס היום, צריכה המשטרה לזמן את החשוד למעבדה כדי לתת בדיקת שתן או דם, בתהליך שכמובן ארוך הרבה יותר מאשר עצירה בצד הדרך.

ינשוף מריחואנה

בנסיון למצוא פתרון לבעיה זו מנסות מזה שנים חברות שונות לפתח מכשירים ושיטות שידעו לזהות זאת, אך עד כה ללא הצלחה.

כעת מודיעה קבוצת ‘Wang‘ מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, ארה”ב, על פיתוח חדש: בדיקה חדשנית שעדיין אמנם מוגדרת “בשלבי ניסוי ראשוניים” אך עתידה לאפשר איתור שרידי מריחואנה בגופם של נהגים באמצעות דגימת רוק ובחינת ריכוז ה-THC הנמצא בה – בתוך 3 דקות בצד הדרך.

בדיקת שתן לגילוי סמים
בדיקת שתן – כלי ישן ולא יעיל לקביעת נהיגה תחת ההשפעה

הטכנולוגיה בה משתמשת הבדיקה תאפשר לא רק לבדוק האם הנהג נמצא תחת השפעת קנאביס, אלא גם מהי “עוצמת” ההשפעה – זאת לפי כמות שרידי המריחואנה ברוק. הבדיקה מבוססת על מניפולציה של נאנו-חלקיקים המעוצבים בצורה שמתאימה “להתלבש” על חלקיקי ה-THC באופן דומה לעיצוב של מפתח ומנעול תואמים. חלקיקים אלו יוצרים בצורתם הטבעית שדה אלקטרומגנטי הניתן למדידה. בהיעדר נוכחות THC הבדיקה תראה כי דגימת הרוק שנלקחה היא “נקייה”.

בדיקת THC ברוק

במידה וישנה נוכחות THC בדגימת הרוק שנלקחה, החלקיקים הפעילים יקשרו אליה בקשר מולקולרי חזק (קשר קוולנטי) והשדה האלקטרומגנטי שלהם ייחלש. רמת THC גבוהה שתזוהה בבדיקה תביא לבסוף לכיבויו המוחלט של השדה, שמשמעו נהיגה תחת השפעה פעילה של קנאביס. ככל שאחוז ה-THC גבוה יותר כך האות המופק יהיה חלש יותר.

גם זה בטח יעניין אותך

אך לצד היתרון לכאורה לשמירה על חוקי הנהיגה, הפיתוח החדש מעלה חששות בקרב צרכני קנאביס, בעיקר במדינות כמו ישראל בהן לא נקבע “גבול מינימום” של שרידי קנאביס בדומה לגבול שנקבע באלכוהול. בניגוד לאלכוהול לו מוגדרת רמה קבועה בחוק שמעליה נחשב הנהג כאשם ומתחתיה לא (260 מיקרוגרם), לקנאביס לא הוגדרה כל “רמה” מותרת במרבית המדינות. עובדה זו הופכת לבעיה אמיתית מאחר ושרידי קנאביס נשארים בדם גם זמן רב לאחר השימוש וגם משכבר הפסיקו להשפיע – מה שעלול להפליל נהגים על לא עוול בכפם.

וזו גם אחת הבעיות העיקריות איתה מתמודדים מטופלי קנאביס רפואי בישראל: הם אינם רשאים לנהוג ברכב, מוגדרים כעבריינים בעל כורחם ולמעשה נשלל מהם חופש התנועה לחלוטין. למרות שנהגים הנתפסים תחת השפעת קנאביס לא תמיד נענשים, ואפילו לאור בעיות האמינות של בדיקות הדם והשתן במקרים של נהיגה, מרבית המטופלים נמנעים לחלוטין מעלייה על ההגה מאחר ובדמם ובבדיקות השתן שלהם תמיד יהיו שרידי קנאביס שבגינם הם עלולים להסתבך בפלילים.

נאנו-חלקיקים נצמדים למולקולות ה-THC, מה שמפחית בהדרגה את הזרם החשמלי הנפלט מהם - הבסיס לבדיקה החדשנית ("הינשוף הירוק" - בדיקה חדשה תזהה נהיגה תחת השפעת קנאביס)
נאנו-חלקיקים נצמדים למולקולות ה-THC, מה שמפחית בהדרגה את הזרם החשמלי הנפלט מהם – הבסיס לבדיקה החדשנית

הבדיקה החדשה, אם תתועל בצורה ראויה לטובת החולים, תאפשר לבטל אחת ולתמיד את הנושא הבעייתי, ולהגיע למצב בו שוטר יוכל לזהות בקלות נהיגה שמתבצעת בפועל תחת ההשפעה (עד כשעתיים לאחר צריכה בעישון או אידוי) ללא סכנה לזיהוי שגוי לפי שרידים ישנים.

יחד עם זאת יש לציין שבדומה לאלכוהול, גם בקנאביס ישנה “סבילות”. בהחלט ייתכן שאדם מסוים שיימצא עם אחוז THC גבוה בדמו לא יושפע לרעה ואילו אחר כן. בנוסף מחקרים וסימולטורים שנערכו בשנים האחרונות מצאו שקנאביס לא מזיק לנהיגה, בוודאי לא כמו אלכוהול. על כן מכשיר שכזה עלול לפגוע ברבים מהם שלא בצדק.

מפתחי הטכנולוגיה מסבירים שהבדיקה החדשה טרם מוכנה להפוך למוצר ישים איתו יעבדו השוטרים בשטח, אך סביר להניח שעם כל הבאז בתקשורת והמימון המסיבי דרך האוניברסיטה, נראה את המכשיר יוצא לאור במוקדם או במאחור.

האם קנאביס מפריע לנהיגה? צפו:

ראו עוד:
כך תעברו בהצלחה בדיקת שתן
קנאביס מפחית את הסיכון לתאונת דרכים
שללו לי את הרישיון בגלל קנאביס שלא עישנתי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר