מגלגל...

קנאביס חוקי תוך שנה? הממשלה המסתמנת מלאה תומכי לגליזציה

למעט רה"מ בנט, הממשלה הצפויה היא התומכת ביותר בלגליזציה שאי פעם קמה בישראל, אף יותר מהממשלה האחרונה שאישרה את הצעת החוק להקמת שוק קנאביס חוקי לגילאי 21 ומעלה. כל השרים הרלוונטיים לחקיקה בתחום צפויים לתמוך וחלקם הבטיחו רק לאחרונה אי הפללה תוך 3 חודשים ולגליזציה תוך שנה

מסתמן שכבר בימים הקרובים יכריזו ח”כ יאיר לפיד (יש עתיד) וח”כ נפתלי בנט (ימינה) כי עלה בידיהם להקים ממשלה חדשה שתחליף את ממשלתו של רה”מ בנימין נתניהו אשר עמדה בראשה ב-12 השנים האחרונות. לראשונה גם יהיו בממשלה רוב מוחץ של שרים בעלי תפיסות עולם ליברליות כולל כמובן בתחום הלגליזציה והקנאביס הרפואי.

על פי חלוקת התיקים המסתמנת, ובתנאי שהממשלה אכן תוקם וגם תחזיק מעמד זמן מה, נראה שצרכני הקנאביס בישראל עשויים לזכות להקלות משמעותיות בקרוב. למעט ראש הממשלה בנט, בראשות כל המשרדים הרלוונטיים לסוגיות בתחום הקנאביס יעמדו שרים תומכי לגליזציה, וכך גם בראשות ועדת הבריאות.

ככל הידוע בשלב זה, שר הבריאות הבא יהיה ניצן הורוביץ, יו”ר מרצ, תומך לגליזציה שאף נזף לאחרונה בשרים שלא מקדמים את הנושא. “מבחינת הישראלים עישון קנאביס הוא כבר מזמן לא פשע,” אמר. “השרים הפחדנים לא מצליחים לגייס את האומץ ולהפוך את הקנאביס לחוקי גם כתרופה לחולים וגם כמוצר צריכה אישי לכל השאר”.

המשרד לביטחון פנים, תיק נוסף שרלוונטי לצרכנים ולמדיניות המשטרה כלפיהם, צפוי להיות בידי עמר בר-לב ממפלגת העבודה. בר-לב אמנם מעולם לא התבטא בנושא קנאביס וגם היום לשכתו סירבה להתייחס לנושא, אך יו”ר העבודה ח”כ מרב מיכאלי חתמה לאחרונה על התחייבות לקדם לגליזציה ואף דרשה שסעיף זה ייכלל בהסכמים הקואליציונים, כך שבר-לב לא צפוי להתנגד להקלות בחוק.

הממשלה החדשה?

תפקיד שלישי שרלוונטי לחקיקה בתחום הקנאביס הוא משרד המשפטים. שר המשפטים הוא גם יו”ר ועדת שרים לענייני חקיקה ומי שמחזיק למעשה בסמכות לאשר או לדחות בשם הממשלה כל הצעת חוק. בתפקיד צפוי להחזיק יו”ר תקווה חדשה ח”כ גדעון סער שחתם לאחרונה על התחייבות להביא ללגליזציה תוך שנה ולאי-הפללה תוך 3 חודשים.

תפקיד נוסף, שרלוונטי בעיקר למטופלי הקנאביס הרפואי, הוא יו”ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות. מי שיעמוד בראשה, ויהיה אחראי על חקיקה והסדרת נהלים הנוגעים לענף, צפוי להיות חבר מפלגת העבודה גם כן. גם שר החקלאות העוסק בתחומים הרלוונטיים לקנאביס, שצפוי להיות ח”כ אלון שוסטר ממפלגת כחול לבן, מגיע אף הוא ממפלגה תומכת שראשה, שר הביטחון בני גנץ שהתחייב לכך גם הוא בחתימה.

הממשלה החדשה?

למעשה, גם כל שאר חברי הממשלה כולל רה”מ החליפי יו”ר יש-עתיד יאיר לפיד, שר האוצר אביגדור ליברמן ועוד, ולמעט שניים – חברי מפלגת ימינה שר הדתות מתן כהנא ושרת הפנים איילת שקד – הם תומכים מוצהרים בלגליזציה בעצמם או שמגיעים ממפלגה שהתחייבה לתמוך ואף לקדם זאת.

הקושי שבכל זאת עלול להתעורר הוא מכיוונו של רה”מ עצמו, בנט, שעד כה הביע התנגדות. עם זאת, כפי שכבר פורסם, מפלגת העבודה ומפלגת כחול לבן הודיעו שידרשו לגליזציה כתנאי בהסכם הקואליציוני כך שניתן להעריך שבנט יתפשר או כבר התפשר בעניין זה, ואיתו כנראה גם שקד.

הממשלה החדשה?

קואליציה כמו זו שתקום תוכל לתת את הגב לממשלה להעביר די בקלות את החוקים במליאת הכנסת, שכן גם באופוזיציה בראשות מפלגת הליכוד יש לפחות כמה ח”כים שודאי שלא יצביעו נגד הצעות חוק ללגליזציה, למשל שר הבט”פ הנוכחי אמיר אוחנה, ח”כ גלית דיסטל-אטבריאן, ח”כ ניר ברקת ועוד.

המתנגדים הנוקבים ביותר ללגליזציה – ש”ס, יהדות התורה והציונות הדתית – ישבו כולם באופוזיציה, וגם המפלגות הערביות, למרות התנגדותן העקרונית להקלה בחוקי הקנאביס ועל אף שעצם הקמת הממשלה תלויה בהם, סביר שלא יהיו חלק בעל משקל ובודאי שלא יפילו ממשלה בגלל קידום חקיקה מסוג זה.

על הפרק עומדת הצעות חוק ותיקוני חקיקה בתחומי הסדרת השוק למבוגרים מגיל 21 (על בסיס המלצות ועדת מררי מהממשלה הקודמת), אי הפללה (בין אם עוד לפני הלגליזציה כפי שדורשים הצרכנים או יחד איתה כפי שהמליצה הועדה), החרגת CBD מפקודת הסמים (שלמעשה כבר אושרה על ידי שר הבריאות ונעצרה ברגע האחרון אך תאושר די במהרה בשנית) ועוד. באופן כללי ללא המפלגות הדתיות והחרדיות בממשלה נראה שלצרכני ומטופלי הקנאביס ולתומכי הלגליזציה יש הרבה למה לצפות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר