4 סוגי ניירות גלגול וההבדלים ביניהם – המדריך המלא

מה ההבדל בין סוגי ניירות גלגול שונים? מה יותר טוב OCB או אלמנטס? שאלות אלו ואחרות לפניכם במדריך ניירות גלגול השלם.

ניירות גלגול הם דפים קטנים, עשויים מנייר דק, המשמשים לגלגול טבק ותערובות עישון שונות. הניירות מגיעים בגדלים שונים ועשויים ממגוון רחב של חומרים. למרות הימצאותם ארוכת השנים של ניירות גלגול, רק בשנים האחרונות קיבלה התעשייה תנופה מחודשת.

בעקבות גורמים שונים (מחירי הסיגריות, תפוצתו הגדלה של הטבק לגלגול וכמובן – עליית קרנו של הקנאביס והתפשטות השימוש בו בקרב  כל פלחי האוכלוסיה במרבית העולם), אותה תנופה מחודשת בשימוש בניירות גלגול הובילה לדרישות חדשות מצד המעשנים ובהתאמה, לפתרונות יצירתיים מצד חברות הייצור. כיום המבחר עצום בגודלו ומלא במותגים, צורות, חומרי ייצור שונים וגדלים שונים….

לכל מגלגל יש נייר אידיאלי לצרכיו, אך רובנו לא מכירים או שלא נחשפנו מעולם למגוון הרחב ממנו ניתן לבחור. ובדיוק בשביל זה אנחנו פה: לעשות סדר בכל הנוגע לסוגי הניירות השונים, לגדלים ולחומרי הייצור.

גדלי נייר גלגול

ניירות גלגול מתחלקים באופן גס ל-5 סוגים עיקריים. חשוב לציין כי אין בנמצא תקן אחיד ולכן גודל הנייר משתנה מעט ממותג למותג. עם זאת, מצבנו בארץ מעט שונה והניירות הפופולריים ביותר מתחלקים ל-‘Medium’ ,’Small’ ו-‘King Size’. חשוב להכיר את הגדלים השונים ואת ה’שיח’ הבין-לאומי וכך לדעת באמת מהו הנייר שמשרת אתכם בצורה הטובה ביותר.

טבלת גדלים ניירות גלגול
טבלת גדלים – ניירות גלגול
  1. Single wide/Small/קטן: ניירות ה’סינגל ווייד’ נעים בין 68-70 מ”מ באורכם ובין 34-36 מ”מ ברוחבם. כאמור, הגדלים משתנים מעט בין חברה לחברה
  2. 1/4 1/אחד ורבע/Medium/בינוני: ניירות מעט יותר גדולים מה’סינגל וייד’ ואמורים להכיל כמות גדולה ב25% של תערובת עישון. אורכם נע בין 76-78 מ”מ ורוחבם בין 45-48 מ”מ. סוג ניירות זה הוא הפופולרי ביותר כיום ומכונה לעיתים נייר ‘צרפתי’ או ‘ספרדי’
  3. 1/2 1: ניירות גדולים יותר, מסוגלים להכיל כ-50% יותר מניירות ה’סינגל וייד’. הם דומים באורכים לניירות ה-1/4 1 אך רחבים הרבה יותר. צורתם מרובעת יותר מאשר מלבנית ולרוב תוצר הגלגול הסופי יהיה עבה ו’שמן’ יותר.
  4. Double Wide: שמם של ניירות אלה נובע מגודלם, שאמור להכיל כמות כפולה מניירות הסינגל וייד.
  5. גדול/קינג סייז/King Size: הניירות הקלאסים לג’וינטים ליותר משני אנשים. ניירות בגודל ארוך יותר משאר הניירות המאפשרים עישון ממושך.

סוגי נייר, חומרי יצור, רעילות

למרות מיקומם השקט וה’נייטרלי’ של ניירות גלגול בשיח המעשנים חשוב להבין כי פעולת העישון, בניגוד לאידוי, טומן בחובו גם סכנות ותופעות לא רצויות. השריפה הנגרמת בשאיפה מכניסה מספר רב של כימיקלים ורעלנים לגופנו. לכן, חשוב לדעת את קיומם של סוגי הניירות השונים, את חומרי הגלם ואת ההבדלים ביניהם.

כיום, רובם המוחלט של ניירות גלגול עשויים מעיבודים שונים של עץ הגומי, אורז, המפ ופשתן. עם זאת, ישנם גם סוגי ניירות העשויים מעשב אספארטו (הנפוץ במיוחד במדינות השכנות לים התיכון) ובסיבי עץ ונייר. שני האחרונים נחשבים לרעילים מאד, יוצרים גירוי בשפתיים ובחלל הפה (נמצא קשר הדוק בין שני סוגי ניירות אלה לסרטן הפה, הלסת) ואף גררו לתביעות ייצוגיות כנגד חברות שונות.

ניירות גלגול - פס שריפה
מימין: נייר ללא פסי בעירה. משמאל: נייר עם פסי בעירה

מעשנים ותיקים נוהגים לפעול על פי כלל פשוט מאד: ‘פחות זה יותר’. השאיפה תמיד תהיה להשתמש בכמה שפחות נייר הן מסיבות בריאותיות והן מבחינת הטעם וחויית העישון הכללית. לשם כך טכניקות שונות התפתחו למזער ככל האפשר את כמות הנייר: מחיתוך או גזירה של נייר עודף עד לגלגול ‘הפוך’.

כחלק מהגל הירוק שחל בשנים האחרונות בכל מוצרי המזון ואורח החיים בכלל החלו גם המעשנים לתת את תשומת ליבם לחומרים ולמוצרים בהם הם משתמשים. במקביל לכך, חברות הייצור השונות הבינו את צרכיהם החדשים של המעשנים ‘המודעים’ והחלו בשיווק חדש של קו מוצרים בריא יותר (‘אורגני’, למשל) ואף למיתוג ספציפי והבהרה מאיזה חמור גלם מיוצר כל נייר.

אם כן, אותה שאיפה של היצרנים לספק את רצונות לקוחותיהם החלו במגמה של ניירות בריאים ודקים יותר בשנים האחרונות. כאמור, ככל שהנייר דק ועדין יותר כך הוא ייבער באופן איטי ואחיד ויספק חווית עישון מלאה ונעימה, ללא הפסקות וטעמי לוואי.

סוגי ניירות גלגול בולטים

  1. נייר אורז: הניירות הדקים ביותר, העשויים מנייר אורז בוערים בצורה האחידה והאיטית ביותר. אם ברצונכם לבדוק את איכות הנייר שברשותכם הדליקו נייר בודד וראו  מה קורה לו: אם הנייר בוער במהירות ומתפרק לכדי כמות מצומצמת של אפר בהיר הרי שבידיכם נייר מאיכות טובה שאינו מכיל חומרים מפוקפקים. למרות זאת, חשוב לציין כי נייר ההמפ, הנחשב לאיכותי ביותר, עבה משמעותית מנייר האורז אך אין בכך כדי לפגום בטיבו.
  2. נייר המפ: ובדומה למרבית מוצרי ההמפ, מדובר בהצלחה מסחררת! ניירות ההמפ נחשבים כיום לתו איכות ובריאות בפני עצמם. צבעם לרוב ייטה יותר לכיוון החום. עד לא מזמן היו ניירות ההמפ עבים ומסורבלים מעט לגלגול, אך לא עוד. עם התקדמות הטכנולוגיה והמודעות לתכונותיו של ההמפ החלו בשכלול הניירות ובייצור ניירות דקים ,עדינים ובריאים יותר. ניירות ההמפ ברובם המוחלט אינם מכילים תוספים, חומרי הלבנה ושאר כימיקלים.
  3. נייר שקוף: ניירות אליו החלו להופיע כבר בשנות ה70 המאוחרות והיו לגימיק נחמד בקרב המעשנים. אולם, ניירות אלו לא ‘תפסו’ את קהל המעשנים ממספר סיבות. ראשית כל, הם לא נעימים בטעמם ובריחם ואינם בריאים כלל, עשויים מחומר דמוי צלופן על בסיס סיבי נייר מעובדים. בנימה אישית, איננו ממליצים כלל על שימוש בהם.
  4. ניירות בצבעים/טעמים: בדומה לנייר השקוף, נוטים גם מגוון הניירות הצבעוניים ובעלי תוספי הטעם להיות בעיתיים וחשודים. חברות הייצור לרוב לא יישמחו לספק מידע על חומרי הגלם ותהליך הייצור של ניירות אלו ולאורך השנים נשמעו טענות חוזרות ונשנות על תופעות לוואי קלות אך לא נעימות בעקבות השימוש בהם (גירוי חלל הפה, השפתיים ותחושת צריבה בריאות).

לסיכום, אנחנו חיים בתקופה של שפע ומבחר. עולם הקנאביס והעישון בכלל מקבל תנופה עצומה ולגיטימציה בשיח הציבורי לצד מודעות ושאיפה למזעור הנזקים בעישון ושמירה על אורח חיים בריא יותר. לכן אנחנו ממליצים בחום לשמור על פשטות, להיצמד לניירות איכותיים ומוכרים (שאינם מולבנים, ללא פסי בעירה וכימיקלים למיניהם).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר