תערוכת תמונות הקנאביס היתה הדבר המרענן היחיד בכנס CannX

גולת הכותרת של כנס הקנאביס השנתי מבית חברת "שיח" היתה תערוכת תמונות ייחודית שהציגה עשרה שלבים בשרשרת הייצור של הקנאביס הרפואי בשנת 2018 בישראל: מהזרע ועד לבית המרקחת.

כנס הקנאביס הישראלי CannX נערך במשך יומיים בשבוע שעבר, והביא לישראל אורחים מכ-30 מדינות אך גם לטענות מצד חלק מן האורחים על כך שהאירוע לא הצליח לעמוד ברף הציפיות ולא הרשים במיוחד.

עשרים הדוכנים באירוע לא חשפו שירותים או חידושים שלא נראו קודם, המזון והשתייה שהוצעו לאורחים לא היו ברמה הנדרשת, וגם תחרות הסטארטאפים לא עוררה עניין יתר על המידה.

מה שכן תפס את תשומת הלב, ושלא נראה באירועים דומים קודמים, היה תערוכת תמונות ייחודית שהציגה האמנית הבין-תחומית מור ברנשטיין.

מור ברנשטיין מצלמת בחוות קנאביס (צילום: ניצן לוטינגר)
מור ברנשטיין מצלמת בחוות הקנאביס הרפואי שיח: “מקווה לצלם בעוד חוות ישראליות” (צילום: ניצן לוטרינגר)

בתערוכה, ששמה “כשטבע ורפואה נפגשים”, הציגה ברנשטיין סדרה של עשרה צילומים בגודל מלא, שכל אחד מהם תיאר שלב אחר בתהליך ההפקה של צמח הקנאביס – מהזרע ועד בית המרקחת.

כל התמונות מתוך החממות, מתקן הייצור ובית המרקחת של חברת הקנאביס הרפואי ‘שיח‘, מארגנת האירוע. בתחתית כל תמונה הוצג משפט מפתח קשור מהתנ”ך או מתוך שירים מוכרים.

תערוכת צילומי קנאביס בגני התערוכה תל אביב (צילום: מור ברנשטיין)

תמונה 1 – הזרע: “המשיב אמונתו לישני עפר”

“המצלמה שלי, כמו הנעליים הקסומות של דורתי, לוקחת אותי אל מקומות נהדרים ומפגישה אותי עם אנשים יחודיים וסיפורים מרתקים,” מספרת ברנשטיין בדף-פירוט שקיבל כל מי שהגיע לצפות בתערוכה. “בפרוייקט עם חברת שיח זכיתי להיכנס לארץ הירוק ירוק אין קץ”.

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך שירו המפורסם של מאיר אריאל, “זרעי קיץ”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 2 – שלב הצמיחה: “אמהות המהפכה”

“אני באופן אישי אוהבת להתבונן בצמחים,” אומרת ברנשטיין. “הם משמחים אותי, יש להם השפעה מרגיעה ועוצמתית עלי. אני שותלת זרע קטן ודומם על אדן חלוני, ומביטה כיצד נרקב ובמטה קסם מתמלא חיות והופך אט אט למשהו חדש חי, ירוק ונושם מטפס ועולה מעלה מעלה, שמש מים אדמה, זה כל מה שהוא צריך כדי להימשך אל הנשגב.”

בתמונה זו, של שלב הצמיחה, נראות “האמהות” של חוות הקנאביס של חברת ‘שיח’ – צמחי הקנאביס הנקביים המרכזיים, מהם נלקחים ייחורים שהופכים לצמחים ומפיקים את הפרחים שבסוף התהליך מגיעים למטופלים. הן הגנטיקה, הבסיס, הסוד של התוצרת הסופית.

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך שירו של שאול טשרניחובסקי, “שיר על המחוללות”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 3 – שלב הפריחה: “ערוגות הבשם”

“כשהסתובבתי בחווה וראיתי את הצמחים, החל משלב הזרע, אל השתילים הקטנים אשר הופכים לצמחים גדולים ודשנים רצה לי בראש הציטטה: ‘אם אין האדם משתדל תמיד לעלות מעלה מעלה על כורחו הוא יורד מטה מטה’.”

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך שירו של שלמה אבן גבירול , “הלא תראה”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 4 – הטריכומות: “פטריות אחרי הגשם”

הטריכומות הן בועיות קטנטנות ושקופות בצורת פטריות, שמכילות את עושר רכיבי הקנאביס, הקנבינואידים. לפי הגוון שלהן יכול המגדל לדעת מתי העת לקציר.

“הכאב והצער אורבים לנו בכל מקום, בכל פינה, בכל אדם, בכל זוג עיניים מביטות, ומושכים אותנו מטה מטה,” אומרת ברנשטיין. “כשגוף האדם נתון בכאב, אין רוחו יכולה להתעלות ממנו, מעגל הכאב סוגר עליו ואין ממנו יציאה.”

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך שירו של שאול טשרניחובסקי, “קסמי יער”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 5 – שלב הקציר: “קוש קטיף”

“אבל יש סוד בצמח הקנאביס, המסייע להתעלות הלאה מן הכאב,” היא אומרת. “וכשיוצא האדם מאזיקי כאביו יכול הוא לשוב אל מעגל החיות בשמחה ועשייה יצרנית ופרודקטיבית, להסתובב בין שורות הצמחים המושכים מעלה מטבעם, אל מטרתם להקל על הכאב בעולם. יש בזה משהו סימבולי עוצמתי מאוד”.

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך שירו של שאול טשרניחובסקי, “קסמי יער”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 6 – טרימינג: “עשב לעבודת האדם”

טרימינג, או גיזום בעברית, הוא השלב האחרון בחלק הצמחי של שרשרת הייצור. הוא חוצה בין ההליך הטבעי, העצמאי, לבין השלב בו האדם הופך את הפרחים למוצר.

“את חברת ‘שיח’ אני מכירה עוד מראשית תחילת דרכם, כחווה קטנה וחלוצית,” אומרת ברנשטיין. “לאחר מספר שנים שבתי לשם עם המצלמה להזדמנות נדירה להצצה לעולם חדש ומתפתח ולתהליך שלהם כחברה קטנה ומשפחתית שצמחה לחברה גדולה, גאווה ישראלית ירוקה, בכחול לבן.”

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך שירו של שאול טשרניחובסקי, “פרחים לאחר קציר”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 7 – גיזום נוסף: “זמנים מודרנים”

בשלב זה מועברים הפרחים הגזומים על מסוע אוטומטי, לגיזום אוטומטי נוסף על ידי מכונה – ומשם אל חדרי הייבוש.

“התבוננתי מבעד לעדשה ותיעדתי מה שראיתי,” אומרת ברנשטיין. “קפדנות, נחישות, סקרנות, שאיפה להתפתחות, מחקר בלתי פוסק ורצון להיות כל הזמן צעד אחד קדימה. החווה מתפקדת כעין כוורת אנושית שבה הכל עובד בסדר עוקב, עם הפתעות והתפתחויות בלתי פוסקות.

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך ספר “משלי” בתנ”ך.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 8 – בדרך לייבוש: “סרט עלילתי”

המכונה האוטומטית, החדשה יחסית בעולם הקנאביס שהתנהל משך שנים מתחת לרדאר, עוברת פעם נוספת על הפרחים לאחר טרימינג ראשוני מעשה ידי אדם, וקוצצת ממנו כל שארית עלה.

“אינטרקציה מעניינת זיהיתי בין עובדי החווה הגימלאים שעובדים בשקט ובנחת וברוח נינוחה, לבין החבר’ה הצעירים מלאי המרץ שמחפשים כל הזמן את החדשנות והפיתוחים האחרונים,” אומרת ברנשטיין.

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך ספר “יואל” בתנ”ך.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 9 – שלב הייבוש והיישון: “מגדלי טעימים”

בשלב זה הפרחים מונחים על מגשים ומועברים לחדרים ייעודיים, שם הם עוברים תהליך של ייבוש ויישון – אולי השלב החשוב ביותר בכל שרשרת הייצור.

“יש איזו תחושה חזקה לאחרונה של ‘בהלה לזהב הירוק’,” מתארת ברנשטיין. “כולם פתאום רוצים לקפוץ על הדבר החם הבא. אבל חקלאים אמיתיים, אלו שקמים כל יום ב-5 בבוקר לשדה, בונים ומשקים ומתמודדים בקשיי יומיום של תיפעול שוטף של החוות שלהם, הם בדיוק מה שמעניין אותי לתעד. ישראלים חזקים, אמיצים, שהיו כאן לפני שזה היה באופנה לגדל קנאביס, ופשוט החלו את החלום שלהם מאפס, מגידול חתרני במקלט או בארון, וצמחו להיות חוות גדולות ומרשימות.”

לתמונה זו נבחר ציטוט מתוך ספר “בראשית” בתנ”ך.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)


תמונה 10 – בית המרקחת: “סוף מעשה במחשבה תחילה”

השלב האחרון בשרשרת. פרחי הקנאביס, כמוצר ארוז, נמכרים למטופלי קנאביס רפואי בבתי מרקחת ייעודיים – לא עניין של מה בכך ובהחלט משהו שעד לפני כמה שנים נראה היה כמו חזון רחוק.

“שיח היא בהחלט אחת החוות המצוינות והמעולות שקיימות בשוק,” אומרת ברנשטיין. “אני כבר חושבת בראש על התערוכה הבאה – תיעוד את כל החוות בארץ ישראל. אני מקווה שהיחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות תרים את הכפפה ונפיק יחדיו תערוכה שכזו. גאווה ישראלית, ירוק-כחול-לבן.”

לתמונה זו נבחר ציטוט של רבי יהודה הנשיא: “אשרי מי שאומנתו בסם”.

תערוכת קנאביס (צילום: מור ברנשטיין)

התערוכה הופקה בחסות חברת שיח, כנרת מערכות תקשורת, ORM, TOP , CANN10.

חדשות