מרוקו מתחילה רשמית בגידול קנאביס רפואי

שנתיים לאחר שניתן האישור הפורמלי להקמת ענף קנאביס רפואי במדינה, חקלאי הקנאביס במרוקו קיבלו את משלוח הזרעים הראשון משוויץ והחלו לגדל בפועל. כבר בשנה הראשונה הם צפויים לעקוף את ישראל בכמויות ולגדל 1,050 דונם של קנאביס

הרשויות במרוקו הודיעו בשבוע שעבר (30.4) באופן רשמי על תחילת עונת הגידול החוקית הראשונה של קנאביס במדינה, שנתיים לאחר שהפרלמנט במדינה אישר הקמת ענף קנאביס רפואי.

ההודעה באה לאחר שבחודש שעבר (25.4), רשות המכס של מרוקו אישרה באופן סופי את התקנות לייבוא וייצוא של תוצרי קנאביס, כולל זרעים, שתילים, ומוצרים מוגמרים.

האישור הזה הוא שאיפשר לחקלאים במדינה לקבל השבוע את המשלוח הראשון של 760 אלף זרעי קנאביס רפואי שיובאו למרוקו משוויץ, ולהתחיל את עונת הגידול שלהם. בהמשך צפוי ייבוא זרעים גם מאורוגוואי.

חקלאי קנאביס במרוקו חותם על טופס על מנת לקבל מהממשלה את אספקת זרעי הקנאביס שלו, 30.4.2023
חקלאי קנאביס במרוקו חותם על טופס על מנת לקבל מהממשלה את אספקת זרעי הקנאביס שלו, 30.4.2023

הזרעים שהגיעו במשלוח הראשון משוויץ נמסרו השבוע לחקלאי קנאביס מורשים ב-3 ערים בצפון המדינה: אל-חוקיימה, שפשאוון, וטאונאת.

הרשויות במרוקו הדגישו כי הן מפקחות באופק הדוק אחר חלוקת הזרעים, ומתעדות את כמויות הזרעים שקיבל כל חקלאי לצורך בקרה.

הפיקוח הקפדני על ענף הקנאביס החוקי החדש יכול כמובן לעורר גיחוך, בהתחשב בעובדה שמרוקו היא יצרנית החשיש הגדולה ביותר בעולם כיום, וגידולים בלתי חוקיים של קנאביס נפוצים בכל רחבי המדינה.

למעשה, לפי הערכת האו”ם, בשנת 2021 השתרעו שטחי גידול הקנאביס הבלתי חוקיים במרוקו על פני שטח של לא פחות מ-730,000 דונם.

לעומת זאת, גידולי הקנאביס החוקיים שיחלו השנה במרוקו, צפויים להשתרע על שטח של 1,050 דונם בלבד, עם רישיונות גידול שניתנו ל-170 חקלאי קנאביס בינתיים.

במילים אחרות, במרוקו יש פי 700 יותר שטחי גידולים בלתי חוקיים של קנאביס משטחי הגידול החוקיים שצפויים להישתל בה השנה.

החשיש שמיוצר במרוקו מוברח בעיקר לאירופה דרך ספרד, ובשנת 2020 נתפסו 950 טון של חשיש על ציר ההברחות של מרוקו-ספרד.

זרעי הקנאביס שהגיעו למרוקו במשלוח הראשון משוויץ
זרעי הקנאביס שהגיעו למרוקו במשלוח הראשון משוויץ

אז למה מרוקו מפקחת באופן כה קפדני על תעשיית הקנאביס החוקית החדשה, אם היא מהווה רק טיפה בים בהשוואה לגידולי הקנאביס הבלתי חוקי שנפוצים בה?

הסיבה לכך היא בעיקר הביקורת הציבורית שנשמעה בתוך המדינה, כמו גם במדינות ערביות אחרות, נגד ההחלטה של ממשלת מרוקו לאשר גידול קנאביס חוקי במדינה.

לממשלת מרוקו חשוב, אם כן, להדגיש כי גידולי הקנאביס החוקיים יהיו מפוקחים היטב, וישמשו רק לצרכים רפואיים לגיטימיים.

צעד נוסף שנקטה ממשלת מרוקו כדי להדוף את הביקורת שנמתחה עליה הוא לערוך סקר ששאל את תושבי מרוקו מה דעתם לגבי ההחלטה לאשר גידול קנאביס חוקי.

לפי תוצאות הסקר הממשלתי, שכלל 1,045 משיבים, 86% מתושבי מרוקו סבורים כי ענף הקנאביס החוקי החדש יתרום לכלכלת מרוקו, ו-61% מהתושבים אף סבורים כי הממשלה צריכה להשקיע כספים לסיוע בהרמת הענף.

חקלאי קנאביס במרוקו חותם על טופס על מנת לקבל מהממשלה את אספקת זרעי הקנאביס שלו, 30.4.2023
חקלאי קנאביס במרוקו חותם על טופס על מנת לקבל מהממשלה את אספקת זרעי הקנאביס שלו, 30.4.2023

חלק מהביקורת כלפי תעשיית הקנאביס החדשה במרוקו סבבה סביב טענות לפיהן גורמים ישראליים מתכננים לחדור אליה ולהשתלט עליה, טענות שזכו לכיסוי תקשורתי די נרחב במדינה לפני כחודשיים, אשר לווה בדיווחים לפיהם “הממשל המרוקאי סיפק עשרות אישורים לחברות ציוניות לגדל ולהפיק מוצרי קנאביס בשטח מרוקו”.

הדיווחים הללו הם כנראה מוגזמים מאוד, אך העובדה שממשלת מרוקו בחרה בבכיר מתעשיית הקנאביס הישראלית ללוות את תהליך הקמת הענף החדש במרוקו בוודאי לא עזרה להשקיט את הטענות האלו.

תנ”צ בדימוס יורם אוחיון, מנכ”ל חברת הגידול קנאמדיק (טבע אדיר) לשעבר, שנבחר על ידי האגודה המייעצת לשימוש בקנאביס במרוקו כמלווה של תהליך הרגולציה של השוק הנבנה בימים אלה במדינה, סיפר בראיון למגזין קנאביס לפני כחודשיים כי שיתוף הפעולה בין ישראל למרוקו בתחום “עובד מעולה גם ברמה הפורמלית, כלומר בין הממשלות, וגם ברמה העסקית – בין אנשי עסקים”.

לדברי אוחיון, במרוקו העדיפו את שיתוף הפעולה עם הישראלים, על פני גורמים בתעשיית הקנאביס בצפון אמריקה: “המרוקאים קיבלו החלטה מושכלת להעדיף את הידע והטכנולוגיה של ישראל על פני ארה”ב וקנדה. הם מעריכים מאוד את המומחים הישראלים כדוגמת הפרופסורים רפאל משולם, דדי מאירי וארנון אפק.”

כרגע כאמור ניתנו רישיונות גידול ל-170 חקלאי קנאביס במדינה ושטחי הגידול השנה צפויים להשתרע על פני 1050 דונם, אך בשנה הבאה כבר צפויים להתרחב משמעותית ולהגיע ל-5,000 דונם.

לשם השוואה, לפי הערכת האו”ם, שטחי הגידול של קנאביס רפואי בישראל בשנת 2021 (השנה האחרונה עבורה קיימים נתונים) השתרעו על פני 580 דונם בלבד, שמהווים קצת יותר מחצי משטחי גידול הקנאביס החוקי שצפויים להישתל השנה במרוקו.

לפי ממשלת מרוקו, הקמת ענף הקנאביס החוקי תסייע גם במלחמה בגידול הקנאביס הבלתי חוקי במדינה וייצוא החשיש ממנה לאירופה, משום שהוא יספק אלטרנטיבה חוקית לחקלאי הקנאביס שתאפשר להם למכור את היבול שלהם לשוק החוקי במקום לארגוני הפשיעה שמבריחים אותו לאירופה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר