“צדיק שמציל אנשים”: צעיר שהכין שמן קנאביס לחולי סרטן נעצר

בעקבות טענות על רעש פשטה המשטרה בסוף השבוע על דירתו של צעיר שנהג להכין שמן קנאביס לחולי סרטן. בחיפוש נמצאו עשרות גרמים של קנאביס, שמן קנאביס RSO ו-7 שתילי קנאביס. שופט השלום שיחררו למעצר בית, אך המשטרה הגישה ערעור למחוזי והוא בילה את חג הפסח במעצר. הבוקר הוא שוחרר למעצר בית.

תופעת השימוש בשמן קנאביס מרוכז (שמן RSO) נפוצה בשנים האחרונות בישראל, לאחר שלל סיפורים אודות חולי סרטן שמאמינים שנרפאו בזכות השימוש בחומר זה, המכיל אחוזים גבוהים של רכיבי קנאביס וממוצה מפרחי הצמח.

רבות פורסם כאן על הרקע לשימוש זה, על דרכי הכנת השמן ועל קבוצות הפועלות כדי לעזור לחולי סרטן בתהליך ההפקה, כמו גם מתנדבים אשר מספקים שירות חינם לחולים ומפיקים עבורם את השמן מפרחי קנאביס רפואי אותם הם מקבלים ברישיון משרד הבריאות.

בסוף השבוע (ה’) הגיעה גברת בשם ז’ לביתו של ניר יופטרו (השמות המלאים שמורים במערכת), תושב אזור השפלה ואחד המתנדבים המוכרים בישראל כמי שמפיק עבור חולי סרטן את השמן הנ”ל.

עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן
עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן – מייצגים את ניר: “מה שהמדינה עושה לחולי סרטן בישראל זה ביזיון”

לדברי סניגוריו של ניר, עו”ד יניב פרץ ועו”ד איתן כבריאן, ז’ היא זו שגרמה לרעש שהוביל ככל הנראה את השכנים להזמין משטרה למקום.

השוטרים נכנסו לדירתו של ניר וביצעו חיפוש במהלכו נמצאו כמה מאות גרמים של תפרחת קנאביס שהיתה מיועדת לכאורה להפקת השמן, כמות קטנה יותר של שמן קנאביס מוכן וכן 7 שתילי קנאביס שגדלו בחדר נפרד.

ניר נעצר מיד והובא לחקירה בסיומה דרשה המשטרה לעצור אותו להמשך חקירה. עו”ד פרץ טען בפני שופט בית משפט השלום בפתח תקווה אילן בן דוד כי מדובר באדם העוזר לאנשים חולי סרטן ללא תמורה בתהליך ההפקה בלבד וכי 7 השתילים שנמצאו בדירתו מיועדים עבורו לשימוש עצמי לטיפול בכאב.

השופט שוכנע והורה לשחרר את ניר למעצר בית, אך המשטרה הגישה ערר והעבירה את הדיון לבית המשפט המחוזי בלוד, שם החליט השופט אחיקם סטולר לקבל את הערעור ושלח אותו לבלות את ערב חג פסח וסוף השבוע כולו במעצר.

לטענת עו”ד פרץ, כך בפרוטוקול מבית המשפט, השוטרים נכנסו לדירה ללא צו ובניגוד להוראות, מבלי שהיה להם חשד סביר לביצוע עבירה. עו”ד פרץ תיאר בפני השופט את הפעילות בקבוצות המתנדבים המפיקים שמן לחולי סרטן בחינם. “מ-200 גרם קנאביס מפיקים 20 גרם שמן,” הסביר.

במהלך הדיון אף התפרץ מהקהל אדם שצעק לתובע המשטרתי כי “אם אתה חושב שהוא סוחר אז תעצור אותי עכשיו, כי הוא מציל את אבא שלי”. בנוסף העיד עו”ד משה שטיינברג לטובת ניר כשאמר ש”יש לנו היכרות עם ניר, הוא צדיק שמציל אנשים יום יום. ניר הכין לחמי שמן שהחזיר אותו לחיים”.

אך בערעור כאמור טענה התביעה כי בידיה ראיות לשיבוש הליכים, אותן קיבל שופט המחוזי והורה על המשך מעצרו של נ’ עד הבוקר.

הבוקר (א’) התקיים דיון נוסף בעניינו, בו התחילה דרשה המשטרה להמשיך אתת המעצר והשופטת אף נענתה לבקשת המשטרה. עם זאת כשהיה בדרכו עו”ד פרץ להגיש ערעור על ההחלטה, הודיעה לו המשטרה כי היא יורדת מהדרישה והסכימה לשחרר את ניר למעצר בית.

“מה שהמדינה עושה לחולי סרטן בישראל זה ביזיון,” אומר עו”ד פרץ בשיחה עם המגזין. “מה שעושים למי שמפיק שמן קנאביס, לחולים שנאלצים לבחור בכימותרפיה או להסתמך על מתנדבים ולהסתכן, זה לא נתפס”.

יופטרו התארח למחרת בתכנית ‘העולם הבוקר בשידור ממעצר הבית שלו. הוא סיפר כיצד לפני 4 שנים אמו חלתה בסרטן והוא הכין עבורה שמן קנאביס מפרחי קנאביס. מאז הוא עוזר לחולי סרטן.

“הכל נעשה בהתנדבות מלאה מול עיני המטופלים,” אמר. “אני לא נותן את זה לאף אחד, רק עוזר לחולים להכין את זה. זו תרופה יקרה שהם לא יכולים לרכוש. אם קורה שנאבד להם, או נרטב להם, הם צריכים עוד. אני עוזר לכ-300 משפחות. אני עוזר לאנשים. עשיתי טעות שגידלתי לצרכים פרטיים, לטיפול בכאב, כי הכדורים עשו לי רע.”

באולפן דיברה גם שירי סיני, ששמן הקנאביס שניר הכין עבורה הוחרם על ידי המשטרה. “המצב הוא אבסורד, יש חולים שזקוקים לטיפול ולא מקלים עליהם. אני מתמודדת עם השלכות של כימו שהרסה לי כל חלקה טובה בגוף. פניתי למשטרה והסברתי להם, אבל הם לא רוצים להחזיר לי את השמן”.

ממשטרת ישראל נמסר בתשובה כי “הניסיון של החשוד לשוות לפעילותו מעטה של חסד וצדקה חוטא לאמת ומטעה את הציבור. מדובר בחשוד שבבית נחשפה מעבדה לגידול סמים, למותר לציין כי אין ברשותו הרישיון הנדרש לאספקה, אחזקה או ייצור של מוצרי קנאביס כנדרש בחוק”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר