המשטרה פסלה את נתן לכט מעיסוק בקנאביס – עסקת מכירת יוניבו בספק

הזוכה במכרז לרכישת יוניבו, שהיה אמור לשלם 11.2 מיליון ש"ח עבור מניות ונכסי החברה, לא יוכל לעסוק בתחום הקנאביס - כך קבעו המשטרה והיק"ר. בהתאם, עסקת המכירה בספק. שותפו, אילון בדיל, לשעבר מנהל בחברת הקנאביס טבע אדיר, טרם קיבל תשובה מהמשטרה

הזוכה במכרז לרכישת מניות ונכסי חברת הקנאביס יוניבו (Univo), נתן לכט, לשעבר בכיר ברשת הסופרמרקטים “קשת טעמים”, נפסל מעיסוק בתחום הקנאביס, ולא יוכל ככל הנראה לרכוש את החברה כמתוכנן.

לכט נפסל מעיסוק בקנאביס ככל הנראה על בסיס מידע מודיעיני שבידי המשטרה, שמסרה את המלצתה השלילית ליחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

למרות זאת, נאמני יוניבו, שמונו לניהול הנכסים במסגרת הליך חדלות פירעון שהחברה נכנסה אליו עקב כשלון פעילותה בתחום, סוברים שלכט אולי עוד ירצה להגיש עתירה לביהמ”ש בתקווה להפיכת ההחלטה.

נתן לכט, מבעלי "קשת טעמים", רוכש את "יוניבו"
נתן לכט, לשעבר בכיר ברשת ‘קשת טעמים’, סורב מעיסוק בתחום הקנאביס
אילון בדיל, מרכז המשק של קיבוץ 'אליפז' ושל חוות הקנאביס הרפואי 'טבע אדיר'
אילון בדיל, לשעבר מרכז המשק של קיבוץ ‘אליפז’ ושל חוות הקנאביס הרפואי ‘טבע אדיר’

על פי מקרי עבר, לא סביר שעתירה בעניין זה תסייע, ולכן כנראה הנאמנים מציעים במקביל כי אילון בדיל, שותפו של לכט ומנהל לשעבר בחברת הקנאביס טבע אדיר ומי שהיה אמור לקבל את תפקיד מנכ”ל יוניבו, יהיה זה שירכוש בפועל את החברה על שמו.

יחד עם זאת, בניגוד ללכט, לגבי בדיל טרם נתקבלה תשובת המשטרה לגבי שאלת אישורו לעיסוק בקנאביס, כך שהיק”ר טרם העבירה לנאמני החברה תשובה סופית בעניין זה והם בהתאם לא יכולים לקבל החלטה סופית.

על רקע דברים אלו הגישו הבוקר (ג’) נאמני החברה לבית המשפט בקשה לדחות את מועד אסיפת הנושים, שהיתה אמורה להיערך השבוע, למועד חדש לקראת סוף חודש אפריל ואחרי החגים.

“בפני הנאמנים עומדת בשלב זה הדילמה הבאה,” כתבו. “מחד, עמדת היק”ר שניתנה ביחס למר לכט, מאידך, רצונו של מר לכט למצות בדיקה והגשת ערעור ביחס להמלצת המשטרה בעניינו, וכן אי קבלת עמדה מאת היק”ר בנוגע למר בדיל, לצד חשיבות שימור ההצעה על מרכיביה והשאת הדיבידנד לנושי החברה בהיותה ההצעה הזוכה וכן הפעלת החברה בתקופת הביניים במימון לכט ובדיל, כאשר לקופת הנושים אין חשיפה כספית כלשהי כתוצאה מכך”.

כזכור, כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר, הצעתו הזוכה של לכט היתה לרכישת יוניבו בתמורה ל-11.2 מיליון ש”ח, ובנוסף על סכום זה, לכט התחייב במסגרת ההצעה לשאת, במידת הצורך, ב-50% מהעלויות של תיק התביעה שהגישה יוניבו נגד חברות הביטוח בגין אי-כיסוי ההפסדים של פסילת הסחורה שיוניבו ייבאה מטילריי.

השליטה בחברה הציבורית יוניבו, שמנייתה נמצאת כרגע בהפסקת מסחר עקב הליך חדלות הפירעון, היתה אמורה להימכר ללכט כך שבמסגרת המכירה יוקצו לו מניות שיהוו לאחר הקצאתן 90% מהון המניות המונפק והנפרע של החברה ו-10% מהון המניות המונפק והנפרע יוקצו לנושים לפי החלטת בית המשפט.

ככל שפעילות הקנאביס של יוניבו היתה מופרדת מהחברה הציבורית לאחר מכן, למשל לאחר מכירת השלד הבורסאי לגורם אחר שיפעיל אותו תחת שם אחר ופעילות בתחום אחר, אמור היה לכט לקבל במקום זאת רק 80% ממניות החברה ו-20% יוקצו לנושים.

בין 10 המציעים השונים לרכישה, שהצעותיהם לא התקבלו, היו גם חברת גרינקום (Greenkom), בעלת חוות קנאביס, שהציעה 1 מיליון ש”ח עבור המפעל ובית המסחר בלבד, חברת קנאבו (Kanabo) המשווקת עטי-אידוי, שהציעה 19 מיליון ש”ח, ג’ובה קנאביס שהצעתה פורסמה לראשונה במגזין קנאביס בעבר, שהציעה 18 מיליון ש”ח, יחד טאוב בע”מ שהציעה 550,000 ש”ח, לירן מקסימוב, מייסד בית מרקחת מקס פארם שבשליטת אינטרקיור, שהציע 1.5 מיליון ש”ח עבור בית המסחר בלבד, חברת זכו אחזקות וניהול בע”מ (בבעלות משפחת זנו – רוכשי חברת בטר) שהציעו 5.5 מיליון ש”ח ללא השלד הבורסאי, חברת Koze מקליפורניה שהציעה 10 מיליון ש”ח, וכאמור לכט ובדיל, שהציעו 11.2 מיליון ש”ח והיו ההצעה הזוכה.

לא ברור בשלב זה מה יקרה במידה ועסקת מכירת יוניבו ללכט ובדיל תיפול, והאם במקומם יזכו גורמים אחרים מתוך רשימת המציעים הנ”ל. כן ידוע שלא מעט מהם עדיין מעוניינים בעסקה.

יש לציין עם זאת שבהצבעה שנערכה בקרב מחזיקי האג”ח של יוניבו, התנגדו רובם המוחלט למכירת יוניבו ללכט, ככל הנראה מחשש שלאחר תשלום החובות לנושים כגון בנק מזרחי ואחרים, לא יוותר סכום כסף משמעותי מספיק כדי לכסות על ההפסדים שלהם.

העסקה למכירת יוניבו, שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שימש כנשיאה לאורך השנים האחרונות, באה לאחר שהיא הגישה לאחרונה בקשה לעיכוב הליכים ופשיטת רגל בעקבות חובות עתק של כ-63.5 מיליון שקלים, בין היתר לבעלי אגרות החוב של החברה (24 מיליון שקלים), לחברת טילריי (20 מיליון שקלים), לבנק מזרחי (12 מיליון שקלים בעת הגשת הבקשה) ולקבוצת אביסרור (7.5 מיליון שקלים).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר