לראשונה בישראל: קנאביס של חברת טילריי הקנדית

לראשונה יגיע בשבוע הבא משלוח קנאביס של חברת "טילריי" הקנדית, שמקורו במתקן הגידול שלה בפורטוגל. היבואנית, חברת "קנדוק" של אהוד ברק, תשווק אותו בישראל.

פרסום ראשון: מוצרי חברת הקנאביס הקנדית טילריי (Tilray), אחת מ-5 החברות הגדולות בעולם בתחומה, צפויים להגיע בשבוע הבא לישראל לשיווק בבתי מרקחת.

מדובר במשלוח הקנאביס הראשון שמגיע לישראל בייבוא מסודר לצורך שיווק ישיר בבתי מרקחת.

את הייבוא תבצע חברת הקנאביס הישראלית הותיקה “קנדוק” בראשה עומד רה”מ לשעבר אהוד ברק. מוצרי הקנאביס ישווקו תחת המותג של טילריי.

במסגרת ההסכם מייבאת קנדוק בימים אלה מטילריי את משלוח ייבוא הקנאביס המסחרי הראשון באיכות EU-GMP אי פעם לישראל, שנמצא בדרכו לארץ בהיקף של 250 ק”ג.

במסגרת שיתוף הפעולה תייבא בהמשך קנדוק באופן מוצרים בתקן EU-GMP ממתקן של טילריי בפורטוגל, בהיקף של עד 2.5 טון ותשווק אותם בבתי המרקחת בישראל.

ככל הנראה המשלוח הראשון יכלול תפרחות T20 (כלומר המכילות כ-20% THC) אך טרם ידוע איזה זני או סוגי מוצרים נוספים של טילריי יגיעו לישראל וכן מה יהיה מחירם ומתי הם יהיו זמינים בפועל בבתי מרקחת עבור מטופלים ברישיון.

מוצרי הקנאביס של טילריי הקנדית - בדרך לישראל
חלק ממוצרי הקנאביס של טילריי הקנדית – בדרך לישראל

כמו כן הסכימו החברות על ייצור ושיווק מוצרים בישראל תחת מיתוג משותף. טילריי העניקה לקנדוק בלעדיות בכל הקשור לשוק הישראלי ל- 7.5 שנים.

במהלך שנת 2020 תחל קנדוק בייצוא לטילריי של קנאביס רפואי באיכות EU-GMP בהיקף של עד 5 טון. הצדדים הסכימו כי היקף של כ-1.5 טון יסופקו עד תום הרבעון השני לשנת 2020 וכ-3.5 טון במחצית השניה של 2020.

אהוד ברק, יו”ר קנדוק: “שיתוף הפעולה בין קנדוק, חלוצה ישראלית מובילה בעלת 12 שנות איכות במחקר, פיתוח וייצור וטילריי, מובילה גלובלית בעלת פריסה עולמית הרחבה בעולם, מהווה פריצת דרך משמעותית הן עבור קנדוק והן עבור השוק הישראלי כולו. הפעילות המשותפת מאפשרת לשתי החברות להציע מגוון מוצרים רחב ואיכותי לרווחת המטופלים בישראל ובעתיד הקרוב, בעולם. הסכם זה מהווה אבן דרך מרכזית באסטרטגיית הצמיחה של קנדוק וממצב אותה בחזית התעשייה.”

ברנדן קנדי, נשיא ומנכ”ל טילריי Tilray: “ייבוא קנאביס רפואי לראשונה לישראל הוא אירוע היסטורי, לא רק עבור טילריי וקנדוק, אלא עבור התעשייה כולה. יש לנו הכבוד לחבור לקנדוק, חברה מובילה בשוק הישראלי, ויחד לסייע להנגשת הקנאביס הרפואי למטופלים בישראל ובעולם.”

קנדוק נסחרה בבורסה נכון לאתמול בשווי של 405 מיליון ש”ח אך שווי המניה זינק בעקבות הפרסום באופן מיידי בכ-14% וצפוי עוד לטפס. נכון לשעה זו עומד שווי החברה על כמעט 500 מיליון ש”ח. מניית טילריי בקנדה מזנקת אף היא בכ-8%.

הרעיון לייבוא קנאביס מחברת טילריי הוצג לראשונה לפני חצי שנה במסגרת חשיפה של מגזין קנאביס אודות הקלות מיוחדות על ייבוא קנאביס רפואי לישראל.

אהוד ברק קרנדון קנדי
דירקטור בחברת טילריי עם אהוד ברק יו”ר קנדוק

עם זאת, גורמים בתעשייה מדווחים למגזין קנאביס כי ייתכן ומדובר ב”שירת הברבור” של חברת טילריי שנמצאת לכאורה במצב קשה מתמיד. מקורות טוענים כי איכות הקנאביס שמגדלת טילריי במתקן שלה בפורטוגל היא ברמה נמוכה יחסית למה שציפו וכי החברה לא הצליחה לשחזר בשדה גידול פתוח את רמת הגידול במתקני האינדור (Indoor) בקנדה. טענה זו עוד תיבחן על ידי המטופלים בישראל.

עוד בחודש יוני 2016 הפכה טילריי לחברה הראשונה שייצאה קנאביס מקנדה לאירופה כשהחלה לספק את מוצריה למטופלים בקרואטיה. בחלוף שנה (מאי 2017) החלה החברה לייצא גם לקפריסין ולאחר מספר חודשים הקימה את מתקן הגידול הענק שלה בפורטוגל בהשקעה של 30 מיליון דולר. בתחילת 2018 ייצאה לראשונה משלוח קנאביס לדרום אפריקה ולפני שנה (דצמבר 2018) ייצאה גם לצ’כיה.

בנוסף טילריי חתמה לפני כשנה על הסכם שיווק מוצרי הקנאביס שלה דרך חברת התרופות הענקית “נוברטיס” (Novartis) וכשבוע לאחר מכן דיווחה על הסכם בשווי 100 מיליון דולר שחתמה עם חברת האלכוהול הבלגית AB InBev, הבעלים של מותגי בירה מפורסמים כמו ‘באדוויזר’, ‘סטלה ארטואה’ ועוד, לפיתוח וייצור משותפים של משקאות קנאביס. בתחילת השנה (מרץ 2019) רכשה את חברת ההמפ הגדולה בעולם “מניטובה” בעבור 419 מיליון דולר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר