זול ונפוץ מאי פעם: הקנאביס הרפואי המזויף מציף את השוק השחור

קיבלתם לאחרונה הודעת SMS עם הצעה לרכישת "קנאביס רפואי ללא רישיון ב-300 ש"ח"? עם מחירים כאלה אין ספק שלא מדובר בקנאביס רפואי אמיתי אלא בזיוף - סחורה משדות הקנאביס של הבדואים בנגב שנארזת בשקיות שנחזות להיות אמיתיות. בדקנו כמה עולות שקיות מזויפות ריקות ומה שר התקשורת עושה בקשר לזה

תופעת השקיות המזויפות של קנאביס רפואי שנמכרות בטלגרם אינה חדשה, ודווחה כבר כאן במגזין קנאביס פעמים רבות בעבר, אך בשנה האחרונה נראה שהתופעה הגיעה לשיא חדש.

בניגוד לשנים האחרונות בהן היה סיכוי מסויים שבכל זאת מדובר בשקיות קנאביס רפואי אמיתיות ש”זלגו” ממטופלים לשוק הלא-חוקי, כיום, אריזות קנאביס רפואי מזויפות הפכו לאחד המוצרים הנמכרים ביותר בשוק השחור – הרבה יותר מבעבר.

יש כנראה רק מעט מאוד אנשים בישראל שלא קיבלו בשנה החולפת הודעות SMS, או נתקלו בפרסומות בפייסבוק, שמציעות לו לרכוש אריזות קנאביס רפואי במחיר זול במיוחד של 300-350 ש”ח ואף פחות מכך לאריזה של 10 גרם.

פעמים רבות, אריזות קנאביס רפואי של מוצרים כמו ‘צונאמי’ לדוגמה, שנמכרות בכ-300 ש”ח בבית המרקחת, נמכרות במחיר זהה גם בשוק השחור, מה שכמובן לא מותיר שום ספק בכך שמדובר בזיוף.

אין כמעט אדם בישראל שלא קיבל לאחרונה הודעות SMS שמציעות לו לרכוש שקיות קנאביס רפואי מזויפות במחירים זהים ואף זולים יותר מהקנאביס הרפואי שנמכר בבתי המרקחת.
דוגמה להודעות SMS שנשלחות בהמוניהן לאזרחי ישראל לרכישת שקיות קנאביס רפואי מזויפות – במחירים זהים ואף זולים יותר מהקנאביס הרפואי שנמכר בבתי המרקחת
הודעת SMS שמציעה אריזות קנאביס רפואי ב-300 ש"ח. במחיר הזה, אין שום ספק כי מדובר באריזה מזויפת.
הודעת SMS שמציעה אריזות קנאביס רפואי ב-300 ש”ח – מחיר שלא מותיר ספק שמדובר באריזה מזויפת

העלייה בזמינות של האריזות המזויפות של קנאביס רפואי בטלגרם ושיפור משמעותי באיכות הקנאביס הרפואי שנמכר בבתי המרקחת בישראל, הפכו אותן לאחד ממוצרי הקנאביס הנפוצים ביותר בשוק השחור, והובילו לעלייה חדה בשיעור הצרכנים שרוכשים אותן בשנת 2021 ולאחר מכן גם לירידה חדה במחיר שלהן בשנת 2022.

מנתונים שנאספו בשנת 2020 על ידי מגזין קנאביס – המחיר הנפוץ ביותר של אריזת קנאביס רפואי בשוק השחור עמד אז על 700 ש”ח. תוצאות סקר הקנאביס השנתי של אותה שנה הראו כי שיעור הצרכנים שרכשו באופן קבוע אריזות קנאביס רפואי בשוק השחור עמד אז על 10% בלבד.

באיזה מוצר קנאביס את/ה משתמש/ת בעיקר? (מקור: סקר מגזין קנאביס, 2020)
10% בלבד רכשו אריזות קנאביס רפואי בשנת 2020 – תוצאות סקר הקנאביס בתשובה לשאלה: “באיזה מוצר קנאביס את/ה משתמש/ת בעיקר”

שנה לאחר מכן, בשנת 2021, תוצאות סקר הקנאביס השנתי כבר הראו נתון אחר – עלייה חדה של פי 2.5 בשיעור הצרכנים שרוכשים אריזות קנאביס רפואי בטלגרם, מ-10% בשנת 2020 ל-25.7% בשנת 2021, מה שהפך אותן למוצר הקנאביס השני הכי נפוץ בשוק השחור.

העלייה הזאת בשיעור הצרכנים הרוכשים אריזות קנאביס רפואי בטלגרם הגיעה במקביל לעלייה בזמינות של אריזות הקנאביס הרפואי בטלגרם באותה שנה, כאשר חלק גדול הן כמובן אריזות מזויפות. המחיר הממוצע לאריזה עמד באותה שנה עדיין על 650 ש”ח לגרם.

מוצר קנאביס עיקרי - צרכני פנאי (מקור: סקר הקנאביס השנתי, 2021)
25.7% רכשו אריזות קנאביס רפואי בשנת 2021 – תוצאות סקר הקנאביס בתשובה לשאלה: “באיזה מוצר קנאביס את/ה משתמש/ת בעיקר”

החל מתחילת שנת 2022, המחיר של אריזות הקנאביס הרפואי בטלגרם החל לצנוח במהירות: בהתחלה מ-650 ש”ח ל-550 ש”ח, לאחר מכן ל-450 ש”ח, ובסופו של דבר, כיום כאמור, כבר ל-300 ש”ח, ואפילו 250 ש”ח בחלק מהמקרים.

מדובר במחיר כמעט זהה למחיר של קנאביס רפואי בבית מרקחת, שעומד היום בממוצע על 245 ש”ח לאריזה.

כמובן ששום סוחר טלגראס לא ירכוש אריזת קנאביס בבית מרקחת בשביל למכור אותה ללא רווח או רק ברווח של כמה שקלים בודדים, כך שאין שום ספק שכל אריזת קנאביס רפואי שנמכרת בטלגרם בפחות מ-500 ש”ח היא כנראה זיוף.

אז האם זה אומר בהכרח שאריזות קנאביס רפואי שנמכרות בטלגרם במחיר יקר יותר מ-500 ש”ח הן אמיתיות? כמובן שממש לא, אך כן לפחות קיים סיכוי מסוים, גם אם קטן, שאכן מדובר באריזה אמיתית.

טיפ חשוב: דבר שיכול לחזק את האמינות לכך שמדובר בשקית קנאביס רפואי אמיתית ולא זיוף, היא נוכחות של אריזת קרטון. הקנאביס הרפואי מגיע באריזה כפולה – כלומר הפרחים בתוך שקיות ממותגות, שנארזות פעם נוספת בקופסת קרטון. כך גם בצנצנות שנארזות באריזת קרטון. אם מציעים לכם לרכוש שקית לבד, ללא קרטון, רוב הסיכויים שזה זיוף. אם יש גם אריזת קרטון, יש סיכוי שזה אמיתי.

איך מייצרים אריזות קנאביס רפואי מזויפות?

על מנת למכור קנאביס רפואי מזויף, צריך ראשית להשיג אריזות קנאביס רפואי מזויפות, כאלה שייראו מספיק קרובות לדבר האמיתי ויוכלו להטעות את הצרכן.

היכן ניתן להשיג אריזות קנאביס רפואי מזויפות כאלה? ובכן, חיפוש קצר של המילים “שקיות ריקות” בטלגרם כבר נותן את התשובה: לא רק שקיות (שמחירן נע בין 4-12 ש”ח לאריזה) אלא אפילו צנצנות פלסטיק שהפכו בשנה האחרונה לנפוצות בשוק הקנאביס הרפואי החוקי ונמכרות כעת גם בטלגרם (שמחירן נע בין 13-18 ש”ח לצנצנת אחת).

מחירון של שקיות קנאביס רפואי מזויפות ריקות - מתוך ערוץ הטלגרם 'שקיות ריקות רפואי כמויות'.
מחירון של שקיות וצנצנות קנאביס רפואי מזויפות ריקות
שקיות קנאביס רפואי ריקות שנמכרות בטלגרם. הסוחרים ממלאים את השקיות הריקות בקנאביס מהשוק השחור, ומוכרים אותן בתור אריזות רפואיות מקוריות.
שקיות קנאביס רפואי ריקות שנמכרות בטלגרם. הסוחרים ממלאים את השקיות הריקות בקנאביס מהשוק השחור, ומוכרים אותן בתור אריזות רפואיות מקוריות.

ואכן, מבדיקתנו עולה כי בשנים האחרונות התפתח שוק שלם של סחר באריזות קנאביס רפואי מזויפות ריקות, שאותן סוחרים רוכשים, ממלאים בקנאביס זול מגידול חממה, במקרים רבים מאחת ממאות שדות הקנאביס של הבדואים בנגב, ומוכרים כאילו מדובר ב”קנאביס רפואי”.

הזמינות הזאת של אריזות קנאביס רפואי שנדמות להיות אמיתיות ומלאות בסחורה סוג ב’ (במקרה הטוב), היא גם אחת הסיבות להצפה שחווים הישראלים בחודשים האחרונים של הודעות SMS לממכר “קנאביס רפואי בזול”.

שר התקשורת יועז הנדל הודיע בחודש שעבר כי בכוונתו “לצאת לשימוע בנוגע למסרוני פישינג (סמישינג) ומסרוני הצעות לרכישת קנאביס”. בהודעה שפירסם לתקשורת סיפר כי הוא עושה זאת “בעקבות פניות רבות שהתקבלו בנושא” וכי דיון כבר התקיים בנושא.

המטרה לדברי הנדל היא לבדוק מה עמדת חברות התקשורת בעניין זה. לדברי מקורבים לשר ששוחחו עם מגזין קנאביס “יש רגולציה על חברות התקשורת והן יודעות על המערכות שמוציאות את הסמסים האלו. הן יכולות לזהות מי מפיץ הודעות בכמויות.”

“במסגרת השימוע נשמע מה הן עושות כדי למתן את התופעות ואחרי שנשמע מה הטענות שלהן נראה האם יש צורך בתיקון לרשיונות או חידוד נהלים,” הסבירו. “קודם שימוע, אחר כך נדע מה יהיה עם זה.”

עם זאת יש לציין כי מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי מאז ההודעה לא קרה בפועל דבר והחברות טרם זומנו לשימוע.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר