סמלילים לקנאביס: מדריך סימונים חדשים להדברת והקרנת מוצרי קנאביס רפואי

החל משבוע הבא חובה להציג על מוצרי הקנאביס קוד QR שיקשר למסמך עם פירוט הרכיבים הפעילים באצווה, כך מעדכן משרד הבריאות. בעדכון נחשפים לראשונה הסמלילים החדשים שישקפו שימוש בהדברת מזיקים ועיקור בקטריאלי (למשל הקרנה).

על גבי אריזות הקנאביס הרפואי יחלו בקרוב להופיע סמלילים חדשים, זאת בין השאר בעקבות שתי חשיפות של מגזין קנאביס: אחת על כך שהקנאביס הרפואי עובר תהליך הקרנה לעיקור עובשים ומזיקים, והשנייה על כך שלמרות זאת, משרד הבריאות לא מחייב את החברות לציין זאת על גבי האריזה כמו במוצרים אחרים (סמליל “ראדורה”) או בסימון חומרי הדברה כמקובל.

על פי הנוהל החדש שפרסמה היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר), המגיע כחלק מרשימת נהלים חדשים נרחבת, על אריזות הקנאביס הרפואי יופיעו החל מיום 1.6.2021 סמלילים שתפקידם לשקף כמה נושאים חשובים:

  1. האם מוצר קנאביס עבר עיקור (הורדת עומס מיקרוביאלי) באחת משלוש השיטות הנפוצות: פסטור קר (הקרנה בקרינת בטא או גמא), פלזמה קרה, אוזון או קרני רנטגן.
  2. האם מוצר קנאביס עבר הדברה ואיזה סוגים של הדברה (ביולוגית, אורגנית, כימית)
  3. איזו שיטה שימשה לצורך בדיקת רכיבים פעילים של מוצר קנאביס – שיטת Loss on Drying (המדויקת פחות) או שיטת Karl Fischer (המדויקת יותר).

עיקור (הורדת עומס מיקרוביאלי)

עיקור הוא תהליך שמטרתו להוריד את העומס המיקרוביאלי של מוצרי קנאביס רפואי באמצעות טכנולוגיות מתקדמות כמו קרינה אלקטרומגנטית (גמא ובטא), פלזמה קרה, אוזון וקרני רנטגן. תהליכים אלו מיועדים להשמיד או לצמצם חיידקים, פטריות ווירוסים שעלולים לפגוע באיכות ובבטיחות המוצר הסופי. בעזרת העיקור, ניתן להבטיח שמוצרי הקנאביס הרפואי יהיו בטוחים לשימוש עבור המטופלים, יעמדו בתקני הבריאות המחמירים וישמרו על יעילותם הטיפולית.

הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות קרינה אלקטרומגנטית (הקרנה בקרינת גמא) הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות קרינה אלקטרומגנטית (הקרנה בקרינת גמא)
הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות פסטור קר (הקרנה בקרינת בטא) הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות פסטור קר (הקרנה בקרינת בטא)
הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות פלזמה קרה הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות פלזמה קרה
הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות אוזון הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות אוזון
הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות קרני רנטגן הקנאביס עבר הליך הורדת עומס מיקרוביאלי באמצעות קרני רנטגן

שיטת הדברה

שיטות ההדברה בייצור קנאביס רפואי כוללות שימוש בהדברה ביולוגית, חומרי הדברה אורגניים ותכשירים כימיים מורשים. המטרה היא להגן על הצמחים מפני מזיקים ומחלות תוך שמירה על בטיחות ואיכות המוצר הסופי. ההדברה הביולוגית עושה שימוש באויבים טבעיים של המזיקים כמו חרקים מועילים, בעוד שהדברה אורגנית מתבססת על חומרי הדברה המותרים בחקלאות אורגנית. בנוסף, השימוש בתכשירים כימיים מורשים נעשה בהתאם להנחיות מחמירות כדי להבטיח את בטיחות המוצר לצרכן.

בעת גידול הקנאביס בוצע שימוש בהדברה ביולוגית (חרקים מועילים) בעת גידול הקנאביס בוצע שימוש בהדברה ביולוגית (“חרקים מועילים”)
בעת גידול הקנאביס בוצע שימוש בחומרי הדברה המותרים בחקלאות אורגנית בלבד בעת גידול הקנאביס בוצע שימוש בחומרי הדברה המותרים בחקלאות אורגנית בלבד
בעת גידול הקנאביס לא בוצע כל שימוש בחומרי הדברה בעת גידול הקנאביס לא בוצע כל שימוש בחומרי הדברה
בעת גידול הקנאביס בוצע שימוש בתכשירים כימיים מורשים בעת גידול הקנאביס בוצע שימוש בתכשירים כימיים מורשים

צורת הבדיקה

צורת הבדיקה של מוצרי קנאביס רפואי כוללת שימוש בשיטות מעבדתיות מתקדמות כמו Karl Fischer ו-Loss on Drying (LOD). שיטת Karl Fischer, המדויקת יותר, משמשת למדידת תכולת המים במוצרי הקנאביס, מה שחשוב להבטחת היציבות והאיכות שלהם. שיטת Loss on Drying מודדת את אובדן המשקל של המוצר לאחר ייבוש, כדי לקבוע את תכולת הלחות הכוללת. בדיקות אלו מבטיחות שמוצרי הקנאביס עומדים בתקנים המחמירים ושהריכוז של החומרים הפעילים בהם מדויק ואמין, מה שחשוב במיוחד למטופלים המשתמשים בקנאביס למטרות רפואיות.

הקנאביס נבדק במעבדה באמצעות שיטת Karl Fischer הקנאביס נבדק במעבדה באמצעות שיטת Karl Fischer
הקנאביס נבדק במעבדה באמצעות שיטת Loss on Drying וקיימת אפשרות כי הריכוז של חומר/ים פעיל/ים במוצר זה נמוך/ים מאלו המוצג/ים הקנאביס נבדק במעבדה באמצעות שיטת Loss on Drying וקיימת אפשרות כי הריכוז של חומר/ים פעיל/ים במוצר זה נמוך/ים מאלו המוצג/ים

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר