בדרך ללגליזציה בישראל: בג”צ הקנאביס ההיסטורי הוגש

העתירה ההיסטורית מבקשת משופטי העליון להורות לממשלה לבטל לגמרי את הפללת צרכני הקנאביס ואף להסדיר את השוק (לגליזציה). הגשת העתירה התאפשרה לאחר תיקון לחוק שהגיע בעקבות קמפיין בהובלת מגזין קנאביס. 3,000 ישראלים מימנו את העתירה. השופט הורה למדינה להגיש תשובתה עד 18.4.

בעזרת 3,000 ישראלים שתרמו לקמפיין המימון, ובשם מאות אלפי צרכנים, הוגש הבוקר (א’) בג”צ הקנאביס ההיסטורי – העתירה שעתידה לשים סוף מוחלט להפללת צרכני הקנאביס בישראל ואף להוביל להסדרה חוקית של שוק קנאביס לבגירים (לגליזציה).

העתירה, הנפרשת על פני שלושה קלסרים מלאים בטיעונים וחוות-דעת של מומחים מהארץ והעולם, מבקשת מבית המשפט העליון להסכים כי ענישה פלילית ועונשי מאסר כנגד מי שמחזיק או צורך קנאביס לשימוש עצמי הם מעשה פסול מצד המדינה כלפי אזרחיה, ומהווים פגיעה בלתי מידתית בזכויות חוקתיות – ולפיכך יש לבטלם.

בעתירה נטען עוד כי החוק הקובע מאסר של עד שלוש שנים כנגד מי שמחזיק בכל כמות של קנאביס – חוק שמקורו בפקודת הסמים מימי שלטון המנדט הבריטי לפני קום המדינה – הוא פסול ומנוגד לעקרונות חופש הפרט וכבוד האדם, בעיקר כשמדובר בהתנהגות נפוצה בקרב 27% מהציבורי בישראל, כך על פי נתונים רשמיים של הממשלה.

בין חוות הדעת המגבות את טענות העותרים ניתן למצוא את אלו של ניצב בדימוס שלמה גל אשר כיהן כמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, חוות דעת מדעית של ד”ר עידו מגן, חוות דעת כלכלית של מכון ירושלים לחקר שווקים, חוות דעת היסטורית של ההיסטוריון והעיתונאי אלון גילעד, חוות דעת של ארגון השוטרים האמריקאי נגד הפללה LEAP, חוות דעת על השפעת ההפללה על בני הנוער של היועצת החינוכית רוני בר לב וכן חוות דעת נוספות הנוגעות למשפט משווה.

הגשת העתירה, המבוססת על ‘חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו’, מתאפשרת כעת לראשונה בעקבות חוק הקנסות שחוקק השר גלעד ארדן לאחר קמפיין לאי הפללה שהוביל מגזין קנאביס יחד עם התכנית ‘הצינור’. חוק זה, בניגוד לדרישות הציבור ואנשי המקצוע, כלל לא מבטל את ההפללה ואף עשוי להקל על המשטרה באכיפת עבירת השימוש העצמי בקנאביס.

כפי שנחשף במסגרת ההכנות להגשת העתירה, ישנן כבר תשע מדינות ברחבי העולם בהן בית המשפט העליון ביטל חוקי הפללה על בסיס דומה. בהתאם מאמינים יוזמי העתירה בישראל כי השופטים בירושלים ינהגו באופן זהה.

במידה ואכן יקבלו השופטים את הטענות בעתירה, יבוטלו לחלוטין חוקי ההפללה נגד צרכני קנאביס. התקווה היא שהשופטים אף ילכו צעד נוסף קדימה וימליצו לממשלה להסדיר את שוק הקנאביס ולמסד ייצור, מכירה ושימוש חוקיים בצמח.

העתירה הוגשה על ידי עו”ד דקל חץ-דוד עוזר בשם אורן ליבוביץ’ ומפלגת עלה ירוק. שופט העליון אלכס שטיין הורה למדינה להגיש תשובה מפורטת לטענות עד ליום 18.4.19.

אורן ליבוביץ’ מסר כי “ברמה האישית מדובר בשיא של מאבק שהתחלתי לפני כעשור לאחר שחברי הטוב נאלץ לשבת שלושה חודשים במאסר בכלא לאחר שנתפס עם ג’וינט בכיס. ברמה הציבורית מדובר במהלך שהוא לא פחות מהיסטוריה. לראשונה יתקיים דיון נאות בעוול החברתי העצום שהוביל להרס חייהם של רבבות מאזרחי ישראל שספגו טרור של ממש ממדינתם שלהם, הוכתמו בסטיגמות קשות, רישומים פליליים, אלימות ומעצרים. הגשת העתירה התאפשרה לאחר מאבק ציבורי ארוך ואינטנסיבי שהובלנו, אני וחבריי לפעילות, ואני מאמין ששופטי העליון בישראל לא פחות אינטילגנטיים וחכמים מהשופטים בתשע מדינות אחרות שכבר קיבלו עתירות דומות בעשרים השנים האחרונות. מהלך זה יעשה את ישראל מדינה טובה יותר וישפר משמעותית את היחסים בין האזרחים לרשויות. מודה בכל לבי לכל מי שתמך לאורך הדרך ולכל התורמים שאיפשרו את מימון העתירה.”

עו”ד דקל חץ-דוד עוזר מסר כי “כפי שהתחייבנו, מדובר בעתירה שלא משאירה שום אבן לא הפוכה. כל מילה וכל טענה מגובה בחוות דעת מומחים ונספחים. בעתירה הושקעו מאות שעות עבודה. ראיינתי באופן אישי עשרות מומחים על מנת להגיש את חוות הדעת ואני מאמין שמעולם לא הוגש מסמך כה מפורט, מגובה וחד משמעי נגד מדיניות ההפללה, וודאי לא בישראל. הטענה שהפללת הצרכנים פוגעת בחופש הפרט בצורה שאינה מידתית היא בעיניי בגדר לשון המעטה. זה כמעט מובן מאליו ש-27% מאזרחי המדינה אינם עבריינים בגלל שהם צורכים עשב. עם זאת, בית המשפט העליון בעברו הפליל צרכנים ואמר אמירות קשות כנגדם. לאור זאת ברור שהאתגר הגדול ביותר של העתירה אינו ראייתי אלא נגד השמרנות וההצלחה בניסיון לגרום לשופטים לשנות את דעתם הקודמת ואצל חלקם גם הקדומה. לקחנו את האתגר הזה ביראת כבוד ותוך הבנת החשיבות הציבורית ואנו מאמינים שבית המשפט העליון יבטל את ההפללה וכך יתחיל מהלך שיוביל להסדרה מלאה של שוק הקנאביס לכל דורש.”

לעיון בנוסח העתירה הסופי לחצו כאן
לעיון בקובץ הנספחים לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת שלמה גל לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת מדעית לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת היסטוריה לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת כלכלה לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת משטרה (LEAP) לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת חינוך לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת ארגנטינה לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת אלסקה לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת גרמניה לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת שווייץ לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת דרום אפריקה לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת מקסיקו לחצו כאן
לעיון בקובץ חוות דעת קולומביה לחצו כאן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר