גזר דין ראשון בפרשת טלגראס: המתכנת נשלח ל-33 חודשי מאסר

גזר דין ראשון בפרשת טלגראס: בוגר ממר"מ אשר שימש כמתכנת של הארגון ומי שבנה את הבוטים בערוצי הטלגרם, נשלח ל-33 חודשי מאסר בפועל

בית המשפט גזר הבוקר (חמישי) 33 חודשי מאסר בפועל על רז קרוננברג, בוגר ממר”מ (יחידת המחשבים הצבאית) ומי שהיה המפתח ומפעיל הבוטים של רשת “טלגראס”. קרוננברג הופך בכך לנאשם הראשון שמורשע מבין שורת הנאשמים בפרשה המכונה על ידי המשטרה בשם “תיק 420”, בראשם המנהל עמוס סילבר שעדיין נמצא במעצר ומשפטו מתנהל.

קרוננברג, שיחל בריצוי עונשו ב-1.6.22, הודה במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב האישום המתוקן בריבוי עבירות תיווך לסחר בסמים, שיבוש מהלכי משפט, החזקת סמים שלא לשימוש עצמי ולשימוש עצמי והלבנת הון. השופט עמי קובו הוסיף לעונש המאסר בפועל גם מאסרים על תנאי וקנס כספי בסך של 25,000 ש”ח.

על פי המתואר בכתב האישום המתוקן, קרוננברג הצטרף לטלגראס בחודש פברואר 2018, כשנה לאחר תחילת הפעילות, ושימש כמתכנת של הארגון עד למעצרו בחודש מארס 2019. “במסגרת תפקידו הוא עסק בפיתוח תוכנות ובוטים שיקלו על ניהול הארגון ושיפורו מבחינה טכנולוגית,” תואר בכתב האישום.

רז קרוננברג - המתכנת של טלגראס
רז קרוננברג, המתכנת של טלגראס

עוד הוא הואשם בכך שב-30.8.18 הוא היה שותף באירוע “צעדת הלגליזציה” בתל אביב שקיים הארגון ובמהלכו הטמין וחילק ג’וינטים למשתתפים בצעדה. כמו כן, כחודש לפני מעצרו הוא הצטלם כשהוא חובש מסיכה בסרטון שיזם הארגון וצולם בביתו בתל אביב וקיבל שכר כולל של 40,000 ש”ח מהארגון אותם הלבין.

חלק מהאישומים מבוססים על כך שבמועד מעצרו הוא החזיק בחדרו שלושה קרטונים של LSD ו-0.9 גרם קנאביס וכן על כך שבעת ששהה במעצר בית תוך איסור להשתמש באינטרנט ולהחזיק טלפונים ניידים הוא נתפס מחזיק טלפון עליו הותקנה אפליקציית טלגרם אותו השליך מהחלון כאשר שוטרים הגיעו לבצע חיפוש.

עו”ד שירי רום מפרקליטות המדינה טענה במשפט כי קרוננברג שימש במשך שנה כמתכנת בטלגראס במסגרתה פעלו אלפי סוחרי סמים ומאות אלפי משתמשים. לדבריה, “הענישה נגזרת מחומרת העבירות ומהצורך להרתיע ולהבהיר כי סחר בקנאביס אינו חוקי בישראל”.

יחד עם זאת הסבירה עו”ד רום כי קרוננברג “הוא הראשון שמגיע להסדר טיעון בפרשה והמאשימה לקחה בחשבון שמדובר במתכנת שלא היה חלק מהניהול הבכיר למרות שהיה לו חלק משמעותי בארגון. הבוטים שתכנת ותפעל לא היו העיקריים בטלגראס והוא לא ניהל עובדים, בניגוד לנאשמים אחרים בתיק”.

סניגורו, עו”ד גיא בן צבי, טען כי יש לכבד את הסדר הטיעון “שהינו סביר ונותן מענה לכלל האינטרסים”. עם זאת נרשמה מחלוקת בעניין הקנס, שנקבע כאמור לבסוף על סך 25,000 ש”ח, כשעו”ד בן צבי טען שמדובר בנאשם שלא ביצע את המעשים בעבור בצע כסף, וזאת בניגוד לפסיקה העוסקת בסוחרי סמים.

“מקרה זה שונה באופן מובהק, שכן אין מדובר במי שסחר בסמים וגרף רווחים לכיסו, אלא במי שעסק בתכנות מחשבים ולא קיבל כספים כסוחר,” הסביר. “הוא עבד במשך שנה וקיבל משכורת של 40,000 ש”ח. אילו היה עובד כמתכנת בחברת הייטק, הרי שהיה מרוויח סכומים גבוהים בהרבה ובפרט כאיש בוגר ממר”מ.”

עמוס סילבר (צילום: פלאש90)
משפטו של מנהל הארגון, עמוס סילבר, עדיין מתנהל (צילום: פלאש90)

עוד הוסיף עורך הדין כי “הנאשם החל בעיסוק הזה מתוך שיקולים אידיאולוגיים של פעילות לגיטימית ביחס ללגליזציה של קנאביס בישראל. הנאשם קיים חוגים בביתו ומכאן היכרותו עם הטלגראס. תחילת עבודתו היתה בהתנדבות. שכר של 40,000 ש”ח בהינתן נתוניו האישיים, הוא סוג של התנדבות והכסף לא הווה מניע.”

השופט קובו גזר כאמור עונש של 33 חודשי מאסר בפועל, 15 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 25,000 ש”ח וכן חילוט של כסף מזומן בסך 8,200 ש”ח ו-670 אירו אשר נתפסו בביתו בעת המעצר. “הנאשם יתייצב לריצוי מאסרו בבית הסוהר הדרים ביום 1.6.22,” קבע לבסוף.

במקביל, משפטו של עמוס סילבר, מנהל הארגון, מתנהל בנפרד מעניינו של קרוננברג, בפני הרכב של שלושה שופטים, יחד עם עוד שבעה נאשמים אשר נטען כי הם דרג הניהול הבכיר. עורכי דינם של שמונת הנאשמים מנהלים בשלושת השנים האחרונות הליך משפטי ארוך שמתייחס כולו לחוקיות החיפוש ולקבילות הראיות אשר נתפסו אצל אותם הנאשמים. עמוס סילבר מיוצג על ידי עורכי הדין איתי בר עוז וניצן ביילין ומעצרו הוארך רק אתמול פעם נוספת על ידי בית המשפט העליון ב-90 ימים נוספים. יתר הנאשמים מיוצגים על ידי עורכי הדין מהשורה הראשונה, נדב גרינולד, קובי סודרי, ירון ברזילי, איתי רוזין.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר