מגלגל...

מייסד מובילאיי נכנע: יעביר לעדן בר טל כ-14% מחברת מדיקיין

בתום הליך שנמשך כשנתיים נכנע מייסד מובילאיי המיליארדר זיו אבירם ויחזיר למנכ"ל משרד התקשורת לשעבר עדן בר טל את כ-14% ממניותיו בחברת מדיקיין. לדברי אבירם ושותפיו "המשך ניהול התביעה עלול לגרור תוצאות קשות גם אם היא תידחה"

מנכ”ל משרד התקשורת לשעבר ומי שעתיד להתמנות בקרוב לתפקיד יו”ר הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, עדן בר טל, יקבל כ-14% ממניות חברת הקנאביס החדשה מדיקיין (Medicane), כך פסק היום (חמישי) בית המשפט בתום הליך משפטי שנמשך כשנתיים.

המיליארדר הישראלי זיו אבירם, מייסד חברת מובילאיי ומי שהוא היום בעל השליטה במדיקיין, נכנע לדרישותיו של בר טל שטען בתביעה שהגיש שמדיקיין היא לא יותר מחברת-מראה של חברה בשם סבבה (Sababa) שהוא בעצמו הקים בשנת 2018 והפכה למדיקיין לאחר שאבירם השתלט עליה ו”גנב” את מניותיו תוך קשירת קשר עם שותפיו לשעבר בחברה, כך לדבריו.

למרות שבמסגרת ההליך כפרו בעלי מדיקיין בטענות בר טל, השבוע בתשובה לבית המשפט אמרו כי החברה נמצאת בפרשת דרכים וזקוקה לכספים שלא ניתן לגייס לאור הפרסומים על הפרשה ולכן הם מעדיפים לוותר על הליך משפטי ולהיענות לדרישותיו של בר טל ולהעביר לידיו כ-14% ממניות החברה שלטענתו הוא זכאי להן.

“המשך ניהול התביעה עלול לגרור תוצאות קשות גם אם היא תידחה,” הסביר. לכן מסרו לשופט כי “מבלי להודות בטענות של בר טל, אנו מסכימים להעניק לו את המניות שביקש אשר היוו כ-14.18% במועד הגשת התביעה וכיום מהוות 13.14%, ובכך לסיים את ההליך”.

בנוסף למניות, רוצה להתמנות כדירקטור

בדיון הבוקר טען בר טל כי לצד המניות הוא מבקש להתמנות כדירקטור בחברה או לכל הפחות שמי מטעמו יתמנה כמשקיף בדירקטוריון על מנת לדעת מה החברה עושה וכיצד היא פועלת. בעלי החברה מחו על דרישה זו והתנגדו לה בתוקף. “אנחנו לא מסכימים לכך שישב אדם שאין בו ולו שמץ של אמון, מי שמביט עליהם בשאט נפש וקורא להם גנבים,” הסבירו.

עדן בר טל (צילום מסך: כנס פורום קהלת)
עדן בר טל (צילום מסך: כנס פורום קהלת)

עוד הוסיפו כי “דירקטור מטרתו לשרת את החברה והחברה מעוניינת כי הדירקטורים שישרתו אותה יהיו כאלה שירצו את טובתה ולא יצהירו שיחסיהם עכורים אחד עם השני. יש פה צדדים שלישיים שהסעד הזה משפיע עליהם שלהם אין זכות למנות דירקטור, הוא לא הראה מדוע יש לו זכות להתמנות כדירקטור ומדוע הוא צריך לקבל מניות שיש בהן טובת הנאה נוספת”.

בסיום הדיון נקבע כי הצדדים יפנו לגישור בכל הנוגע לשאלת מינויו של בר טל או מי מטעמו כדירקטור בחברה, אך שהמניות יועברו לידיו כפי שנקבע בתוך 7 ימים.

הקים את “סבבה” שהפכה ל”מדיקיין” ונשאר בלי כלום

כזכור, בתביעה טען בר טל, שהיה בעבר מנכ”ל חברת הקנאביס בטר (Better), שיחד עם אבי צור (מנהל הכספים לשעבר של בטר) ורועי אוחיון (האגרונום לשעבר של בטר), ועם המשקיע חגי גרינשפון, הוא ייסד בפברואר 2018 את חברת מדיקיין “במתכונתה הקודמת”, עת היא נקראה סבבה.

חברת סבבה סיכמה עם שני חברי משפחת פרג’ ממושב רנן כדי להקים על שטח שבבעלותם חווה לגידול קנאביס. בר טל כיהן אז כיו”ר, נשיא ומנכ”ל סבבה. כאשר הצטרף לחברה אבירם והפך לשותף ובהמשך גם לבעל השליטה, הוא קשר לטענת בר טל קשר לשלול ממנו את מניותיו ולהשתלט על החברה.

זיו אבירם (מימין) עם ח"כ ניר ברקת (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
זיו אבירם (מימין) עם ח”כ ניר ברקת (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

בר טל האמין שבעת העברת הפעילות מסבבה לחברת מדיקיין, מניותיו בסבבה, בגובה כ-14%, הוחזקו או היו אמורות להיות מוחזקות בנאמנות על ידי השותף גרינשפון, אך במקום זאת לדבריו נותק עמו המגע ובסופו של דבר הוא לא קיבל את חלקו בחברה החדשה ונותר ללא כלום. לכן החליט בפברואר 2020 להגיש תביעה.

“רצה לייצר לחברה שווי בועתי”

מדיקיין אמנם הסכימה כעת במסגרת ההליך המשפטי לוותר ולהעביר לו את מניותיו, אך בהודעה לבית המשפט לא חסכה ממנו טענות קשות. “בעבר כבר נשקלה האפשרות להקצות לבר טל מניות במדיקיין ולשלבו בתפקידים אולם הוא התגלה כמועל סדרתי באמון,” נכתב ממה שהוא למעשה כתב כניעה של מדיקיין.

“בר טל ניסה למכור את השליטה בסבבה מאחורי גבם של שותפיו ובאמצעות כזבים להקהות את העוקץ מהמעשה החמור של בגידה באמון שניתן בו,” כתבו. “לבר טל לא היה עניין בהפעלת עסק אמיתי כשכיהן כמנכ”ל סבבה, אלא רצון לנסות לאסוף רישיונות ולייצר לה שווי ‘בועתי’.”

“אין מדובר במיזם אינסטנט שיניב רווחי בזק כפי שבר טל מדמיין, עד עתה הושקעו במדיקיין עשרות מיליוני דולרים בעיקר על ידי אבירם, אך החברה נמצאת בפרשת דרכים ונזקקת להזרמה כספית,” כתבו והסבירו כי “התביעה מעיבה על פעילות החברה ועל היכולת לגייס משקיעים וגם הפרסומים שבוצעו תרמו את נזקם”.

הבוקר נערך הדיון שבסופו נקבע כי כאמור בר טל אכן יקבל את מניותיו בחברה כפי שדרש. בשורה משמחת נוספת קיבל בר טל בתחילת השבוע כשהסתבר שהוא יהיה זה שיעמוד בראשות מועצת הרשות השנייה ויחליף את היו”ר הנוכחית יוליה שמאלוב-ברקוביץ’.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר