מגלגל...

חשש לפעילות השוטפת בענף הקנאביס בעקבות שביתת המשטרה

בענף הקנאביס הרפואי חוששים לפגיעה קשה בפעילות השוטפת בעקבות "שביתה" עליה הכריזה המשטרה בתחילת החודש בגלל מחסור בתקנים, מה שמוביל לעצירת מתן היתרים חדשים לעסקים ועוסקים בתחום. גורמים בממשלה מעריכים שהטיפול עלול להימשך חודשים. באוצר טוענים שלא קיבלו בקשה לתקנים חדשים

גורמים בממשלה מעריכים בשיחה עם מגזין קנאביס כי ה”שביתה” עליה הכריזה משטרת ישראל בכל הקשור למתן היתרי פעילות בתחום הקנאביס הרפואי לעוסקים המצויים בתהליך אישור כניסה לענף, עלולה להימשך גם שבועות ארוכים, אפילו עד חודשים.

כזכור, כפי שנחשף במגזין קנאביס בשבוע שעבר, המשטרה עצרה בתחילת החודש את ביצוע הבדיקות הנדרשות (“כספת” לעוסקים והיתרי אבטחה למבנים) לצורך עיסוק בתחום הקנאביס הרפואי. בכך נמנעת ממשרד הבריאות האפשרות לנפק רשיונות עיסוק עבורם.

המשמעות היא למשל שבתי מרקחת שהיו אמורים להיפתח בשבועות האחרונים ברחבי הארץ לא יכולים לקבל רישיון מכיוון שהמשטרה לא מגיעה לבצע בדיקת אבטחה אחרונה לפני מתן רישיון.

דוגמה נוספת היא של רוקחים שעברו הסמכת קנאביס רפואי ואמורים להיכנס לעבודה, למשל כדי להחליף רוקחים ותיקים או כדי לחזק צוות בבית מרקחת עמוס במיוחד, ולא יכולים לעבוד כי לא קיבלו אישור על עבר פלילי נקי מהמשטרה.

עוד דוגמה, שהוצגה בשבוע שעבר גם בדיון בועדת הסמים של הכנסת על ידי אחד ממנהלי החברות, היא של עובדים כלליים, עובדי חקלאות ותעשייה וכד’ בחוות. “אם לא נותנים לעובדים האלה אישור מיד, הם הולכים לעבוד במקום אחר, בדלק, במסעדות,” הסביר.

“זה לא תחבורה ציבורית, זה עניין של בריאות”

גורם בענף מספר היום כי “יש רוקח עם אישור פעילות בקנאביס שמנפק כבר שנתיים ולאחרונה חלה במחלה קשה. הבת שלו היא רוקחת וכל מה שחסר לה כדי להחליף אותו זה אישור לקנאביס. הוא בקושי יכול לעבוד כבר אבל לא מאשרים את הבת שלו ביק”ר כי המשטרה לא אישרה לה את בדיקת הרקע ההכרחית לרישיון”.

“בית מרקחת אחר במרכז הארץ הגיש בקשה לרישיון, הוא מחכה כבר חודשים ולא יכול לפתוח,” הוא מוסיף. “רוקח בבית מרקחת אחר באזור הצפון שכבר פעיל בתחום הקנאביס, עובד 13 שעות ביום ומנסה להכניס רוקחים אחרים אבל לא נותנים לו תשובה אז הוא התחיל להפסיק לנפק אחרי הצהריים פעמיים בשבוע”.

“זה לא עניין של תחבורה ציבורית, זה בריאות, המשטרה מפעילה לחץ כדי לקבל עוד תקנים? רוצים להשמיד את התחום? זה נכון שכל מה שקיים עובד כשורה, אבל תקלה הכי קטנה והכל נעצר,” סיכם.

“זה לוקח זמן, לעיתים עד מספר חודשים”

בתשובה לפניית מגזין קנאביס הודו כזכור במשטרה כי אכן מדובר במחסור בתקנים. “לצורך ייעול וטיוב הטיפול והשירות בנושא חשוב זה נדרשת הקצאת תקנים על מנת לעמוד בגידול שחל בפניות בנושא (הליך שהחל בכ-50 פניות ועומד היום על למעלה מ-1800 בקשות) למתן חו״ד בכלל הנושאים להם נדרשת משטרת ישראל,” מסרו.

אמנם המשטרה ציינה כי “עוד בטרם הקצאת המשאבים ייעשו המאמצים על מנת לצמצם את זמן ההמתנה למתן אישורים מיוחדים” אך בפועל מבדיקת מגזין קנאביס השבוע עולה כי בינתיים אין שינוי.

יתרה מכך, בשיחה עם גורמים בממשלה השבוע אומרים אלו כי “קצב הבדיקות של נושאים כאלה מול משרדי ממשלה וגופים אחרים לוקח זמן, לעיתים מספר חודשים”.

משרד האוצר לא קיבל פנייה למימון תקנים חדשים

כפי שפרסמנו, במשרד הבריאות משליכים את האחריות, הפעם אולי בצדק, על המשרד לבטחון פנים.

ממשרד בט”פ נמסר למגזין קנאביס בשבוע שעבר כי “הנושא נמצא בשיח ובבחינה”. השבוע כבר מסרו כי “הנושא נמצא בבדיקה והיא תיארך מספר שבועות”.

מבדיקה ישירה מול לשכת שר הבט”פ עמר בר-לב נראה עם זאת שלא בטוח ששם לגמרי מודעים לסוגיה. בעקבות פנייתנו היום הודיעו כי יבחנו את הנושא.

יש לציין שמבדיקת מגזין קנאביס עולה כי למשרד האוצר כלל לא הוגשה כל פניה בנושא או בקשה לקבלת תקנים נוספים לעניין זה. כלומר, לא המשטרה, לא בט”פ ולא משרד הבריאות, ניסו לקבל תקנים נוספים לפתרון הבעיה ופשוט הסירו מעליהם את האחריות והעבירוה למשרד בט”פ שבשלב זה עדיין “בודק”.

“זו הוראה מהמטה הארצי, הם רוצים עוד תקנים,” אמר גורם בענף בשבוע שעבר. “לפני כשלוש שנים בדיונים בכנסת בהכנה לרפורמה, שר הבט”פ דאז אמר שהוא יצטרך 35 תקנים לשוטרים עבור הבדיקות הללו. מנכ”ל משרד האוצר דאז הסתכל עליו בזלזול ואמר לו ‘אם תקבל 5 זה יהיה טוב’. עכשיו זה התוצאות.”

“להגנתם יאמר שהם קורסים, לדעתי זו דרישה לגיטימית,” הוסיף. “בסוף, במדינת ישראל כדי לקבל משהו אתה צריך שיקום רעש מלמטה, מהציבור, אז עכשיו יתחיל הלחץ. צריך לתת להם את התקנים אחרת זו נפגעים גם העוסקים בתחום שממתינים לרישיון כבר חודשים, וכמובן זו גם פגיעה במטופלים שאין להם בית מרקחת זמין וקרוב לבית”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר