טוען...

אחוז רכיבי הקנאביס יוצג במדויק על אריזות הקנאביס הרפואי

מה שהיה אמור להיות מובן מאליו, הוא מעתה עובדה: החל מינואר 2020 תחוייבנה חברות הקנאביס הרפואי להציג את הכמויות המדויקות של הרכיבים הפעילים (קנבינואידים) על אריזות מוצרי הקנאביס בבתי המרקחת. פרסום ראשון.

החל מחודש ינואר 2020 תחוייבנה כל חברות הקנאביס הרפואי לציין את אחוזי הרכיבים הפעילים (קנבינואידים) על אריזות המוצרים המשווקים בבתי המרקחת, כולל שמני קנאביס וגליליות קנאביס (ג’וינטים).

בשלב ראשון יירשמו רק הקנבינואידים THC, CBD, CBN, אך בהמשך סביר כי יירשמו גם שאר הקנבינואידים וכן אחוזי הטרפנים, כפי שנהוג בשווקים מסודרים בעולם.

אריזת קנאביס בחו"ל - מציגה אחוז מדויק של רכיבים פעילים
אריזת קנאביס בחו”ל, עם אחוז מדויק של רכיבים פעילים (לדוגמה)

מדובר בבשורה משמעותית למטופלים, שעד כה נאלצו לרכוש אריזות מוצרי קנאביס מבלי לדעת מה האחוז המדויק של רכיבים פעילים בהן והסתפקו בטווחים חסרי משמעות בפערים של עשרות אחוזים.

כך למשל נכון להיום עדיין נמכרות אריזות המציגות רק את הנתון T15/C3 או למשל T20/C4 וכן הלאה, כאשר T20 לדוגמה מסמל טווח של בין 16 ל-24 אחוז THC ו-C4 מסמל טווח של בין 0 ל-7 אחוז CBD.

פערים אלו גורמים לכך שלמעשה לא ניתן לדעת מה המטופל מקבל, בעיקר כאשר משרד הבריאות לא מחייב את החברות לציין את שמות זני הקנאביס על האריזה.

כעת, החל מינואר 2020 כאמור, לאחר השלמת העברת כלל מטופלי הקנאביס לקבלת אספקה מבתי מרקחת, יצויינו על אריזות המוצרים האחוזים המדוייקים, למשל 17.4% THC או 5.7% CBD.

ייתכן ויתאפשר מרווח טעות מסויים, של אחוזים או שברי אחוזים בודדים למעלה או למטה, בעיקר כאשר מדובר בתפרחות שכן הן אינן אחידות בכמויות בכל חלק, אבל גם כך מדובר בשיפור משמעותי לעומת היום.

יש לציין שלא משרד הבריאות, אלא דווקא חברות הקנאביס הרפואי, הן אלו שהתנגדו לשינוי זה, שכן הוא דורש בדיקה יסודית יותר של התוצרת והוספת מידע ספציפי שיודפס על אריזות המוצרים ועד כה לא נדרש.

משרד הבריאות עדיין לא מוכן לחייב את חברות הקנאביס לציין את שם זן הקנאביס על האריזה, אך בעקבות החובה לציין את נתוני הרכיבים הפעילים יוכלו המטופלים לדעת טוב יותר מה היא מכילה.

בהחלט כן סביר שהחברות יציינו מרצונן את שמות הזנים על האריזה, שכן כך הן תוכלנה למתג את המוצרים באופן שימשוך את המטופלים להעדיפן על פני אחרות. חברות שלא יציינו את שם הזן על האריזה ימכרו כנראה פחות מסחורה זו.

ההחלטה על מהלך זה מגיעה לאחר פגישה שנערכה בשבוע שעבר בין המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו לעורך מגזין קנאביס אורן ליבוביץ’, בה עלתה בין השאר גם סוגיה זו. תיקונים נוספים יפורסמו בהמשך.

לאחרונה הוגשה תביעה ייצוגית ע”י מטופל בשם בן לביא נגד חברות הקנאביס הפעילות בענף לאחר שלא ציינו את הנתונים הללו מיוזמתן. כעת, בעקבות ההנחייה החדשה, הן תחוייבנה לעשות זאת בהוראת משרד הבריאות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר