מגלגל...

#מתמודדים: סדרת דוקו חדשה עוקבת אחר 5 מטופלי קנאביס רפואי

עפרי המצחיקה שמתמודדת עם מחלה גינקולוגית, אלעד וגל הנשואים לוחמי הצדק, עידו הדתי שאשתו לא אוהבת שהוא מעשן קנאביס, ועידן עובד ההייטק שחלה בסרטן - חמש דמויות מרתקות שמשתפות את הציבור הישראלי בחייהם האישיים כמטופלי קנאביס רפואי - הכל בסדרת דוקו-רשת חדשה ומושקעת

חייהם של מטופלי הקנאביס הרפואי הם חיים מורכבים והרבה פעמים גם קשים מאוד. לצד הרצון לנהל חיים רגילים הכוללים, למשל, יכולת להתפרנס ורצון להקים בית ומשפחה, הם מתמודדים עם כאבים פיזיים ונפשיים, ביורוקרטיות מתישות ואפילו משפילות, ושלל דעות קדומות מצד הציבור הרחב ולפעמים גם מצד גורמי אכיפת החוק וגורמים נוספים האמונים על הטיפול בהם.

כעת, באומץ רב, בחרו חמישה מטופלים לחשוף את ההתמודדות הלא פשוטה שלהם בסדרת רשת חדשה בשם “#מתמודדים“, מעין פרפרזה קנאביסטית של סדרת הדוקו הזכורה “מחוברים”. הסדרה החדשה תעלה לאוויר באתר ייחודי וביוטיוב בעוד 10 ימים (3 באוקטובר 2021).

#מתמודדים – הטריילר לסדרה החדשה

הסדרה, שהיא יוזמה ובהפקה של חברת הקנאביס הרפואי “בזלת פארמה”, עוסקת בחיי היום יום של המתמודדים, הסובלים מבעיות שונות ומגוונות, ומאפשרים לצופים הצצה לחייהם מזווית אישית, שטרם נראתה עד כה בישראל.

כל אחת ואחד מהדמויות שנבחרו מעניקות ייצוג לקהל מסוים בחברה הישראלית, כאשר הסדרה מנסה לתת מבט חדש ומרענן על צרכני הקנאביס הרפואי. לדברי היוצרים, “הסדרה הופקה במטרה לקדם את מעמד המטופלים ולאפשר לאנשים החולים וסובלים ממחלות דומות לקבל השראה מהתמודדות המטופלים המופיעים בה”.

אחת המתמודדות בסדרה היא עפרי בן אמו ארגמן (26) שגדלה בקיבוץ בדרום ומתגוררת כיום עם בן זוגה בתל אביב. עפרי מתמודדת עם אנדומטריוזיס בדרגה 4, מחלה גינקולוגית המופיעה לרוב אצל נשים בגיל הפריון. בתקופה הראשונה לאחר גילוי המחלה לא טופלה עפרי בקנאביס רפואי כלל, אולם בשנתיים האחרונות היא מטופלת בעלת רישיון. 

עפרי בן אמו ארגמן

עפרי, המגיעה מעולם הטיפול במגע, היא דמות מצחיקה ורגישה מאוד. לאחר שבחרה לוותר על טיפולים ותרופות קונבנציונליים, היא מעניקה לצופים היכרות קרובה עם העולם האלטרנטיבי וההוליסטי של בריאות האישה, בשילוב קנאביס רפואי.

זוג מתמודדים נוסף הם אלעד הרוש וגל שטנגל מקיבוץ יגור שבצפון, נשואים והורים לילד בן 6. גל (32), עובדת במערכת החינוך של הקיבוץ ומטופלת בשמן קנאביס, ואילו אלעד (40), עבד עד תחילת מגפת הקורונה כטבח ומעוניין להיות מדריך בשיטת טיפול NLP מטעם הביטוח הלאומי למטופלי קנאביס רפואי.

אלעד הרוש וגל שטנגל

בשנת 2014 עבר אלעד תאונה שבה נפגע בכתפו. הוא ניסה את כל הכדורים האפשריים, אולם הם לא עזרו ואף גרמו להרעה במצבו, עד שגילה את הקנאביס.

אלעד הוא “לוחם צדק” שנמצא בסכסוך מול הביטוח הלאומי, המתועד גם הוא בסדרה. בנוסף, הוא ניהל תביעה מול חברת “תיקון עולם”, שאיתה גם נלחם ברשתות החברתיות שכן הוא לא היה מוכן לקבל “טאטוא מתחת לשטיח” לדבריו, ודרש מכתב התנצלות לכל המטופלים (מאז אגב כבר יושרו ההדורים בין הצדדים, והתביעות נמחקו).

עוד מתמודד הוא עידו שרון (39) מראשון לציון, נשוי ואב לחמישה, שעבר תאונה קשה בשנת 2013 ומאז נכנס הקנאביס הרפואי לחייו. אם זה לא מספיק, עידו עבד עד לא מזמן בחברה לאנרגיה סולארית, אולם התפטר בגלל הקושי שממנו הוא סובל. בנוסף, מאז גיל 26 הוא ערב לחוב העומד היום על כמיליון שקלים.

עידו שרון

עידו הוא אדם דתי, נעים וסבלני, שיצר לעצמו עולם פנימי שבו הוא מרגיש בטוח ומוגן בעזרת הרבה הומור. כחלק מהטיפול בקנאביס, הוא מתמודד גם עם שאלות הקשורות לקנאביס ולדת וגם עם העובדה שאשתו לא בדיוק אוהבת את העישון. יחד עם זה, הוא מספר כי “בתוך המשפחה יש שיח ער על ה’סיגריה’ של אבא”. 

המתמודד האחרון הוא עידן מרקו (27) מגן יבנה, שמטופל בקנאביס רפואי בעקבות גילוי של טימומה, גידול סרטני נדיר המופיע בחזה ושולח גרורות לריאות. 

עידן מרקו

עידן, שאגב לא עישן מעולם ומשתמש בשמן קנאביס, הוא רווק שעובד בחברת אינטל. אחותו הגדולה נפטרה מסרטן בשנת 2002, כשהיתה רק בת 23, ואילו אצלו התגלה הסרטן לפי כשנה, בגיל 26. למרות הקשיים והטיפולים שהוא עובר, עידן בוחר בחיים וחי אותם במלואם. לדברי יוצרי הסדרה עידן “היה אחד מהראיונות מעוררי ההשראה שפגשנו ומילא את החדר באופטימיות ואור”. 

מי ששופכת אור על תהליך היצירה של הסדרה היא הבמאית והמפיקה של הסדרה, יובל אריאל, שעובדת בחברת בזלת. 

“התחלתי את דרכי בעולם הקנאביס כמדריכת מטופלים,” היא מספרת. “לפני הרפורמה היו מדריכים שהיו עובדים עם מטופלים חדשים. הם היו מגיעים אלינו ומקבלים את הרישיון הראשון שלהם, לצד הסבר ראשוני על הקנאביס הרפואי והשימוש בו. עבדתי בתפקיד הזה שבע שנים, חלקן תוך כדי לימודי קולנוע, ואז עברתי לתפקיד יוצרת תוכן, שהסדרה החדשה היא חלק ממנו.”

עידו שרון (מתוך "מתמודדים")
“המטרה היתה להראות את המתמודדים כמו שהם. להראות את הסבל שלהם כמו שהוא” (מתוך “מתמודדים”)

לדברי יובל “אנחנו עובדים על הסדרה כבר חצי שנה. בתחילה עשינו מערך ליהוק תובעני של שלושה או ארבעה חודשים. מטופלים רבים הגיעו אלינו לריאיונות ולבסוף בחרנו את החמישה שמשתתפים בסדרה. חשוב לי לומר שכל המתמודדים בסדרה הם אנשים שהמטרה שלהם היתה לקחת חלק בפרויקט כזה”.

מהי בעצם מטרת הסדרה?

“בסופו של דבר, בעולם הקנאביס הרפואי יש היום המון שיח שלא באמת נוגע למטופלים. השאלות העיקריות הן, למשל, האם החברה הונפקה בבורסה או לא, או האם האריזות סבבה או לא. נראה לי שקצת התבלבלנו, ושכחנו שכל הדבר הזה קיים עבור המטופלים.”

“כמי שבאה ממקום של הדרכה, המטופלים היו הדבר שאני הכי שומרת עליו, כי אני שומעת את הקשיים שלהם. בהרגשה שלי, בשיח הכלכלי והשטוח של עולם הקנאביס הרפואי, בסופו של דבר נשכחו האנשים הבאמת חשובים”.

את מובילה לשאלה הבאה – האם לחברות עצמן אין חלק בשיח הזה? הרי גם הן רוצות להרוויח ומתייחסות לפעמים בצורה צינית או “כלכלית” למטופלים, שמשלמים היום לפעמים אלפי שקלים בחודש על התרופה שלהם.

“הדבר הזה נוכח לחלוטין בסדרה. אגיד יותר מזה, אלו גם דברים שהיו על השולחן מהתחלת הפרויקט. לא רציתי שאף אחד יחשוב שמשקרים לו או שעובדים עליו, שפתאום הוא יגלה שיש איזו חברת קנאביס רפואי מאחורי הקלעים, לא. הכל היה על השולחן.”

“מעבר לזה, ברגע שהחלטנו ללכת על הסדרה, היה ברור שאנשים ידברו על הרפורמה, על מה שקורה היום מול משרד הבריאות והחברות. המטרה היתה להראות את המתמודדים כמו שהם. להראות את הסבל שלהם כמו שהוא. אחד המטופלים בסדרה, למשל, ניהל תביעה מול ‘תיקון עולם’ שהתחילה באמצע הצילומים” (התביעה כאמור בוטלה מאז והצדדים יישרו את ההדורים).

עפרי בן אמו ארגמן (מתוך "מתמודדים")
“בשיח הכלכלי והשטוח של עולם הקנאביס הרפואי, בסופו של דבר נשכחו האנשים הבאמת חשובים” (מתוך “מתמודדים”)

“זה כמובן מעניין מאוד מבחינה קולנועית, אבל קצת מסובך עבורנו כחברה. בכל זאת, גם לי וגם למנכ”ל בזלת מאיר אריאל, תמיד היה חשוב לשים הכל על השולחן בצורה הכי כנה שיש. לכן, אנחנו נותנים לאותו מטופל להתבטא כמו שהוא רוצה. לא ניתן במה להסתה או להשפלה, אבל ניתן לו לדבר כמו שהוא רוצה.”

“אנחנו מוכנים לכל מה שיגיע, כולל שמישהו מהמשתתפים ייקח זן של בזלת ויגיד ‘זו חתיכת חרא השקית הזו, אני לא רוצה אותה’. אין שום בעיה, זה יהיה בסדרה. אין מה לשקר”. 

לדברי חברת בזלת, “כחלק מהשינוי ההכרחי ברפורמה בשוק, תשומת הלב למטופלים פחתה והקרבה האישית אליהם כבר כמעט ואינה קיימת. בזלת, כחברה הגדולה ביותר בישראל, מרגישה חובה להחזיר את אור הזרקורים למטופלים ולהזכיר לכולנו את חשיבות האדם, שנמצא בקצה שרשרת הייצור והחלוקה.”

“בזלת היא חברה שפעילה בשוק הקנאביס הרפואי משנת 2011, עובדת עם שלל חוות ומטופלים ומספקת שירותים מגוונים לכלל לקוחותיה, בהם שירותי הדרכה ותמיכה גם לכלל מטופלי הקנאביס בישראל.”

“בבזלת, אנו מרגישים כי על כתפינו מוטלות החובה והאחריות לחשוף את קשיי ההתמודדות של מטופלינו, משלב ההתמודדות עם הבעיה שממנה הם סובלים, דרך האתגרים הרגולטוריים שקבלת הרישיון לקנאביס ורכישתו, ועד שילובו בחיי היום יום. בנוסף, אנו רוצים לאפשר למטופלים אחרים לראות ולהבין שהם לא לבד, ויש פתרון לתופעות שמהן הם סובלים”.

הסדרה #מתמודדים תעלה לאוויר ב-3 באוקטובר, באתר ייעודי שנבנה עבורה וביוטיוב. במאית ומפיקה: יובל אריאל, עורך ראשי: לירן דיין, צלמת ראשית: עומר דאידה, עורך סאונד: דרור עציוני

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר