נחשף האיש מאחורי הפצת עטי האידוי המזוייפים של “הבולדוג”?

תפיסת ענק של 174,000 אריזות עטי אידוי מזויפים בנתב"ג, שהיו אמורים לשמש להפצת "נייס גאי" בשווי מוערך של כ-35 מיליון ש"ח, חשפה מי כנראה קשור לטרנד המסוכן שמציף את השוק השחור בישראל. רשת הקופישופס ההולנדית 'הבולדוג' הגישה תביעה בישראל נגד הייבואן

רשת הקופישופס ההולנדית “הבולדוג” הגישה השבוע תביעה נגד תושב באר שבע, איסיי דוידוב, בגין הפרת סימני מסחר, לאחר שמשלוח ובו 174,000 אריזות עטי אידוי מזויפות הנושאות את לוגו ושם החברה נעצרו בנתב”ג על ידי רשויות המכס בדרכן מסין באמצעות חברת פדקס.

אריזות אלה משמשות בשנים האחרונות להפצת עטי אידוי הנחזים להכיל קנאביס, כאשר בפועל הם מכילים סמים סינתטיים מסוכנים (“נייס גאי”). העטים הללו הפכו לפופולריים במיוחד בערוצי טלגרם כאשר לצרכנים נדמה שהם מקבלים מוצר קנאביס איכותי ממותג מוכר.

עד כה לא היה ידוע מי עומד מאחורי הפצת עטי האידוי המזוייפים הנושאים את מותג “הבולדוג”, כמו גם מותגים מזוייפים נוספים כגון “סנופ דוג”, “סיקסטי ניין”, “קאלי קינג”, “קוקיז” ועוד, וייתכן לכאורה שכעת נתגלה לראשונה האדם הזה או לפחות קצה חוט לגורמים שאחראים על הפעילות.

המחיר הממוצע של עטי האידוי הללו בשוק השחור עומד כיום על כ-200 ש”ח ליחידה ועמד על כ-350 ש”ח בטרם חשף מגזין קנאביס כי מדובר בזיוף. המשמעות היא ש-174 אלף האריזות הללו, לאחר שהיו ממולאות בעטים המזויפים, היו בעלות שווי שוק של כ-35 מיליון ש”ח לפחות.

דוידוב עצמו, הנושא עבר פלילי, כבר נתפס לפני כמה שנים כשברשותו 1.7 ק”ג סמים סינתטיים (‘נייס גאי’), כאשר אז הם היו ארוזים במאות שקיות להפצה עם מיתוג של שמות כמו ‘ג’וקר’, ‘מיסטר ג’מייקה’, ו’מיסטר נייס גאי’. בתום הסדר טיעון הוא נשפט ל-6 חודשי מאסר על תנאי בלבד.

בתביעה שהגישה כעת “הבולדוג” נגד דוידוב היא טוענת כאמור להפרת סימני מסחר, ודורשת פיצוי בסך 100,000 ש”ח בתור התחלה. כמו כן היא מבקשת לצוות על דוידוב לשאת בעלויות השמדת הסחורה המזוייפת, למסור לידיה פרטים הנוגעים להזמנות קודמות, לחשוף את זהות העומד מאחורי הפעילות והאנשים שהיו אמורים לקבל ממנו את הסחורה, כמו גם פירוט כלל העסקאות שביצע בעניין זה בעבר וסכומי הכסף שהועברו.

צילום של אחת מתוך 174,300 האריזות שנתפסו ע"י המכס בנתב"ג, מתוך כתב התביעה שהגישה חברת 'הבולדוג' לבית משפט השלום בת"א נגד איסי דוידוב
צילום של אחת מתוך 174,300 האריזות שנתפסו ע”י המכס בנתב”ג, מתוך כתב התביעה שהגישה חברת ‘הבולדוג’ לבית משפט השלום בת”א נגד היבואן איסיי דוידוב

למשטרת ישראל נודע כמובן על הפרשה הזו ועל נפיצות עטי האידוי המזוייפים בישראל לפני זמן רב, אך עד כה נראה שהיא לא פתחה בחקירה מקיפה בנושא למעט תפיסות נקודתיות של סוחרים קטנים. גם המקרה הספציפי של דוידוב והייבוא של האריזות המזוייפות שנתפס כעת טרם טופל על ידי המשטרה למרות פנייה מפורשת בעניין. עתה, בעקבות הפרסום, העבירה המשטרה את הטיפול לחקירות מכס ברשות המיסים.

התפיסה של האריזות המזוייפות של עטי האידוי נעשתה בעקבות פנייה מוקדמת של נציגי “הבולדוג” אל רשויות המכס בישראל, זאת בעקבות חשיפת מגזין קנאביס אודות העובדה שעטים אלו מכילים סמים סינתטיים ולא קנאביס. בהמשך כזכור גם משרד הבריאות פירסם אזהרה בנושא.

בודקי המכס החלו לחפש באופן אקטיבי את אריזות עטי האידוי המזויפים של הבולדוג בכניסה לארץ, ואכן, לפני כחודש, ביום 12.2.23, הם נחלו הצלחה גדולה כאשר זיהו משלוח ענק של לא פחות מ-174,300 אריזות ריקות של עטי אידוי מזויפים של ‘הבולדוג’ בכניסה לישראל.

יחד עם זאת, מכיוון שמדובר באריזות ריקות בלבד ולא בתפיסה של הסמים עצמם, המכס התייחס לתפיסה הזאת כעבירה על זכויות היוצרים והקניין הרוחני של ‘הבולדוג’, כך שבמקום לערב את המשטרה ולפתוח בחקירה פלילית בנושא, הן רק הודיעו לחברה על התפיסה ומסרו לה את שמו של הייבואן.

עטי אידוי בולדוג - לא מכילים קנאביס אלא קנבינואידים סינתטיים שעלולים להיות מסוכנים
עטי אידוי בולדוג – לא מכילים קנאביס אלא קנבינואידים סינתטיים שעלולים להיות מסוכנים

תחילת הפרשה כזכור בתאריך 4.12.22, אז חשפנו כאן לראשונה כי בדיקות מעבדה שנערכו ביוזמת מגזין קנאביס גילו כי עטי האידוי הנפוצים במיוחד בשוק השחור בישראל ונושאים את שמה של רשת הקופישופס ההולנדית ‘הבולדוג’ למעשה אינם מכילים קנאביס כלל, אלא קנבינואידים סינתטיים מסוכנים (נייס גאי).

בעקבות חשיפת מגזין קנאביס בנושא, פרסם כאמור משרד הבריאות בחודש לאחר מכן אזהרה רשמית לציבור מפני עטי האידוי האלו, אשר מאשרת כי גם בדיקות מעבדה של משרד הבריאות מצאו בהם קנבינואידים סינתטיים ולא קנאביס. בהמשך הרשת ההולנדית פרסמה בעצמה אזהרה לציבור מפני זיופים אלו.

באופן ספציפי, הבדיקות מצאו בעטים הללו את הקנבינואידים הסינתטיים MDMB-4en-Pinaca החזק פי 4 מ-THC, ואת הקנבינואיד הסינתטי ADB-BUTINACA, החזק פי 33.4(!) מ-THC. מכיוון שבניגוד ל-THC שהוא אגוניסט חלקי של הקולטנים הקנבינואידים בגוף, הנייס גאי הוא אגוניסט מלא, מדובר בחומר מסוכן במיוחד שבניגוד לקנאביס אף הוביל למקרי מוות.

בעקבות חשיפת הפרשה, ובניגוד למשטרת ישראל, חברת “הבולדוג” דווקא לקחה במלוא הרצינות את הנושא והחליטה לשכור את שירותיו של משרד עורכי הדין גילת, ברקת ושות’ בתל אביב, ולפעול באמצעותו מול רשויות המכס בישראל בניסיון לתפוס את הזייפנים כאן בארץ.

הפשע של מפיצי עטי האידוי המזוייפים הוא כמובן לא רק סחר בסמים אלא חמור ונבזי בהרבה, מכיוון שמדובר במכירת סם מסוכן במסווה של קנאביס תמים – זאת מבלי להתייחס לניסיון של מפיצים אלו לדמות למוצר המזויף חזות אמינה באמצעות שימוש במותגים בינלאומיים מוכרים.

איסיי דוידוב סירב למסור תגובה לפרסום.

ממשטרת ישראל נמסר: “המידע שהועבר כעת בפנייתך יועבר לטיפול חקירות מכס ברשות המיסים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר