מגלגל...

גידול קנאביס בבית: 10 דברים שאסור לשכוח

גידול קנאביס בבית הוא תהליך שדורש ניסיון ומקצועיות רבים, אך בכדי לזרוק את עצמכם למים ולנסות לבד בפעם הראשונה, אתם זקוקים לציוד והכוונה בסיסיים בלבד. כך תגדלו קנאביס בבית ב-10 צעדים פשוטים - מהזמנת הזרעים ברשת ועד לייבוש התוצרת. הדברים שאסור לשכוח

צרכני קנאביס רבים הנאלצים להתמודד עם מחירי קנאביס גבוהים, מגיעים בשלב כלשהו למחשבה על גידול קנאביס בבית באופן עצמאי. אך לפני שמתחילים לגדל בפעם הראשונה – יש דברים חשובים שכדאי להקפיד עליהם:

1. הזמינו זרעים איכותיים

הבסיס לתוצרת איכותית מתחיל כמובן בגנטיקה טובה שמגיעה מזרע מזן טוב, עם עדיפות לזרעים נקביים (Feminized) שיחסכו מכם את העול שבגילוי זכרים בשלב הפריחה, מה שעלול להוביל להרס של כל חדר הגידול.

צורתם החיצונית וגודלם של הזרעים הם אינם בהכרח מדד לאיכותם (זרעי קנאביס)
זרעים איכותיים ונקביים הם הבסיס המושלם להתחלה

לפני גידול קנאביס בבית בצעו מחקר קצר באינטרנט אודות הזן המועדף עליכם, והזמינו את הזרעים ממקור אמין ומגובה בביקורות. ישנם פורומים בהם תוכלו לדון בנושא ולקבל ביקורות ממגדלים מנוסים.

2. קנו ציוד בסיסי עבור גידול קנאביס בבית מחנות מקצועית

בפעם הראשונה עדיף ללכת על קטן, ולא לחפש לשחק יותר מדי משחקים “של גדולים” עם שיטות מיוחדות של גידול קנאביס בבית. גשו לאחת מחנויות הגידול הפרושות ברחבי הארץ ורכשו ציוד בסיסי בלבד.

רצוי שלא להביא את הציוד “מחבר של חבר” או מכל מקור יד שנייה. מלבד העובדה שעדיף שאיש לא ידע על הפרוייקט, אפילו לא החבר, לא תמיד נכון גם לסמוך על ציוד שהיה בשימוש בתנאים לא ידועים.

3. השקיעו באדמה האיכותית ביותר

אחת הטעויות הנפוצות של מתחילים בעת גידול קנאביס בבית בפעם הראשונה היא להשתמש באדמה רגילה, מעציץ שפעם עמד בפינת החדר או מאיזו אדנית ישנה. חשוב לזכור כי אתם מגדלים צמח שאמור להניב תוצרת טובה והאדמה היא למעשה ה”בית” שלו, ה”מיטה” בה הוא ישן וה”חינוך” אותו הוא מקבל. ולכן יש להתייחס לאדמה כאחד הדברים החשובים ביותר בתהליך ורצוי להשקיע כאן באיכות הגבוהה ביותר.

גם זה בטח יעניין אותך
גידול קנאביס באדמה עשירה בדשן אורגני
אדמה טרייה, ואיכותית היא כנראה הדבר החשוב ביותר לצמח

כחלק מהציוד לגידול קנאביס שרכשתם, קנו אדמה בכמות שתהיה לפחות פי 1.5 מהכמות הנדרשת למילוי העציצים (ליתר ביטחון) וודאו שכל העציצים שלכם נשתלים אך ורק באדמה זו.

4. הנביטו את הזרעים לפני השתילה

לאחר שחלל הגידול מוכן ניתן להתחיל במלאכת הנבטת הזרעים.

מגדלים מסוימים נוהגים לחסוך לצמח הצעיר את הטרטור והשינוע ממקום למקום ולכן הם ישתלו את הזרע מיד באדמה, אולם רבים אחרים יעדיפו לבצע את ההנבטה בטרם השתילה בכדי שניתן יהיה לעקוב אחר התהליך ולוודא שהנבט מתפתח כראוי.

הניחו את הזרעים בין 2 דפים לחים של נייר סופג, על צלחת בתור חלל חשוך. בדקו אותם פעם ביום בשעה קבועה (עדיף בשעה בה הכנסתם אותם) עד שתראו שה”זנב” שיוצא מהם הוא באורך של הזרע עצמו – בשלב זה יש לשתול אותם באדמה עם הזנב כלפי מטה – עדיף בזווית של 45 מעלות.

5. הקפידו על השקיה נכונה

זיהיתם את זוג העלים הראשונים שצצו מן הגבעול? מזל טוב! מעכשיו אתם צריכים לדאוג להשקייה קבועה שתסייע לאדמה להישאר לחה כל הזמן.

עם זאת, למרות החשיבות בשמירה על אדמה לחה, חשוב לא פחות לשמור שלא תהיה רטובה מדי או ספוגה במים – אם הכנסנו אצבע לעומק סנטימטר או שניים והאדמה עדיין לחה בפנים, אין צורך להשקות.

השקיית קנאביס
לכל אורך הגידול יש להקפיד מאד על השקייה נכונה ואדמה לחה בכל העציצים

מומלץ לא להשקיע בשלב זה בשעון גידול או מערכת השקיה אוטומטית מאחר ומדובר במספר צמחים קטן, והכי פשוט להסתדר עם משפך וקצת סבלנות. בנוסף קנו שפריצר מים או השתמשו בבקבוק ישן של ספריי חלונות מלא במים (לאחר שנוקה היטב משאריות החומר המקורי שהיה בו), כדי לפזר מדי פעם כמה שפריצים של טיפות בחלל הגידול.

6. שמרו על מחזור אור יציב

מרגע שהשתילים היקרים שלכם יהיו צמאים למים, הם יהיו צמאים לא פחות גם לאור – אותו יש לספק בעזרת נורת נל”ג (נתרן לחץ גבוה). מומלץ לא להסתפק בנורות פלורסנט או אלתורים אחרים ולקפיד להשקיע את הסכום הנדרש בנורה איכותית. תאורה איכותית = תוצרת איכותית.

את הנורה יש להפעיל במחזור של 18 שעות אור ו-6 שעות חשכה או 24 שעות אור רצופות למי שיש לו זמן ושטח גידול רחב ידיים.

נורת נל"ג - לגידול קנאביס איכותי
חשוב להקפיד לרכוש נורת נל”ג ולא לשתמש בנורות רגילות

אל תסמכו על הזיכרון והזמינות שלכם לצורך הדלקת וכיבוי האור, אלא רכשו טיימר לשקע חשמל (כמו של דוד מים למשל) באמצעותו תוכלו להגדיר בקלות את לוח הזמנים של המנורה.

אחרי כ-8 שבועות של צמיחה (תלוי בזן ובתנאים) יש לעבור לשלב הפריחה, זאת על ידי שינוי מחזור האור ל-12/12 (שעות אור וחושך זהות), הגורם לצמח להתחיל לפרוח.

7. השתמשו בדשנים איכותיים

הציוד הבסיסי עבור גידול קנאביס בבית אינו כולל בהכרח אמצעי דישון, אך בכל זאת מומלץ לרכוש דשנים ייעודיים עבור שני השלבים המרכזיים במחזור הגידול של הקנאביס (צמיחה ופריחה) – בכדי לחתור ליבול איכותי ומקסימלי.

תחליפים זולים ויעילים לדשנים
השתמשו בדשנים מתאימים לכל שלבי הצמיחה – השרשה, צמיחה ופריחה

הקפידו לרכוש רק דשנים של חברות בינלאומיות מוכרות ומומלצות, והימנעו מרכישת דשנים מתוצרת ביתית או כאלו שלא נבדקו קודם על ידי אחרים.

8. תנו לצמח חום ואהבה

זה אולי נשמע מצחיק, אבל שניים מהמצרכים החשובים (והלא מוערכים) ביותר שכל צמח זקוק להם כדי לגדול בצורה מושלמת הם חום ואהבה.

לטפו את הצמחים בעדינות לפחות פעם ביום ואל תתביישו להגיד להם שאתם אוהבים אותם – זה אולי לא ישיר כמו מים ואור, אך מגדלים מקצועיים רבים יגידו לכם שזהו אחד הסודות ליבול מוצלח.

מוזיקה רגועה ונעימה גם יכולה להועיל למצב הרוח שלכם ושל הצמחים. רבים ממליצים על מוזיקה קלאסית שקטה.

9. תנו לפרח לפרוח

שלב הפריחה הוא כמובן השלב המרגש ביותר בתהליך גידול קנאביס בבית, וזה שמעיד על כך שההמתנה הארוכה והמייגעת לחומר איכותי עומדת להסתיים. למרות זאת חשוב מאד שלא למהר לקצור את הצמח ולתת לו מספיק זמן לנצל את פוטנציאל הפריחה שלו.

תקופת הפריחה עשויה לקחת 8 שבועות (ואף יותר) בעצמה, ולכן חשוב לברר מהו אורכה עבור הזן אותו בחרתם לגדל. כמו כן, חשוב ללמוד על 4 שלבי הפריחה השונים ולדעת מהו הזמן המדויק לקציר.

טריכומות - סוד הקסם של הקנאביס
טריכומות – סוד הקסם של הקנאביס

באופן כללי ניתן לומר שמומלץ לרכוש זכוכית מגדלת ולהציץ בהתפתחות הטריכומות (הבועיות הלבנות, “קריסטלים”) על גבי הפרחים. בשלב הראשון הן תהיינה שקופות לגמרי ולא מוכנות לקטיף. בשלב השני הן תהפוכנה להיות “מעוננות” יותר ואם נקצור כאן ההשפעה תהיה מאוד פסיכואקטיבית.

לאחר מכן הן תהפוכנה לכהות יותר (שלב הביניים המומלץ לקטיף) עד שמגיעות לצבע ענברי חום-אדמדם (השפעה “כבדה” יותר).

10. ייבוש זה שם המשחק

אך גידול קנאביס בפני עצמו זה לא הכל. כשמגיעים לקו הסיום, הצמחים מחוץ לאדמה, המספריים כבר מוכנות והטעם של הפרחים הירוקים כבר עומד בפה, חשוב לזכור ששלב הייבוש והיישון הוא כנראה השלב החשוב ביותר בתהליך גידול קנאביס איכותי..

פרחי קנאביס תלויים לייבוש
לאחר הגיזום, תלו את הפרחים לייבוש והתחילו בתהליך היישון

בשלב זה דרושה מכם עוד מידה אחרונה של סבלנות, שתאפשר לפרחים להגיע לשיא הפוטנציאל שלהם ולהיפטר מכל המים העודפים. ייבוש נכון של פרחי קנאביס יביא לתוצרת איכותית בהרבה, כזו שלא תגרום לשיעול עיקש ושתהיה טעימה וריחנית.

בתאבון!

אם זו אינה הפעם הראשונה שלכם, אולי תרגישו בנוח להתקדם בסולם הקושי ולנסות קצת טריקים למתקדמים שיעזרו לכם להניב יבול רב יותר.

ראו עוד:
5 שיטות לגידול קנאביס חזק ואיכותי יותר
מדריך: איך לבחור זן קנאביס מתאים לגידול
איך להפוך זרעי קנאביס מזכר לנקבה


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר