טוען...

זהירות: שקיות קנאביס רפואי מזויפות בטלגרם

שקיות קנאביס רפואי נמכרות בטלגרם במחירים של כמעט פי 2 ממחירי הקנאביס ‘הרגיל’, מה שהוביל לשוק זיופי שקיות קנאביס רפואי ענף למדי – בעיקר של שקיות חברת ‘תיקון עולם’ ולאחרונה גם של ‘IMC’. ערוץ חדש מבטיח כי אצלו יש אך ורק שקיות אמיתיות.

עלות גרם אחד של קנאביס בשוק הבלתי חוקי עמדה במשך מספר שנים על 100 ש”ח, כשבחודשים האחרונים מסתמנת לראשונה ירידת מחירים – בעיקר כאשר רוכשים בכמויות גדולות מ-5 גרם.

עם התפתחות ענף המסחר בקנאביס בישראל בשנה האחרונה, תודות לאפליקציית טלגרם, התרחבו גם אפשרויות הרכישה של הצרכנים הישראליים.

ערוצים פרטיים

כך למשל סוחרים שבתחילה הציעו את תוצרתם המינימלית (בעיקר פרחים) בקבוצות הצ’אטים ‘טלגראס’, ‘ישראגראס’ ואחרים, החלו לצבור רזומה ולבנות לעצמם שם ככאלו המספקים מוצרים איכותיים.

לאחר שאספו קהל לקוחות קבוע, הפכו למעשה רבים מהסוחרים למן חנויות עצמאיות, ‘קופישופס’ אם תרצו. הם מפעילים חנות עצמאית דרך ערוץ מכירות פרטי באפליקציה, המיועד לקהל לקוחות קטן אך קבוע, אמין ואיכותי.

לצד הפחתת הסיכון הפלילי בערוצים פרטיים אלו, יכולים הסוחרים גם להציע מוצרים יחודיים, ‘פרימיום’, מיצויי קנאביס מרוכזים, עוגיות שוקולד-צ’יפס-קנאביס וכיוצ”ב.

קנאביס רפואי שווה יותר

באחד הערוצים החדשים הללו, המיועד אך ורק למכירת שקיות קנאביס רפואי, ניתן להתרשם מהצעות מכירה של אריזות סגורות ומקוריות של קנאביס רפואי שיוצרו על ידי חלק מ-8 מגדלי הקנאביס הרפואי המורשים בישראל.

ניתן להתרשם ולהזמין למשל שקיות קנאביס רפואי מהזנים ‘אנטארקטיקה’, ‘עומר’, ‘ארז’ או ‘אלסקה’ של ‘תיקון עולם’ – חלקם זכו בפרסים ראשונים בתחרויות בקנדה – כמו גם ‘אינדי קוש’ של ‘פרמוקן’, ‘תכלת’ ו’בלאק לייבל’ של ‘שיח’, ‘אייקיי 47’ של ‘בטר’ ועוד.

שקיות קנאביס רפואי בטלגרם
שקיות קנאביס רפואי (אמיתיות) בטלגרם (‘תיקון עולם’, ‘בטר’ ו’פרמוקן’)

מחירן של שקיות הקנאביס הרפואי בקבוצה זו יקר לאין שיעור ממחירי הקנאביס ‘הרגיל’, ומגיע לכדי 1,200 עד 1,500 ש”ח לשקית – כלומר 120 עד 150 ש”ח לגרם קנאביס, עד כמעט פי 2 ממחירי הקנאביס ‘הרגיל’.

עובדה זו הובילה בחודשים האחרונים להתרחבות תופעת מכירת שקיות קנאביס רפואי מזויפות.

שקיות קנאביס רפואי מזוייפות

סוחרים שהבינו שעל קנאביס שנחשב רפואי ומגיע בשקית ממותגת של חברה ברישיון הם יכולים לדרוש סכומים גבוהים בהרבה, החלו להדפיס שקיות קנאביס רפואי שנראות כמו השקיות המקוריות – ולארוז בהן קנאביס איכותי פחות שגדל באופן עצמאי.

מאחר והלקוח רוכש את השקית כשהיא סגורה ופותח אותה רק בביתו, גילו רבים רק בדיעבד שהם שילמו יותר כדי לקבל קנאביס רפואי אמיתי ויצאו פראיירים כי קיבלו במקרה הטוב קנאביס לא רע שגדל בבית פרטי או במקרה הגרוע חשאב של ממש.

“אצלנו מספקים אך ורק שקיות אמיתיות ומקוריות שאנחנו קונים ממטופלים,” מסביר מנהל בערוץ עמו שוחחנו ומזהיר מפני תופעת הזיופים. “רק ככה אשר להבטיח שזה באמת קנאביס רפואי. אנחנו כבר יודעים לזהות את כל ההבדלים הקטנים בין שקיות רפואי אמיתיות למזויפות ומתחייבים שאצלנו אין נפילות.”

“את השקיות של חברת ‘תיקון עולם’ מזייפים כבר חודשים מספר ולאחרונה אנחנו עדים לזיופים של שקיות של חברת IMC ושל ‘בטר’,” הוא אומר. “למבינים שבינינו די קל לזהות כי הזיופים לא מושלמים, אך הרבה נופלים בפח.”

איך לזהות שקית מזויפת

לדבריו יש כמה סימנים לזיהוי שקיות מזויפות, למשל גודל, סגנון ועובי הפונט בו מוצג הטקסט על אריזת המוצר, כמו גם סימנים מזהים נוספים.

“ניתן לראות שהשקיות המזויפות של ‘תיקון עולם’ הן בצבע כהה יותר, חסרה האות י’ במילה ‘רכיבים’, יש תוקף לשנתיים קדימה מה שלא ייתכן כי מנוגד לנהלים של משרד הבריאות וכן פס הסגירה של השקית לא זהה למקור,” הוא מתאר.

שקיות תיקון עולם אמיתיות מזויפות
שקיות קנאביס רפואי של ‘תיקון עולם’: מזויפות מימין – אמיתיות משמאל (לחצו להגדלה)

“בשקיות המזויפות של IMC ניתן להבחין שיש חריץ בראש האריזה, מה שלא נמצא בשקיות המקוריות, כמו גם רוחב השקית לא זהה למקור וכך גם אין מדבקה לסגירה חוזרת והמדבקה נראית כמודפסת במדפסת ביתית.”

שקיות IMC אמיתיות מזויפות
שקיות קנאביס רפואי של ‘IMC’: מזויפות מימין – אמיתיות משמאל (לחצו להגדלה)

מאחר ורבים כבר עלו על סימנים והבדלים אלו, מצאו הסוחרים המזייפים שיטות חדשות, למשל להציג תמונה של שקית קנאביס רפואי אמיתית שנלקחה מאתר החברה היצרנית, אך במעמד המכירה לספק את השקית המזויפת.

בנוסף הוא מעיד על תופעה נפוצה לא פחות – הצעות לרכישת פרחי קנאביס רפואי ב’בודדות’, כלומר בגרמים. “במקרה זה מציגים הסוחרים את פרחי הקנאביס מונחים על אריזת קנאביס רפואי אמיתית, אך בפועל מדובר בגידול ביתי”.

מאות גרמים בחודש

“בין ה-5 ל-10 לחודש אני מקבל את עיקר האספקה ממטופלים שמקבלים בתחילת כל חודש את האספקה שלהם,” הוא מספר עוד. “הם מוכרים את זה לנו ב-1,000 ש”ח לשקית בממוצע ואנחנו מציעים את זה ב-1,200 עד 1,500 – תלוי בסוג הזן.”

“קשה עד בלתי אפשרי לנהל משא ומתן מול חולה שמוותר על התרופה שלו בשביל כסף. לכן החולה קובע את המחיר ללא משא ומתן ומשם אנחנו ממשיכים,” הוא מסביר.

ואכן ניתן לראות שזנים “חזקים” יותר המכילים כמויות גדולות של THC ונחשבים לפופולריים יותר כמו ‘תכלת’, ‘PK’, ‘רומא’, ‘DQ’ או ‘אלסקה’, נמכרים ב-1,500 ש”ח לשקית של 10 גרם. זנים “בינוניים” בחוזקם נמכרים בכ-1,200.

“בממוצע אנחנו מוכרים עשרות שקיות קנאביס רפואי בחודש, כלומר מדובר במאות גרמים,” הוא אומר.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר