קומיקס הקנאביס הראשון בעולם

בכל התרבויות והחברות השונות בהיסטוריה היתה לחלקים מן האזרחים ביקורת קשה כלפי המשטר ומעשיו. במקומות ליברליים יותר, ניתן היה להפגין או לדרוש שינוי באופן מסודר, אך ברוב מוחלט של המשטרים – גם היום – ההפגנות והטענות הן למראית עין בלבד. בפועל השלטונות ממשיכים לעשות ככל העולה על רוחן גם על חשבון טובת אזרחי המדינה.

במקרים רבים בהיסטוריה – במיוחד במדינות בהן המשטרים נוקשים במיוחד – הדרך לבטא התנגדות למשטר נעשית דרך אמנות. ציורים, שירים, סיפורים, סרטים וכיוצ”ב נכתבו ונכתבים כשמתוך השורות ניתן להבין מסרים אשר אינם ברורים לצופה התמים ואינם בולטים למי שאינו מחפשם.

אמנים רבים שילבו מסרי התנגדות למשטר ביצירותיהם והעבירו ביקורת על השלטונות דרך רמיזה, מוסר השכל ודימויים מהעולם האמיתי.

מחאה באנימציה

הקומיקס מהווה חלק נכבד ביותר מהבסיס התרבותי שלנו

אחד הסגנונות הידועים ביותר לשימוש בסאטירה והעברת מסרים אנטי-ממסדיים אם כן, הוא סגנון הקומיקס, שהביא לנו את מרבית הסרטים והסדרות המצויירות שאנו מכירים החל מסופרמן, באטמן, X-MEN, ספיידרמן ושאר גיבורי העל, דרך “דני שובבני”, טרזן, פופאי וסנופי, ועד לסרטים האמריקאיים המוכרים “המסכה”, “שליחות קטלנית”, “הנוסע השמיני”, “באפי ציידת הערפדים” ועוד רבים וטובים.

גם במדינות מחוץ לארה”ב עסקו לא מעט בקומיקס ובמהלך השנים פורסמו קומיקסים משובחים שבהמשך זכו לעיבודים כמו “הדרדסים” ו”לאקי-לוק” מבלגיה, “אסטריקס” ו”פיף ותלתול” מצרפת, ו”המומינים” האהובים שמגיעים אלינו מפינלנד.

מאנגה קנאביס
סגנון קומיקס המאנגה היפני

קומיקס מאנגה

אחד מסגנונות הקומיקס היחודיים והאהובים במיוחד על חובבי העניין הוא סגנון הקומיקס היפני הנקרא – מאנגה.

ביפן מתקיימת תעשיית הקומיקס הגדולה בעולם. הקומיקס היפני המכונה מאנגה מתאפיין בסגנון ציור מיוחד, שאומץ במרבית מדינות מזרח אסיה ובשנים האחרונות בידי אמנים מערביים, סגנון זה מכונה סגנון המנגה. ביפן קומיקס נקרא בידי מרבית הציבור ועוסק במבחר נושאים החל מהנושאים המסורתיים כמו הומור והרפתקאות אך גם בנושאים שאינם מתקשרים אסוציאטיבית עם קומיקס כמו ספרי לימוד, הדרכה וכדומה. הקומיקס היפני זוכה החל משנות השבעים להצלחה גדולה ברחבי מזרח אסיה, אז גם החלה חדירתו למערב. בשנות התשעים החל הקומיקס היפני לצבור הצלחה רבה במערב ולצבור קהל מעריצים רחב שמלווה אותו עד היום. בין אמני הקומיקס היפניים הבולטים ניתן למנות את אוסמו טזוקה, המכונה אלוהי המנגה, אשר יצר בין השאר קומיקס כמו אטום בוי, שלושה אדולף ועוד רבים; קצוהירו אוטומו יצר את סדרת הקומיקס אקירה העוסק בעולם עתידני אפוקליפטי; אקירה טוריאמה, יוצר דרגון בול; גוסקי קוג’ימה יצר סדרת זאב בודד וגור; קייג’י נקזאווה יוצר “ראיתי זאת”, על טראומת הפצצה האטומית בהירושימה; ומסמונה שירו, יוצר “הרוח שבמעטפת”.

מאנגה קומיקס - קנאביס

קנאביס קומיקס – קומיקס הקנאביס הראשון בעולם

Nod, שמסרב להזדהות בשמו האמיתי, הוא צייר אמן אשר עובד על שילוב של אנימציה יפנית (סגנון מאנגה) עם תרבות הקנאביס והתחיל השנה בעבודה על יצירת קומיקס מקוון שישלב אלמנטים מתרבות ה-420.

סיפור הקומיקס עשוי להישמע לכם מוכר מאיפשהו ומתחיל שנים ספורות לאחר ההתנקשות בחייו של מנהיג האימפריה, הקיסר ג’ונטה פו קאמא (Czar Junta Fu Kama), בעת שהעולם כולו נכנס לעידן חשוך בו נגע השחיתות מתפשט ומכלה כל חלקה טובה.

ארגון מסתורי מצליח בעזרת שוחד ואיומים ברצח להחזיק קצר כל בעל תפקיד ופוליטיקאי, ולשלוט בעזרתם בפוליטיקה ובחוקים.

החברה שהיתה דמוקרטית וחופשיה, הופכת במהרה לחברה משועבדת שנתיניה עיוורים לחלוטין למה שקורה בשלטון אשר מתנהל בחשדנות, משרה אווירת אימה ומסתיר את התכניות מאחורי הקלעים.

השלטון החדש יוצא בסדרת חוקים חדשים שנוטלים את חירויות האזרח בשם “טובת הכלל” והציבור – שעיניו ומוחו עסוקים בעבודה וטלוויזיה – לא רק שאינו מתנגד, אלא אף מקבל ומעודד את אותן הגבלות חדשות תוך מחשבה שאלו מגוננות עליו ועל משפחתו.

לוחם הגאנג'ה
גיבור הקומיקס - לוחם הגאנג'ה

אך לא כולם מקבלים את דרכי הפעולה של השלטון החדש במדינה ורבים מסרבים למלא אחר ההוראות והתקנות הנוקשות ומתנגדים לשלילת החופש מהאזרחים.

בעקבות ההתנגדות, פורצת בממלכה מלחמת אזרחים אשר נמשכת מספר שנים ובסיומה מוכרזת הפסקת אש. המתח נשאר גבוה אך ככל שחולף הזמן מצליחים המתנגדים לכופף את המשטר ולקבל הכרה כמדינה עצמאית עם ריבונות מלאה.

סיפור הקומיקס, אשר לו בינתיים רק פרק ראשון – מתאר את הימים החל מהפסקת האש ואילך, ומבטיח להפתיע ולרגש בהמשך הדרך בפרקים נוספים.

נערת מאנגה עם בונג זכוכית ירוק

לוחם הצופה למרחקים

סקס ומריחואנה - זה עובד ביחד

נערת הבונג - לפעמים הגודל כן קובע

לוחמים ירוקים - קומיקס קנאביס

פרח אחד ליום יהפוך את הקומיקס שלך למצחיק הרבה יותר

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר