ביגמייק בישראל: “אתם חייבים לאשר לגליזציה ומהר”

"חשוב שהממשלה החדשה תבין - יש לכם מן סכר עצום שמונע מממצאים מדעיים להישטף אל העולם. זה שווה מיליארדים של דולרים למדינה הזאת וזה פשוט חבל. זה כמו לראות פירות שלא נקטפים, שנרקבים בפרדס". זה המסר המרכזי איתו יוצא מייקל "ביגמייק" סטראומיטיס, מייסד חברת דשני הקנאביס המובילה בעולם, מביקורו הראשון בישראל. באילו חברות הוא ביקר, מתי הוא מעריך שתהיה לגליזציה בארה"ב ואיך הוא נכנס לתחום? ריאיון עם מיליונר המריחואנה

מייקל סטראומיטיס (61), המוכר יותר בכינוי ביגמייק (BigMike), ייסד בשנת 1999 את חברת הדשנים המצליחה ביותר בעולם הקנאביס הגלובלי – אדוונסד נוטריאנטס (Advanced Nutrients) – והפך מאז לאחת הדמויות המזוהות ביותר בתחום. לפני כעשור, עם כניסת הרשתות החברתיות לחיינו, הוא התפרסם בתור “מיליונר המריחואנה” כמעין דמות סטייל “דן בילזריאן של הקנאביס”. חשבון האינסטגרם שלו, תחת השם “מריחואנה דון”, היה מלא בבחורות בבגדי ים, רכבי יוקרה והמון קנאביס. אלה זיכו אותו גם בכינוי “קנאביס קינג”. מאז הוא התבגר, שינה מעט את התדמית ומנהל עסקים חובקי עולם. בין לבין הוא מארח בביתו באופן קבוע את מיטב הסלבריטאים שיש לתרבות הקנאביס האמריקאית ובכלל להציע, כולל מושל קליפורניה שנחשב לחבר קרוב.

מייקל "ביגמייק" סטראומיטיס על שערי מגזינים בארה"ב
מייקל “ביגמייק” סטראומיטיס על שערי מגזינים בארה”ב – דמות מוכרת בענף מאז 1999

החברה שהקים, אדוונסד, היא למעשה אחת מחברות הקנאביס המצליחות בעולם למרות שעד לאחרונה היא לא ממש מכרה קנאביס. מדובר בעצם בחברת דשנים, שמיום היווסדה התמקדה בייצור דשנים המיועדים באופן ספציפי לגידול קנאביס. זה גם היה החידוש שהביא להצלחתה. סטראומיטיס ראה את חברות הדשנים מרוויחות על חשבון המגדלים, זיהה את הצורך בדשנים שיהיו מיועדים להם וממותגים בהתאם, והצליח בגדול. מוצרי אדוונסד משווקים נכון להיום ב-107 מדינות ברחבי העולם וגם בישראל הם נחשבים לדשנים פופולריים מאוד בקרב המגדלים המקומיים.

בשנים האחרונות הרחיב סטראומיטיס את הפעילות העסקית שלו לתחומים נוספים בענף הקנאביס, נכנס לתחום הפיתוח הגנטי של זנים, השיק ליין מוצרי צריכה תחת המותג ביגמייק’ס בלנדס (BigMike’s Blends) ועל הדרך גם הפיק סדרה חדשה, ‘מיליונר המריחואנה הבא’, שהיא מעין שילוב של ‘המתמחה’ של דונלד טראמפ עם ‘הכרישים’. את קפיצת המדרגה הזאת הוא עושה בציפייה לקראת “בום” שתביא איתה הלגליזציה לארה”ב. הוא אגב מאמין שזה יקרה ממש בקרוב.

במהלך הביקור בישראל, שהיה הראשון שלו אי פעם כאן, הוא קפץ לחוות גרינמד במושב מגדים שבצפון, סייר במתקני חברת RCK בקיבוץ רוחמה בנגב ועבר גם בחברת קאנבריד ובחברת שיח השוכנות בישוב גבעת ח”ן במרכז הארץ. בנוסף הוא ערך סיור אווירי במסוק מעל שתי חוות קנאביס נוספות וביקר במעבדות קנאסול של פרופ’ דדי מאירי בקיסריה. ממה שאנחנו מבינים מהשיחה איתו, הביקור הזה שלו בישראל, שתואם על ידי “מכון היצוא” – גוף המסייע לחברות ישראליות להגיע לשווקים בינלאומיים – עתיד לפתוח דלתות מכובדות בעולם לפחות ל-3 מהחברות בהן ביקר.

ביגמייק בביקור בחברת חיפה כימיקלים
סטראומיטיס (במרכז) בביקור בחברת חיפה כימיקלים – “אחד הסודות שלי”

בשיחה שקיימנו בקומה ה-17 של מלון הילטון בתל אביב, בסוויטה יוקרתית הצופה אל העיר והים, ביקשנו לשמוע מביגמייק מה דעתו על שוק הקנאביס המקומי, מהו “הסוד הישראלי” שמלווה אותו כבר 18 שנה, מתי הוא מעריך שתהיה לגליזציה בארצות הברית, איך הוא נכנס לעסקי הקנאביס, איזה זנים הוא הכי אוהב ועוד.

כיף לפגוש דמות כמוך בישראל, איך התרשמת מהביקור כאן?

“הישראלים אינטליגנטים מאוד, הם יודעים מה הם עושים והם עושים את זה ברמה גבוהה מאוד. קנאסול למשל זו המעבדה הכי מרשימה שביקרתי בה בכל העולם. ציוד מהרמה הגבוהה ביותר, 80 מדענים. פרופ’ מאירי הראה לנו זנים שיעילים לטיפול במחלות עור, זן שמסייע לאיחוי פצעים, זנים שהורגים סרטן ועוד. חוץ מזה כמובן שטיילנו ברמת הגולן, בירושלים ובעוד מקומות יפים בארץ.”

אמנם זה הביקור הראשון שלו בארץ כאמור, אבל בשיחה הסתבר לנו שיש לו קשר ישראלי כבר זמן רב. הדשנים של אדוונסד מיוצרים מזה כמעט שני עשורים על בסיס חומרים שמגיעים מישראל, מחברת חיפה כימיקלים. “חיפה כימיקלים היא אחת הסיבות המשמעותיות ביותר לכך שהמוצרים שלנו מצליחים כל כך,” הוא אומר. “זה אחד הסודות שלי. אנחנו שותפים אסטרטגיים כבר 18 שנה. כל המוצרים שלנו ברחבי העולם, ב-107 מדינות מסביב לעולם, מכילים רכיבים המיוצרים בחיפה. הסיבה שבחרתי בהם היא שיש להם את המוצרים הנקיים ביותר עם הכמויות הנמוכות ביותר של מתכות כבדות. זה מוצר מאוד טהור. כבר לפני 15 שנה התחלנו לשים עין על הנושא של מתכות כבדות. הבנו די מהר שאחד החומרים בדשנים, הזרחן, מלא במתכות כבדות. מצאנו את החומר של חיפה כימיקלים והוא פשוט היה הטוב ביותר.”

איזה עוד עסקים אתה מנהל היום?

“נכנסו לתחום הגנטיקה, יש לנו חברה בשם אדוונסד המפ, אנחנו מייצרים זרעי קנאביס, ייחורים, תרביות רקמה… לאחרונה השקנו את מייק’ס בלנדס, פרי-רולס (ג’וינטים) משילוב של זנים שכל אחד מהם מתאים לזמן אחר. כצרכן אתה רוצה שזן מסויים ייתן השפעות מסויימות בהקשר למה שאתה עושה במהלך היום, אז יש לנו מבחר של 7 סוגים: מורנינג מוטיבייטור שהוא הווייק-אנד-בייק האולטימטיבי, נותן לך אנרגיה, יש לנו את קריאייטיב קינגדום, אם אתה למשל מעצב גרפי ורוצה תחושת יצירתיות, יש לנו את מלואו מי, לערב, במקום לשתות אלכוהול, יש את דנק דרימס ללילה, יש לנו גם אחד שטוב לסקס, סנטרל סנסיישנס, אחד שעושה היי חזק, אם רוצים לחגוג, שנקרא הלז בלז, ויש לנו גם אחד להקלה על כאבים שנקרא ראפיד ריליף.”

נוכל להנות גם בישראל מהמוצרים האלה בקרוב?

“אחרי שתהיה לגליזציה, כן, אני מאמין שזה יקרה.”

הבנו שיש לך תכנית טלוויזיה חדשה בקנה…

“האמת שממש לפני שהגעתי לישראל צילמנו 3 פרקים לתכנית ‘מגדלים בלושי’ (סדרה חדשה בערוץ דיסקברי העוקבת אחר השחקן המפורסם ג’ים בלושי שהקים חוות קנאביס חוקית, מ”ק). חוץ מזה כן, לי יש תכנית, ‘מיליונר המריחואנה הבא’ (Next Marijuana Millionaire), שעתידה להיות משודרת בקרוב. אנחנו בעצם לוקחים 12 חברות קנאביס צעירות והמנצחת מקבלת מיליון דולר. זה משהו בין “המתמחה” לבין “הכרישים”, משהו בסגנון הזה.”

מיליונר המריחואנה הבא
מתוך התכנית החדשה “מיליונר המריחואנה הבא”

מצפייה בפרקים הראשונים של הסדרה, שטרם עלתה לאוויר, אנחנו יכולים לספר לכם שזה בדיוק כמו שזה נשמע. בפרק הראשון למשל נבחנים המתמודדים בהגעה לבניין משרדים יוקרתי, הליכה על “השטיח הירוק”, ראיון בהפתעה מול מצלמה ולאחר מכן בפגישה אישית עם ביגמייק. הוא עצמו צופה בהם דרך מצלמות נסתרות לאורך השלבים. בין המתמודדים מנהלת של חברת מוצרי טיפוח עם CBD, אחים בעלי חברה לאביזרי עישון, איש עסקים שמייצר גלידת קנאביס, מתמודדת בעלת חברה לשיווק מוצרי CBD לכלבים, שתי נזירות מקנדה, צעירה שכתבה ספר ילדים על קנאביס, יזמים שפיתחו מכונה אוטומטית לממכר קנאביס ועוד. בפרק השני מתבקשים המתמודדים להפיק יחדיו סרט פרסומת לקידום המוצרים, בפרק השלישי הם נדרשים להרצות על נושא רנדומלי ולנסות לקשר אותו לתחום הקנאביס, וכך הלאה.

איך בכלל נכנסת לעסקי הקנאביס?

“אני בן 61 היום, התחלתי כשהייתי בן 23, זו היתה שנת 1983, היו לי שני אנשי מכירות שעבדו בשבילי, הייתי בעל עסק למדשאות מאז שהייתי בן 19. השתמשנו בכל מיני חומרים לטיפול במדשאות והם היו מאוחסנים במחסן. העובדים כל הזמן היו מתגרים בי, אמרו לי ‘תראה את המחסן הזה, אנחנו יכולים להרוויח אלפי דולרים מהמחסן הזה’, ככה כל הזמן. שאלתי ‘על מה אתם מדברים, זה נשמע כמו משהו לא חוקי’, הם אמרו ‘נכון’. אז אמרתי להם ‘כרגע אני לא מוכן לשמוע על זה’. עד שיום אחד הם לקחו אותי למרתף שלהם, פתחו את הדלת, ראיתי שם 6 נורות תלויות, הם בדיוק ניסו להבין איך לוקחים ייחורים. אני מזכיר שזו היתה שנת 1983, לא היה אינטרנט, היו מעט מאוד ספרים שעסקו בכך, היה את היי טיימס (High Times), והיה מגזין בשם סינסמיליה טיפס (Sinsemilla Tips) של טום אלכסנדר, וזהו. היה מעט מאוד מידע. אז הבנתי איך לקחת ייחורים, הם חשבו שאני גאון וביקשו שאכנס כשותף. ככה הכל התחיל.”

הפרחים אז נראו אחרת אז לעומת היום…

“לגמרי. את הגידול הראשון שלי בכלל הרסתי, היה כל כך חם, לא ידעתי להשתמש באוורור כמו שצריך, רק בסיבוב השלישי התחלתי להבין מה אני עושה ולא הייתי מרוצה מחומרי הדישון. לא היו אז דשנים יעודיים לקנאביס. אז התחלתי לשחק עם חומרים שונים ולבדוק את התוצאות. פגשתי עוד אנשים שמגדלים, הם שאלו במה אני משתמש, נתתי להם שינסו גם, הם התלהבו ואמרו שאני חייב להתחיל למכור את זה. שזה עובד טוב מאוד. וככה התחילה אדוונסד נוטריאנטס.”

מה היתרון של אדוונסד נוטריאנטס מול אחרים?

“אנחנו מפתחים מוצרים לכל שלב של הגידול, כדי להביא לתפוקה מירבית של יבול, לאחוז THC גבוה ולעושר של טרפנים. זה לא סתם ‘דשן’, יש בזה הרבה מעבר.”

ביגמייק בכותל המערבי בביקור בירושלים
“יש לכם כרגע מן סכר עצום שמונע מממצאים מדעיים להישטף אל העולם. זה שווה מיליארדים על מיליארדים של דולרים למדינה הזאת, וזה פשוט חבל. זה כמו לראות פירות שלא נקטפים, שנרקבים בפרדס” – סטראומיטיס בביקור בכותל המערבי, השבוע בירושלים

איפה אתה רואה את החברה בעוד 10 שנים?

“כיום אנחנו עומדים על מכירות של 446 מיליון דולר בשנה, כשדרישת השוק למוצרי אדוונסד היא בסביבות 700 מיליון דולר בשנה. כלומר אנחנו לא מצליחים לעמוד בביקוש מספיק מהר, זה האתגר הגדול ביותר שלנו. בשנת 2030, בעוד 8 שנים וחצי, אני רואה את החברה כחברת גנטיקה שמגיעה ל-2 מיליארד דולר בשנה רווח נקי. עוד קודם, ברגע שזה יהיה חוקי ברמה הפדרלית, אנחנו מתכוונים להנפיק את החברה בבורסה, ואז אני מעריך שאנחנו נעשה עד כ-800 מיליון דולר רווח שנתי כשהשווי של החברה יגיע עד כ-8 מיליארד דולר.”

מה קורה בארצות הברית בכל הנוגע ללגליזציה?

“אני מאוד מקווה שבקרוב יאשרו את ה-SAFE Act ואת ה-MORE Act. זה כבר עבר בסנאט וצריך את אישור בית המחוקקים. הנשיא ביידן אמר במהלך קמפיין הבחירות שהוא נגד קנאביס ואז שינה את הסיפור ואמר שהוא בעד קנאביס, כי באמת אין סיכוי שהוא היה מנצח ככה בבחירות. אבל עכשיו הוא שוב לוקח צעד אחורה. למרות זאת אני מאמין שמה שיקרה זה שיהיה משבר כלכלי בארה”ב בעקבות מגפת הקורונה כי אתה לא יכול פשוט להדפיס 7 טריליון דולר ולא לצפות שיהיה משבר. ואז הם יחפשו מקורות מימון וקנאביס הוא אחד מהם. לפי הצעת החוק הנוכחית הם מציעים 5% מס פדרלי על מכירות קנאביס, אז אני מאמין שבשנת 2023 או 2024 קנאביס יהיה חוקי ברמה הפדרלית. אני מאמין שזה יקרה עוד בקדנציה הנוכחית של ביידן והאריס. הם ינצלו את זה בין השאר כדי להיבחר לקדנציה נוספת.”

ביגמייק במעבדות חברת קנאסול בקיסריה
“המעבדה הכי מרשימה שביקרתי בה בעולם” – ביגמייק במעבדות חברת קנאסול בקיסריה

מה השינויים הגדולים ביותר בשוק הקנאביס בארה”ב בשנים האחרונות? 

“אדיבלס תופסים תאוצה והופכים לפופולריים, יש היום ג’לי שוטס כאלה, טעימים מאוד, גלידות, זה מדהים. יש תחליפי סוכר, דבש, זה נפוץ בשימוש, אנשים משתמשים בזה. כמות הרעיונות שאנחנו רואים, זה לא מפסיק להדהים אותי. כל הזמן יש דברים חדשים. בתחום הגידול והייצור השימוש ב-LED מתרחב ומשתדרג, בקרת תאורה, ניקיון, אריזה ועוד.”

איך מתמודד שוק הקנאביס החוקי מול השוק הלא חוקי במדינות שאישרו לגליזציה?

“שוק הקנאביס הלא-חוקי בארה”ב עדיין גדול מאוד מכיוון שהמדינות שאישרו לגליזציה מטילות מיסוי גבוה מאוד, גבוה מדי. חצי ממה שאתה משלם בדיספנסרי זה מיסים, אז זול יותר ללכת לשוק השחור. מצד שני, השוק החוקי מייצר מוצרים טובים בהרבה ובטוחים בהרבה לשימוש. המוצרים בדיספנסרי עוברים בדיקות להימצאות מזיקים, חומרי הדברה, מתכות כבדות, רשום לך כמה אחוז THC יש. אתה יודע מה אתה מקבל.”

חברות התרופות, הסיגריות, האלכוהול נכנסות לתחום הזה… 

“בהחלט, חלקן כבר בפנים. יש לך את יצרנית מרלבורו, אלטריה, קונסטליישן ברנדס, באדוויזר ועוד. לרבות מהחברות הגדולות יש היום בסגל מנהל יעודי לתחום הקנאביס. הם מבצעים מחקרים, יש להם נציגויות בקנדה, הם כבר מכינים את המוצרים ומתכוננים ליום בו תאושר לגליזציה פדרלית בארה”ב. כשזה יקרה, אז אתם תראו מה קורה. יהיה צונאמי של מוצרים שיציפו את השוק. מאוד חבל שישראל תפסיד את זה. באמת, זה מבאס שהפירות שלכם נרקבים בשדה, אתם חייבים לקטוף אותם.”

ביגמייק בביקור בחוות קנאביס בישראל
“הישראלים אינטליגנטים מאוד, הם יודעים מה הם עושים” – ביגמייק בביקור בחוות קנאביס בישראל

מה דעתך על הכניסה של תאגידי הענק האלה לתחום?

“חייבים להודות, חלק מהחברות האלה לא מכבדות את תרבות הקנאביס, לא מבינות מה אנשים מחפשים. הם מתייחסים לזה כמו אל מוצר צריכה רגיל, קומודיטי, אבל זה כל כך הרבה יותר מזה. יש כל כך הרבה דברים שנדרשים כדי לגדל את הצמח הזה באופן נכון. יש כאלה שחושבים שמדובר בכמה היפים שמתעשרים מקנאביס, אבל ממש לא. העבודה הכי קשה שעשיתי בחיי היתה לגדל צמחים, אאוטדור ואינדור. זו עבודה קשה מאוד. אתה צריך אנשים שיודעים מה הם עושים כדי לגדל מוצר איכותי. רבים מהתאגידים האלה מגדלים מוצר ממוצע ואחר כך מתפלאים למה זה לא מוכר. אנשים רוצים איכות והם לא מבינים איך לעשות את זה.”

טוב, בוא נחזור לביקור שלך בישראל, אתה מתכוון להשקיע כאן בחברות כלשהן?

“בהחלט כן. יש כאן חברות שעושות דברים מאוד מעניינים ואני בהחלט מתכוון להשקיע בהן. באופן ספציפי בשלוש חברות.”

איך צריך לדעתך להראות כאן שוק הפנאי אחרי לגליזציה?

“הבנתי שיש דיון על השאלה איך ימכרו את הקנאביס, אז אני אומר – אתם מוכרחים לוודא שיאפשרו מכירת קנאביס בדיספנסריז ולא רק בבתי מרקחת. בתי מרקחת זה אחלה אבל יש גבול כמה בתי מרקחת יש. הולכים להיות תורים ארוכים מאוד. יש לכם רק 150 בתי מרקחת כאן שמוכרים קנאביס, אתם תצטרכו מודל הפצה רחב בהרבה. אני מעודד את ישראל לאמץ את מודל הדיספנסריז.”

מייק הגדול - יזם המריחואנה שהופך למלך האינסטגרם החדש
בגרסה הקודמת שלו כ”מריחואנה דון” באינסטגרם

מה אתה חושב על הפוטנציאל של ישראל בשוק העולמי?

“הבנתי שיש לכם ראש ממשלה וממשלה חדשים, חשוב מאוד שהם יבינו את הפוטנציאל העצום שיש לישראל בשוק הקנאביס העולמי. פגשתי כאן אנשים מבריקים ביותר אבל יש לכם כרגע סכר עצום שמונע מממצאים מדעיים להישטף אל העולם. זה שווה מיליארדים על מיליארדים של דולרים למדינה הזאת, וזה פשוט חבל. זה כמו לראות פירות שלא נקטפים, שנרקבים בפרדס. מדובר במידע שלא נותנים לאנשים במדינה הזאת לייצא לתעשיית הקנאביס הבינלאומית וחבל.”

יש לך דוגמאות?

“בודאי, גנטיקה למשל זה אחד הדברים. לא מאשרים לגנטיקה של קנאביס לצאת מהמדינה. גנטיקה הולכת להיות חלק ענק, ממש ענק, מתעשיית הקנאביס. זה שווה מיליארדים. זרעים, ייחורים, גנטיקה מיוחדת, היכולת לתמרן את הגנטיקות. יש כאן חברות שמבינות איך לעשות את זה, רוצות לקחת חלק בתעשייה, יש להן את הידע הנדרש לשם כך, ופשוט לא מרשים להן להיפתח לעולם. יש שוק גלובלי, ישראל היא מקור אמין, והממשלה צריכה להקל על החברות המבקשות לייצא את המוצרים ולא רק שמנים ותפרחות, גם אדיבלס, בעצם כל דבר שקנאביס יכול להציע.”

ביגמייק מודל ארצות הברית
“מעודד את ישראל לאמץ את מודל הדיספנסריז” – ביגמייק מודל 2021

האם ישראל יכולה להיות מעצמת קנאביס באמת?

“כמובן, אבל זה לא יקרה בקצב הנוכחי. אתם חייבים לאשר לגליזציה. זה הדבר הראשון שחייבים לעשות, ומהר. לפתוח כאן את השוק למבוגרים, שוק פנאי, זה הסקטור הרווחי ביותר בתעשיית הקנאביס. בכל יום שבו החוק לא משתנה, ישראל מפסידה כסף. הרי קנאביס זה חומר בטוח, אי אפשר למות מזה, אז הגיע הזמן שממשלת ישראל תנצל את ההזדמנות הזאת. זאת הזדמנות שלא תהיה כאן לתמיד, היא תילקח על ידי מדינות אחרות שיהיו מוכנות לעשות את הצעד הזה, למשל קנדה. ככל שישראל תמהר להטמיע לגליזציה מלאה, ככה היא תהיה בפוזיציה טובה יותר להפוך להיות מעצמת קנאביס גלובלית. אחרים כבר מתקדמים מהר והם ימלאו את הוואקום הזה וירוויחו את הכסף. ככל שתעשו לגליזציה מהר יותר ככה ייכנס יותר כסף. יש טכנולוגיות של מיצוי, של גידול, אתם פשוט לא מבינים כמה כסף זה שווה וכמה עסקי לוויין נוספים יכולים להיווצר משוק כזה.”

טוב, לסיום, זנים אהובים?

“אני אישית אוהב סאטיבות, מעוררות, והמועדפים עליי הם זני הייז. ללילה אני אוהב את האוג’י.”

ואיזה טיפ למגדלים הקטנים בישראל שעדיין מגדלים באוהלים בבית?

“תנו לצמחים שלכם הרבה אהבה, תוודאו שיש לכם גנטיקה טובה, סביבת גידול מצוינת בדיוק כמו שצריך, וכמובן דשנים באיכות הגבוהה ביותר.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר