טוען...

האם התרד של פופאי הוא בעצם קנאביס?

האם יש אמת מאחורי התיאוריה הגורסת כי פופאי היה למעשה צרכן קנאביס שמעולם לא יצא מהארון?

כמעט כל ילד או ילדה שגדלו במציאות של טרום עידן הכבלים והאינטרנט זוכרים בוודאי את אחת הדמויות המצוירות האייקוניות אשר כיכבו בחוברות קומיקס ובהמשך גם על מסכי הטלוויזיה באותה התקופה: פופאי המלח.

גיבור התרבות המפורסם נהג כזכור לקבל את כוחות-העל שלו מזלילת פחית שימורים מלאה בתרד, שהפך אותו בין רגע לבריון ושרירן המסוגל להתמודד עם כל מכשול, כאשר ברוב התרחישים מדובר היה בהצלתה של אהובתו אוליב אויל מהאנטגוניסט המושבע שלו בלוטו או ״ברוטוס״ על פי חלק מהגרסאות.

סיפור הרקע המוכר אודות פיתוח הסידרה המצוירת הינו פשוט למדי: אנשים טובים ואחראים חיפשו דרך מקורית לעודד אכילת ירקות בקרב ילדים, במיוחד תרד, הסובל עד היום מיחסי ציבור חלשים משהו. המסר הברור היה “תאכלו הרבה תרד ותגדלו להיות חזקים כמו פופאי המלח”.

במשך שנים רבות מדובר היה בקונספציה מקובלת ובלתי ניתנת לערעור, אלא שבעת האחרונה החלו להופיע ברחבי הרשת תאוריות הטוענות כי החומר הירוק שאותו צורך פופאי איננו בהכרח תרד – אלא אולי דווקא קנאביס.

“לא אהבתי את זה בפעם הראשונה”

חוברת הקומיקס הראשונה של פופאי המלח ראתה אור בשנת 1929, וסדרת הסרטונים המצוירים הגיעה לא הרבה אחריה, במהלך שנות השלושים של המאה הקודמת.

עבור מי שלא בקיא בהיסטוריה של הקנאביס והתמורות שנערכו בחוק סביב הצמח, מדובר בדיוק בתקופה שבה הרשויות בארה”ב החלו לאסור בהדרגה את השימוש בו וקידמו חקיקה חדשה שכידוע לוותה בתעמולה מסיבית בדמות סרטי קולנוע, חוברות קומיקס וכרזות רחוב, אשר ציירו את הקנאביס כ”עשב השטן” ו”סם המוות”.

בעקבות הפרופגנדה השלילית נגד הצמח והאווירה הציבורית שנוצרה סביב הנושא, היו אמריקאים רבים שחיפשו שמות קוד שונים לתיאור קנאביס. המילה “תרד” (Spinach) הייתה אחת מהם. שימוש במילות קוד אלו היו דרך נהדרת לאמנים וזמרים חובבי קנאביס לשלב את הצמח האהוב עליהם ביצירות שיצרו מבלי לעורר את עין הרשויות.

אחד השירים המפורסמים בהקשר זה שייך לזמרת הבלוז האפרו-אמריקנית ג’וליה לי (Julia Lee), שהוציאה בשנות הארבעים את השיר “לא אהבתי את זה בפעם הראשונה”, המוכר יותר בשם “שיר התרד”. השיר המתאר חוויה ראשונית לא נעימה בהתנסות אישית עם, ובכן, “תרד” – חוויה שבמשך הזמן היא דווקא למדה לאהוב:

“Spinach has Vitamins, A, B and D
But spinach never appealed to me
But one day while having dinner with a guy
I decided to give it a try
I didn’t like it the first time
It was so new to me
I didn’t like it the first time
I was so young, you see
I used to run away from the stuff
But now somehow I can’t get enough
I didn’t like it the first time Oh, how it grew on me”

או בעברית:

“בתרד יש ויטמינים, A, B ו-D
אבל תרד מעולם לא משך אותי
אולם יום אחד כשסעדתי עם בחור
החלטתי לתת לזה ניסיון
לא אהבתי את זה בפעם הראשונה
זה היה כל-כך חדש בשבילי
לא אהבתי את זה בפעם הראשונה
הייתי כל-כך צעירה, אתם מבינים
נהגתי לברוח מהדבר הזה
אבל כעת איכשהו לא די לי מזה
לא אהבתי את זה בפעם הראשונה
או איך שלמדתי עם הזמן לחבב את זה” 

זהירות – עשב משוגע!

מלבד השיוך המדובר של התרד לקנאביס בתרבות הפופולרית באותם הימים, חובבי תאוריות הקונספירציה הקשורות לקנאביס מעלים עוד כמה טיעונים נוספים, למשל העובדה שבפיו של פופאי תקועה דרך-קבע מקטרת ממנה הוא מעשן. תאוריה נוספת גרסה שהעובדה שהכלב של פופאי נשא את השם “Birdseed” (“גרעיני/זרעי ציפורים”), שימוש שהיה נפוץ למדי עבור זרעי קנאביס.

תאוריה נוספת שעשויה אולי להיראות מעט יותר מובהקת כרפרנס לקנאביס מבוססת על אחד מפרקי הסידרה, בו פופאי ויריבו בלוטו מנסים להרשים את עלמת החן אוליב בכישורי הרודיאו שלהם. כאשר בלוטו מבחין שהוא עומד להפסיד לפופאי, הוא מחליט להחליף את תכולת פחית התרד של פופאי במה שמכונה “locoweed” (“לוקווייד” – עשב משוגע). ברגע שפופאי בולע את העשב הוא נכנס למצב פסיכדלי, מתחיל לצעוד באוויר ולהיכנס להזיות שגורמות לו לחשוב שהשור שעומד מולו הוא בחורה יפה ולהזמין אותו לריקוד רומנטי.

פופאי בולע פחית מלאה ב”עשב משוגע” ומתמסטל

למרות שעל פניו נראה כי מדובר ברפרנס ברור לקנאביס, כדאי לדעת שבצפון אמריקה המושג “Locoweed” מתייחס למגוון רחב למדי של צמחי בר המפיקים אלקלואידים (תרכובות אורגניות המכילות בסיס חנקני) המהווים רעלנים טבעיים ומסוכנים למדי לבעלי-חיים, במיוחד לחיות מרעה כדוגמת פרות וכבשים.

כנראה שלעולם לא נדע האם אחד מגיבורי הילדות של רבים מאיתנו אכן היה בעצם חובב קנאביס מושבע, או סתם קורבן לתאוריות לא מבוססות של סטלנים משועממים.

אם במקרה של פופאי, תוצר של תחילת המאה הקודמת, הכותבים אולי נמנעו מלהצביע במפורש על הקשר לקנאביס, בסדרות חדשות יותר מהעת האחרונה הקנאביס כבר תופס חלק גלוי ביותר, בין אם בסדרה ״איש משפחה״, בסדרה ״משפחת סימפסון״ או בסדרה ״סאות׳פארק״.

ראו גם:
שחקן פוטבול לשעבר: “קנאביס בשבילי היה כמו תרד בשביל פופאי”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר