שופט מאריזונה קבע: קנאביס רפואי מטפל בפוסט טראומה

בסיומו של קמפיין פרסום ושכנוע תלת שנתי, מדינת אריזונה בדרכה להיות המדינה ה-12 בארה"ב שתאשר טיפול בקנאביס רפואי לחולי PSTD (הפרעה פוסט טראומתית).

מזה שלוש שנים שבמדינת אריזונה נערך קמפיין המאגד בתוכו יוצאי צבא, רופאים ופרקליטים רבים הפועלים בתחום ההסברה ושכנוע הציבור במטרה להוכיח כי הלוקים בפוסט טראומה יכולים להיעזר רבות בקנאביס הרפואי. על פי דבריו של שופט בכיר במדינה ניתן לומר כי האמצעים השיגו המטרה במלואה.

הקמפיין שרץ תחת השם "החופש לבחור" תומך במתן אפשרות ליוצאי צבא בפרט וללוקים בפוסט טראומה בכלל, לקבל טיפול בקנאביס רפואי ללא בעיה. בשם הקמפיין נאספו המוני עדויות בנוגע לפוסט טראומה הן מפסיכיאטרים מקצועיים בניו מקסיקו והן מיוצאי צבא המטפלים בעצמם בעזרת קנאביס, ואלו הצטרפו לאוסף מחקרים מכובד שהגישו מובילי הקמפיין למדינה ולמערכת המשפט. נראה כי ראיות אלו הסירו את המסך שהיה קיים עד אז וייתכן כי בקרוב מאד יזכו רבים לטיפול הנכסף.

קמפיין למען יוצאי הצבא
קמפיין למען יוצאי הצבא

"הראיות הרבות מוכיחות בבירור שמריחואנה רפואית עוזרת באופן משמעותי ללוקים בפוסט טראומה, ומקלה מאוד על סבלם." כך קבע השופט תומאס שדן לפני ימים ספורים. עד כה שרר מצב בו מחלקת הבריאות של מדינת אריזונה פסלה כל בקשה לשינוי בחוק שעלתה להצבעה, אך כעת פסיקתו של השופט העבירה את הנושא לשולחנו האישי של ראש המחלקה וויל המבל. החלטתו הסופית של וויל האם לאשר או לדחות את פסיקתו של השופט תינתן בחודש הקרוב, ועד לתאריך הסופי שנקבע ל-9 ליוני, וכעת נדמה כי השינוי קרוב מתמיד.

מעדותו של ריקארדו פריאדה, יוצא צבא שנלחם בקרבות בעיראק, אשר הגיע לומר את דברו בשימוע המשפטי שקדם לפסיקתו של השופט עולה תמונה מלאה של הקשר בין הקנאביס לחולים:

"קנאביס נותן לי את האפשרות לטפל במספר סימפטומים פוסט טראומתיים והוא הכלי שמאפשר לי לחיות חיים נורמליים ופרודקטיביים." לאחר פסיקתו של שדן, הוסיף ריקארדו כי "השופט שדן הראה היום כי הפוליטיקה לא נתמכת על ידי המדע ולכן היא אינה רלוונטית. הוא הראה גם את אהבתו הרבה ליוצאי צבא ולסובלים מפוסט טראומה בכלל".

ג'סיקה גילאי, המתאמת הראשית של סניף ניו-מקסיקו בארה"ב העידה גם היא במשפט: "לכל הלוקים בפוסט טראומה, ובמיוחד ליוצאי הצבא שביניהם, מגיעה הזכות לבחירה חופשית בנוגע לטיפול אותו הם מקבלים. כאשר אלו שנלחמים בשבילנו חוזרים הביתה פגועים, מן הראוי שתהיה להם גישה לתרופה שמתאימה להם" היא טוענת.

"זכות הבחירה לחולי PTSD"
"זכות הבחירה לחולי PTSD"

מדינת אריזונה מדורגת במקום השלישי מבין מדינות ארצות הברית במספר יוצאי הצבא החיים בתחומה. מעל 530 אלף יוצאי צבא אשר חלק גדול מהם מוגדרים כסובלים מפוסט טראומה, מחכים בכיליון עיניים למוצא פיה של המדינה, אשר עינייה נשואות דווקא לארץ הקודש ולמחקרים הנערכים כאן בנוגע להשפעותיו של קנאביס רפואי על תופעות פוסט טראומה של יוצאי צבא.

אולי מציון אכן תצא התורה וייתכן כי בקרוב המחקרים הישראליים עשויים לשנות את חייהם של פוסט טראומתיים רבים בעולם כולו. נקווה גם שאצלנו בבית יפתחו עיניים נוספות ושהשינוי המיוחל יגיע גם לכאן.

ראו גם:
קנאביס רפואי ופוסט טראומה: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD
מחקר חדש: 75% פחות פוסט טראומה לאחר שימוש בקנאביס
לקוח הקנאביס הראשון: לוחם אמריקאי הסובל מפוסט טראומה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט