מגלגל...

בעקבות החלטת רה”מ: איך למחוק תיק פלילי על שימוש בקנאביס

בעקבות החלטת ראש הממשלה לחון צרכני קנאביס הסוחבים רישום פלילי עקב החזקת קנאביס לשימוש עצמי, ניתן כעת להגיש בקשה מסודרת שתאושר ע"י שר המשפטים. כך תעשו זאת נכון.

כ-40 אלף ישראלים הסוחבים תיק פלילי עקב החזקת קנאביס לשימוש עצמי יכולים כעת למחוק הרישום הפלילי מן הרשומות בהליך די פשוט. השינוי מתאפשר בעקבות הודעת רה”מ נתניהו ושר המשפטים אוחנה על מתן חנינה גורפת לצרכני קנאביס.

כל שעליכם לעשות בשלב הראשון הוא להיכנס לקישור הזה ולמלא את הפרטים האישיים: שם, כתובת, טלפון וכו’. בסעיף “מגיש הבקשה” יש לכתוב “המבקש” ובסעיף “סוג הבקשה” יש לכתוב “מחיקת רישום פלילי”.

לאחר מילוי הפרטים עוברים לשלב 2, בו עליכם למלא את פרטי בית המשפט, מספר התיק (ניתן לאתר אותו דרך פנייה למשטרה או באופן מקוון דרך כאן לאחר הליך הזדהות), וכן את תאריך גזר הדין, האם הוגש ערעור וכיוצ”ב.

בשלב השלישי מצרפים בקשת חנינה מנומקת (קובץ מכתב רשמי בחתימתכם). חשוב מאוד לפרט כמה שיותר על האופן בו הרישום הפלילי פוגע בכם, כיצד הוא מקשה עליכם להשתלב בחברה, להוציא תעודת יושר, להתקבל לעבודה וכן הלאה. (ניתן להיעזר בדוגמה כאן אבל חובה להעשיר את המכתב במידע מפורט הרלוונטי לכם).

בהמשך השלב השלישי תתבקשו לצרף מסמכים משפטיים הנוגעים לנושא, למשל מסמכים רפואיים שעשויים להסביר את הצורך שלכם בקנאביס, המלצות מטעם מנהלים או מפקדים משירותכם בצה”ל, וכן כל מסמך אחר שעשוי לשפר את תדמיתכם באופן כלשהו.

את תהליך בקשת החנינה ניתן כאמור לבצע עצמאית, אך ניתן גם להסתייע בעו”ד, למשל אחד מעורכי הדין המומלצים. עוה”ד יכין עבורכם בקשה מסודרת וידריך אתכם באיסוף מכתבי המלצה מסייעים. סיוע כזה של עו”ד כפוף לתשלום שיכול להגיע מ-1,000 ועד 10,000 ש”ח אך כאמור הוא אינו חובה.

נוסף ל-40,000 התיקים הפליליים של צרכני קנאביס שהורשעו בבית משפט, ישנם עוד מאות אלפים שמחזיקים בתיק במשטרה. למחיקת רישום מהסוג הזה עליכם להגיש בקשה לשינוי סיבת הסגירה ליחידה החוקרת – הליך מורכב יותר הדורש התייחסות ספציפית לעובדות בתיק ומומלץ לבחון את סיכוייו מול עורך דין. ניתן גם לעשות זאת באמצעות בקשה למדור רישום במטה הארצי של המשטרה (כאן) לביטול רישום משטרתי, זאת במידה ועברו יותר מ-5 שנים מאז הרישום (לקטינים – 3 שנים).

בשני סוגי הבקשות בכל מקרה יש לטעון כי מדובר בעבירה לא חמורה, שלא נגרמה פגיעה ברכוש, שמדובר בעבירה ללא קורבן, שאין רישומים פליליים נוספים, ששר המשפטים החליט לתת עליה חנינה גורפת, ועוד נסיבות אישיות אחרות שיכולות לסייע בשכנוע.

יש לזכור: התהליך של מחיקת תיק פלילי אינו קורה “בין לילה” ועשוי להימשך חודשים ארוכים. לאחר שליחת הפרטים הבקשה עוברת למחלקת חנינות במשרד המשפטים שבוחנת את הבקשה ובודקת שהטופס מולא בהתאם לדרישות. לאחר מכן היא עוברת אל שולחן שר המשפטים, שהודיע כאמור רשמית שיאשר אותה. לאחר מכן נדרשת החלטה סופית של הנשיא שמאשר בדרך כלל את המלצות משרד המשפטים אלמלא יש סיבה חריגה כלשהיא.

במידה ותהיו מעוניינים שננסה לעקוב אחרי בקשת החנינה שלכם, או שתהיו מעוניינים לשתף את סיפור ההרשעה, כתבו לנו הודעה במייל יחד עם כל הפרטים והמסמכים, צילומי מסך, וכל פרט שהגשתם בבקשה לחנינה, ונשמור עמכם על קשר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר