תם עידן: עלה ירוק לא תתמודד בבחירות 2019

מפלגת עלה ירוק מודיעה כי לא תתמודד במערכת הבחירות הקרובה, זאת בין השאר לאור אימוץ האג'נדה המרכזית שלה על ידי מפלגות משני צידי הקשת הפוליטית. יושב ראש המפלגה מתכנן הקמת גוף אזרחי א-פוליטי חדש בקרוב.

“מתוך כבוד לבוחרינו ועל מנת לקדם את הסדרת שוק הקנאביס בישראל מצאנו לנכון לא לרוץ הפעם לכנסת,” מודיעה המפלגה בהודעה לציבור שפורסמה בעמוד הפייסבוק של המפלגה.

לדבריהם “לאחר שבדקנו ושקלנו את האפשרויות, בעת הזו ונוכח התפיסה הציבורית, התוצאה של המהלך ייצור אינטרס פוליטי למפלגות הגדולות לחזר אחר תומכינו ובוחרינו, והדבר יסייע לקדם את מטרותינו יותר מריצה לכנסת. כאשר אנחנו לא נתמודד, 50,000 מצביעים שהם בסיס התמיכה המינימלי של המפלגה יצאו ל’שוק ההצבעה הפוליטי’ ויתר המפלגות יהיו צריכות להתמודד על קולותיהם ולתמוך בקידום הנושא – מה שיקל עלינו להשפיע על המפלגות – ויקדם את הסדרת השוק בצורה הטובה ביותר”.

עוד ציינו כי “איינשטיין אמר שחוסר שפיות זה לעשות את אותו הדבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות. לפי סקרים אחרונים עלה ירוק עדיין מסוגלת בקלות להביא את אותו 1% תמיכה גם היום ואף להגיע ל-2% במידה והיינו מחליטים לרוץ. עם זאת החלטנו לבחור בצעד האמיץ והנכון, לא לרוץ לבחירות 2019 ולנסות מהלך שונה מהצפוי.”

במקביל מודיע יו”ר המפלגה אורן ליבוביץ’ כי בכוונתו להקים בקרוב גוף אזרחי א-פוליטי חדש, שיקדם את סוגיית הסדרת שוק הקנאביס בישראל ויאפשר לתומכים להצטרף גם מבלי להזדהות עם מפלגה או גוף פוליטי כזה או אחר; בנוסף, ליבוביץ’ והמפלגה יגישו בשבוע הבא את בג”צ הקנאביס ההיסטורי, מהלך שצפוי להוביל להפסקת מדיניות ההפללה וקידום הלגליזציה בישראל באופן משמעותי ביותר.

“אני מודה מכל לבי לחברי המפלגה ותומכיה שליוו אותי ואת חבריי במאבק החשוב הזה וקורא להם לדרוש ולהצביע רק עבור מי שמתחייב לקדם את המטרה,” מסר ליבוביץ’. “ההחלטה לא לרוץ לא היתה פשוטה ומגיעה מתוך קבלת המציאות. מאז כניסתי לפעילות זו בשנת 2010 ובעקבות עבודה רבת שנים של קודמי הצלחתי יחד עם רבים וטובים אחרים להביא לשינוי מהותי בהתייחסות לקנאביס וצרכניו בישראל עד כדי תמיכה של 71% מהציבור הישראלי שמאמין ברעיון המרכזי שלה. אמשיך בכך עד בוא הבשורה. זו הבטחה. אני מודה למייסד המפלגה בועז וכטל על שהאמין בי ותמך בי ולשותפי לדרך והמנהל האסטרטגי של המפלגה עו”ד דקל דוד עוזר.

לדברי המפלגה, כך בהודעה, “פעיליה ומצביעיה של עלה ירוק הפכו את צמח הקנאביס מאנקדוטה מצחיקה במקרה הטוב, או שיגעון של סטלנים במקרה הרע, לצמח הנגיש לאלפי חולים. עלה ירוק השיגה הפנמה ציבורית ופרלמנטרית של מדיניות טיפול והסברה לפני ענישה פלילית והביאה גם צדק רפואי וחברתי, זאת עוד בטרם הגשת העתירה הצפויה לבג”צ לביטול מוחלט של ההפללה.”

גם זה בטח יעניין אותך

הצלחה זו של הפעילות הארוכה של המפלגה וחבריה אכן עוררה “קנאה” מצד פוליטיקאים ומפלגות אחרות שאימצו את האג’נדה, הן מימין והן משמאל. “אנו מברכים על כך שנכון להיום יש למצביעים בישראל אפשרויות בחירה פוליטית גם בימין וגם בשמאל,” כתבו. “תוצאה נוספת של מהלכנו היא הקמתה של תעשיית קנאביס רפואי מהמתקדמות בעולם לרווחת המטופלים, העובדים והמשקיעים בישראל. תחום הקנאביס הרפואי הפך לקונצנזוס מוחלט בחברה הישראלית, הענף החדש משגשג ואליו אף מצטרפים לאחרונה אישים בכירים ביותר”.

המפלגה קמה בינואר 1999 על ידי בועז ומיה וכטל, שלומי סנדק רפיק קמחי וגבי לוי, ומאז ברוב מערכות הבחירות עלה כוחה, עד שיא תמיכה בבחירות 2015 עם מינויו של ליבוביץ’ לראשות המפלגה. המפלגה הוקמה בין השאר על מנת לקדם את חופש הפרט, השימושים הרפואיים בצמח הקנאביס ואת הפסקת ההפללה של צרכני הקנאביס. “הקפדנו לייצג חזית אינטליגנטית, רהוטה ונורמטיבית – בדיוק כפי שצריך להתייחס לצמח ולצרכניו,” כתבו. “בעקבות הקמפיין האחרון ועבודה רבת שנים של פעילים במערכות הבחירות שלפניה, השתנה היחס לקנאביס בישראל, צרכני הקנאביס הפסיקו להתבייש והצלחנו למקם את הנושא במרכז הדיון הציבורי.”

בועז וכטל, מייסד המפלגה, מסר: “אני גאה מאוד במה שעלה ירוק הצליחה לעשות ב-20 השנים האחרונות. המפלגה הראתה לכל אורך השנים ושלנושא הקנאביס הרפואי והפסקת ההפללה יש שווי אלקטורלי לא מבוטל. מפלגות אחרות אימצו את מצעה של המפלגה עקב כך מה שראינו עוד בשנת 1995 עם הקמת העמותה לשינוי חוקי הסמים ובהמשך עם הקמת המפלגה ב-1999, הוכח כנכון וצודק. הקדמנו את זמננו והובלנו מאבק ישראלי וגלובאלי שהביא להצלחות פנומנליות. אני מודה לאורן על המאמצים הרבים שהשקיע במפלגה ובמטרותיה, מודה לכל הפעילים והמצביעים למפלגה שהצביעו הצבעת מחאה בונה לאורך השנים ומאחל הצלחה רבה לכל העוסקים במלאכה חשובה זאת”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר