מגלגל...

יוניבו שכרה מומחה לפירוק חברות כיועץ אסטרטגי, עובדים יפוטרו

רו"ח בועז גזית המומחה בליווי חברות לפירוק, מונה לתפקיד בחברת יוניבו, לאחר שהגיעה לשפל חסר תקדים מבחינה פיננסית ושווי מניות. במקביל נודע כי החברה שלחה מכתבי פיטורים לרבים מעובדי המפעל שלה. לטענת החברה גזית מונה כ"יועץ אסטרטגי" בלבד אך יש מי שטוענים שלא סתם בחרו במומחה שכזה

למגזין קנאביס נודע כי חברת יוניבו (Univo) – חברה ציבורית בהובלת רה”מ לשעבר אהוד אולמרט ובעל השליטה והמנכ”ל גולן ביטון – שכרה את שירותיו של רואה החשבון בועז גזית, שהינו מומחה לפירוקים וחדלות פירעון, לתפקיד משמעותי בחברה.

עוד נודע כי רבים מעובדי החברה קיבלו מכתבים לקראת פיטורים, ויש שטוענים שמפעל החברה באשקלון עלול להגיע עד כדי הדממה – דבר שהחברה מכחישה. במקביל, אחרי סדרת התפטרויות בהנהלה, הודיעה אתמול גם מנהלת השיווק על עזיבתה.

מינויו של גזית, שלטענת יוניבו הוא רק לתפקיד “יועץ אסטרטגי” אך מעלה גם מחשבות אחרות, מגיע לאחר תקופה קשה של החברה שהגיעה לאחרונה לשפל חסר תקדים, לצד שלל פרשות, חשש לאי-סדרים, ניגודי עניינים לכאורה ועוד.

מה תפקידו של מומחה לפירוקים ומי זה בועז גזית?

רו”ח גזית, שסירב להגיב לידיעה ואף ניתק את הטלפון כאשר כתב מגזין קנאביס ניסה לשאול אותו בעניין, ייצג בעבר כמומחה לפירוק חברות, למשל ברשת האופנה הוניגמן, אייס אוטו דיפו ותדיראן טלפון.

התפקיד של מומחה לפירוקים ולהבראת חברות הוא בעיקרו לנסות ולשקם חברות שנמצאות במצב פיננסי קשה מאוד ועם חובות שהן אינן צפויות לעמוד בהם.

המומחה מנסה לייעל את החברה, לתכנן את עתידה הפיננסי ולקדם הסדרי תשלום עם ספקים ונושים אחרים, ובמידה והוא לא מצליח לעשות כן, בדרך כלל מפורקת החברה ונכסיה נמכרים, לעיתים רבות תוך פיטורי עובדים משמעותיים.

מבחינת המוניטין של רו”ח בועז גזית מהעת האחרונה, יש לציין שהוא איננו מזהיר. בדצמבר 2018 בצעד חריג מאוד הורה השופט אלכסנדר רון על הדחתו של גזית מתפקידו כמלווה לחברה.

בתיק נוסף מ-2018, של חברת הוניגמן שהגיעה לחדלות פירעון, התנגדו נושים למינוי של גזית ועוד מספר אנשים כנאמנים, ובהקשר הזה ציין אחד מעורכי הדין של הספקים כי “הגענו לשיא שלילי בתיק הזה”.

לא ידוע בשלב זה בודאות של מאה אחוז האם המינוי של גזית בא כדי לפרק את החברה כפי שיש מי שמאמינים, או שמא רק כדי לשפר את ההתנהלות כפי שהחברה טוענת.

לדברי החברה כאמור, גזית מונה רק כיועץ אסטרטגי, אם כי לא ברור לאיזו עוד מטרה תעסיק החברה מומחה בפירוקי חברות והבראה, מן הסתם בתשלום, אם לא לשם אחת משתי הפעולות הללו.

כך או כך, כל הידוע למגזין קנאביס, גזית מקבל ביוניבו סמכויות משמעותיות למדי ולא ברור למעשה עד כמה סמכויות נותרו בידי המנכ”ל ביטון, אם בכלל.

המינוי מגיע לאחר תקופה קשה: הפסדים, אי-סדרים, פיטורים, יבוא שנפסל ותכנית התייעלות כפויה

המינוי הזה של גזית מגיע כאמור לאחר תקופה קשה מאוד שעברה יוניבו, כאשר ברבעון הראשון של 2022 היא הציגה הפסד מייצג של כ-2.7 מיליון ש”ח ובשנת 2021 כולה הציגה הפסד מייצג של כ-12.1 מיליון שקל.

יש לציין כי בעבר, כאשר מגזין קנאביס דיווח אודות הנתונים שעולים מדוחות החברה, היא השיבה במחאה וטענה כי “יוניבו היא אחת החברות הבודדות עם רווח גולמי ועם EBITDA חיובי ואנו מציעים לאתר לבדוק היטב את מקורותיו”.

כעת ניתן לראות כדוגמה, גם עבור חברות אחרות ומשקיעים שתוהים בעניין, עד כמה נתוני ה-EBITDA של חברה באמת שווים התייחסות.

לעומת זאת, הרווח הנקי המייצג שמחושב על ידי מגזין קנאביס עם פרסום דוחות רבעון/חציון/שנתי, מתברר דווקא כנתון מיצג היטב. זהו הנתון שלמעשה הוא הרווח הנקי האמיתי של החברה לאחר נטרול “טריקים” חשבונאיים.

בנוסף להפסדים שרושמת יוניבו באופן חוזר ונשנה, ביתר שאת בשנת 2021, נחשפו כזכור לאחרונה עוד כמה אי סדרים לכאורה ובעיות בחברה, כולל חשש ליחסי מרות, טענות לניגודי עניינים לכאורה, זכות לרכישת קרקע שהועברה מהחברה למנכ”ל ועוד.

כמו כן אירעו מקרים של אי תשלום בזמן לספקים כתוצאה ממה שבחברה כינו “בעיות תזרימיות”, וכמובן – סדרה של התפטרויות של בכירים בחברה ביניהם המשנה למנכ”ל, סמנכ”לית המו”פ, אחראי ההפצה בחברה ושני סמנכ”לי כספים.

ואם כל זה לא מספיק, לאחר שהתמודדה עם גניבת קנאביס מהחווה על ידי בכיר בחברה, לאחרונה נאלצה יוניבו גם להשמיד משלוח פגום בשווי 12-14 מיליון ש”ח מחברת טילריי (Tilray), שהיא טענה משום מה שהוא “לא מהותי” אך בדיעבד תבעה בגינו את חברות השילוח והביטוח.

בעקבות המצב, החליט דירקטוריון החברה על תכנית התייעלות בחברה, כולל סגירת משרדי ההנהלה המפוארים בת”א והעברתם למפעל באשקלון, קיצוץ בשכר הבכירים, וכעת נראה שגם פיטורים של ממש של לא מעט מהעובדים.

מנהלת השיווק עזבה, עובדים יפוטרו – המפעל ייכנס להדממה?

לאחר כל ההתפטרויות של בכירי החברה שצוינו לעיל, למגזין קנאביס נודע היום כי רבים עובדי המפעל קיבלו מכתבי פיטורין וכי במקביל גם מנהלת השיווק של החברה, סיוון כספי, עזבה את תפקידה.

כמו כן נודע עוד כי המפעל של יוניבו, המשרת גם תוצרת שלה אך גם של חברות אחרות כמו חוות גרינמד או חברת ג’ובה למשל, עלול להגיע עד כדי הדממה – טענה שהחברה כאמור מכחישה.

כרגע בהנהלה האופרטיבית, בהובלת רה”מ לשעבר אולמרט, נותרו למעשה רק המנכ”ל ביטון וסמנכ”ל הכספים איתמר אמויאל, וכן גם יו”ר החברה, חיים הורוביץ, אם כי לא ברור עד כמה תפקידו בחברה אופרטיבי.

שווי מניותיה של יוניבו כיום הוא כ-14.8 מיליון ש”ח – הנתון הנמוך ביותר אי פעם שלה, כשעד השבוע הובילה מלמטה את רשימת חברות הקנאביס בבורסה. אתמול עקפה אותה קנאשור שצנחה ב-14% ביום אחד.

שווי כזה, יחד עם תשואות אג”ח שעומדות על יותר מ-60% לשנה – נתון מהגבוהים ביותר בבורסה שמסמל דאגה של השוק מאי יכולת החברה לפרוע את חובותיה – ויחד עם מינויו של גזית כאמור, מעלה חשש שיוניבו נמצאת לקראת חדלות פירעון.

יוניבו ביקשה למסור בתגובה כי: “כל הטענות שהובאו בפניית האתר לחברה אינן נכונות. החברה שכרה את שירותיו של יועץ אסטרטגי כחלק מתכנית ההתייעלות שהחברה עוברת בהנחיית הדירקטוריון. אנו מציעים לאתר לבדוק את מקורותיו. מנהלת השיווק סיון כספי הרנר בחרה לסיים את תפקידה והחברה מודה לה על עבודתה המסורה. במסגרת תכנית ההתייעלות, מסיימים את תפקידם חלק מעובדי הייצור”. גזית סירב כאמור למסור תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר