משרד הבריאות מתקפל זמנית: מתיר לחברות לספק קנאביס ב-370 ש”ח

עוד בטרם פוסקים השופטים האם ביזה משרד הבריאות את החלטת ביהמ"ש בכך שהורה לחברות להמשיך בהעברת המלאי אל בתי המרקחת וגרם לעליית מחירים, הוא מטיל את האחריות על החברות ומאפשר להן לשוב ולמכור קנאביס במחירים מוזלים. בנוסף מפרסם שורת הקלות על חברות הייצור שאמורות "לשחרר את הפקק" ולהזרים סחורה לשוק.

לאחר שחייב את החברות להעביר את אספקת הקנאביס אל בתי המרקחת ובכך גרם למחסור, שינוי באופי הטיפול, ועליית מחירים חדה – מודיע משרד הבריאות כי החברות רשאיות להמשיך לספק קנאביס במתכונת שיווק ישיר, במודל הישן, ב-370 ש”ח לחודש וישירות לבית המטופל לאלו שמחזיקים ברישיון הישן, ככל שישנו ברשותם המלאי הנדרש – בין אם מדובר בסחורה מתוצרת ישנה ׁ(NON-GMP) או חדשה (IMC-GMP) – אך באופן זמני בלבד, למשך כ-4 חודשים וחצי, עד סוף מרץ 2020.

“ככל שקיימים מלאים של מוצרי NON-GMP ניתן להמשיך לספק באספקה ישירה במחיר של 370 ש”ח גם עד 31.3.20,” נכתב בתשובה לבג”ץ. “ניתן לספק גם מוצרי GMP באספקה ישירה בנקודות החלוקה או שינוע לבית המטופל למטופלים המחזיקים ברישיונות ‘דור ישן’.” בכוונת משרד הבריאות לפרסם את הנחיה זו ואחרות ביום שני הבא לאחר קבלת אישור השופטים. (עדכון: הנוהל פורסם כאן).

את ההחלטה מסר משרד הבריאות בתשובתו לבג”ץ אמש, זאת כשבועיים לאחר שביקש מהשופטים הבהרה לשאלה האם כאשר הורו ב-6.10 על הארכת האסדרה הישנה עד 31.3.20 הם התכוונו גם לשמירה על המחירים הנמוכים ואופן השיווק הישיר. עוד בטרם נתקבלה תשובת השופטים, כשבמקביל כבר הוגשה בקשה לביזיון ביהמ”ש כנגדו, מודיע משה”ב על הקלה זו שככל הנראה באה למנוע מהשופטים לפסוק צו ביזיון ביהמ”ש כנגדו.

עם זאת יש הטוענים כי מדובר בכסת”ח ומציינים כי בכך למעשה מסיר מעצמו משרד הבריאות את האחריות לעליית המחירים ומטיל אותה ישירות על החברות היצרניות, תוך שמבטל לכאורה את הנחיית מנהל היק”ר לנדשפט להמשיך בהעברת המלאים אל בתי המרקחת. חלקן נותרו ללא מלאי מהאסדרה הישנה וטוענות בתשובתן לבג”ץ, שנחשפה אתמול במגזין קנאביס, כי אספקת מלאי של האסדרה החדשה במחירי האסדרה הישנה אינה מקובלת מבחינתן ופוגעת בזכויותיהן לרווחים ובחופש העיסוק שלהן.

לצד “הקלה” זו, שייתכן כאמור שלא תתאפשר בגלל התנגדות החברות למכור מלאי של האסדרה החדשה במחירי האסדרה הישנה, מודיע משה”ב על שורת הקלות על חוות הקנאביס שלהבנתו עשויות אולי לאפשר הקלה על המחסור בעוד כ-4 חודשים על ידי הזרמת יותר תוצרת אל המפעלים ובתי המרקחת.

ההקלה הראשונה, שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס כבר לפני כשבועיים, היא שחרור החברות היצרניות מחובת בדיקות איכות לקנאביס לכל אורך שרשרת הייצור. במקום זאת הן תחוייבנה לעמוד בבדיקה אחת, סופית, בסוף תהליך הייצור ולפני שיווק, כפי שהיה באסדרה הישנה. אם תרצנה החברות לוודא שהן מוכנות לבדיקה הסופית מבעוד מועד, הן תוכלנה לערוך בדיקות על דעת עצמן. הבדיקה הסופית תישאר כשהיתה מבחינת דרישות הניקיון.

הקלה נוספת שמשרד הבריאות מקווה שתאפשר לפתור את בעיית המחסור, היא היתר לחוות הקנאביס החדשות לגדל אלפי שתילים באופן מיידי. עד כה הן היו מחוייבות לגדל מחזור אחד של 180 שתילים במשך כ-3 חודשים (“תקופת ולידציה”) בטרם קבלת היתר גידול מסחרי בהיקף מלא. כעת הן תוכלנה לגדל אלפי שתילים בתנאי שבמקביל, בנפרד, יגודלו 180 השתילים לבדיקה. בכך מקווה משה”ב תהיה כמות קנאביס מספקת בעוד כארבעה חודשים – הן לשוק המקומי והן לייצוא.

החלטה אחרת, שאמורה לעמדת משה”ב לזרז את הליכי הייצור, היא לאפשר לחוות לבצע את שלב הטיפול בתוצרת שלאחר הקציר (Post Harvest) גם מחוץ לחוות הגידול ולא רק במתקנים המצויים בשטחה כנדרש בנוהל המקורי – זאת בתנאי שההליך יעשה אצל עוסק אחר בעל רישיון שעומד בתקנים. תקנה זו נקבעה למשך חצי השנה הקרובה לפחות, עד השלמת הקמת המתקנים המתאימים בחוות עצמן.

בעניין הייצוא – ההחלטה לה מצפים העוסקים בענף יותר מכל – לא מחדש משרד הבריאות דבר. כזכור הממשלה כבר אישרה את הייצוא אך מנכ”ל המשרד משה בר סימן טוב קבע כי לא יתיר ייצוא בטרם הוסדר השוק המקומי. “לא יתאפשר יצוא כל עוד לא תובטח אספקה נאותה למטופלים בישראל,” נכתב כעת במפורש. “ככל שיימצא כי מי מן העוסקים בתחום לא מעביר את הקנאביס שברשותו בכמות, במגוון ובמחירים נאותים, משרד הבריאות ישתמש בכליו כולל שלילת רישיון או הגבלות אחרות.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר