לראשונה: חברת קנאביס ייצאה לחו”ל מוצרים שאסור לשווק בישראל

לראשונה נשלחו לחו"ל מוצרי קנאביס רפואי שאסורים לשיווק בישראל, זאת לאחר אישור חריג שנתנה הממשלה ומיושם לראשונה על ידי חברת פנאקסיה. יו"ר פנאקסיה יונתן קולבר תרם כזכור 4 מיליון ש"ח למפלגתו של שר המשפטים גדעון סער

חברת הקנאביס הרפואי פנאקסיה (Panaxia) הודיעה הבוקר (א’) לבורסה כי הוציאה היום משלוח ראשון מסוגו לגרמניה של תמציות קנאביס רפואי לאידוי – מוצר שאסור לשיווק בישראל.

מהלך חריג כזה, במסגרתו חברה ישראלית מייצאת לחו”ל מוצר שאסור לשיווק בישראל, דבר שלא מקובל וספק אם קיים בשווקים אחרים ובודאי לא בשוק הפארמה, התאפשר בעקבות אישור מיוחד שנתנה הממשלה במסגרת חוק ההסדרים.

כזכור, האישור שנתנה הממשלה עורר תהיות לגבי הקשר בין פנאקסיה, בראשה עומד היו”ר יונתן קולבר, לבין שר המשפטים גדעון סער, שמתוקף סמכותו היה מבין מאשרי הנוהל התמוה.

כתבת גלובס שירית אביטן חשפה אז כי קולבר נתן לפני הבחירות ערבות שהיא מעין תרומה בסך 4 מיליון ש”ח למפלגת תקווה חדשה בראשות סער, בעוד שהדבר לא מופיע לכאורה בהסדר ניגוד עניינים של השר.

התהיות התגברו כשנחשף במגזין קנאביס שפנאקסיה דיווחה אודות הייצוא הצפוי כחודש וחצי לפני שהממשלה אישרה את המהלך. למרות שהחברה ציינה באותה הודעה כי היא לא יודעת אם הליך כזה אכן יאושר, הדבר עורר תהיות.

תמצית קנאביס לשאיפה של פנאקסיה (צילום: חן גלילי)
תמצית קנאביס לשאיפה של פנאקסיה (צילום: חן גלילי)

יש לזכור שמתן ערבות לבחירות היא בעצם מעין הלוואה בסיכון גבוה, בכסף חי, והיא למעשה אחת הדרכים היחידות החוקיות לתמוך בפוליטיקה בישראל בסכומים גדולים ותוך סיכון להפסד הסכום כולו אם המפלגה לא עוברת את אחוז החסימה.

יש לציין גם שבקרב חברות קנאביס אחרות שאינן פנאקסיה דווקא לא נרשמה התלהבות גדולה מהנוהל החדש ועד כה אף חברה אחרת למעט פנאקסיה לא דיווחה על כוונה ליישם צעדים כלשהם בעקבות החלטת ממשלה זו.

המוצרים המדוברים הם תמציות קנאביס שאמורות לשמש לעטי-אידוי. בישראל מותר השימוש בקנאביס רפואי רק בתצורות תפרחת, שמן ומשאף.

ממשרד המשפטים נמסר כי “חוות הדעת העוסקת בעניינו של שר המשפטים מצויה בהכנה. לאחר השלמתה תפורסם חוות הדעת כמקובל. בכל הנוגע להיבטי הטיפול בתחום הקנאביס ניתנו לשר הנחיות על ידי היועץ המשפטי לממשלה והשר פועל בהתאם להן”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר