צנזורה בגלגל”צ: הוסר בית משיר “המשבח סמים”

מדוע החליטו בתחנת הרדיו הפופולרית ‘גלגל”צ’ לצנזר בית שלם מתוך הלהיט החדש “עשיתי”?

כל מי שהאזין לאחרונה לתחנת הרדיו ‘גלגל”צ’, בוודאי הבחין בשיר קליט וקצבי בשם “עשיתי“, של הזמר והיוצר המכונה ג’ימבו ג’יי.

בשיר, שהוא גרסה מחודשת לקטע ותיק יותר של ג’ימבו ומנוגן הפעם עם להקת “ספא”, מתואר “המסלול הישראלי” שרבים מאזרחי המדינה עוברים וכולל בעיקר שירות קרבי בצבא – טיול להודו – התנסות בחומרים משני תודעה.

חדי האוזן מביניכם בוודאי שמו לב לכך שהבית האחרון בשיר המדובר, זה שעוסק בצריכת חומרים אסורים, הושמט כולו מגרסת הרדיו.

מאחר ובגלגל”צ דווקא נותנים בדרך כלל במה לטקסטים אמנותיים המתייחסים לנושאים שבחלקם מצויים הרחק מהקונצנזוס הישראלי, כגון צידוד בזכות השיבה הפלסטינית (להקת “47SOUL” בשירה “Everyland” שהושמע בתחנה בשנה שעברה), התבטאויות אלימות ותכנים מיניים בוטים (“האנקונדה שלי לא רוצה כלום אם אין לך לחמניות, מתוקה,” מתוך “אנקונדה” של ניקי מינאז’) ועוד – מפתיע אולי לראות שתכנים העוסקים בניסיונם של ישראלים צעירים עם צריכת חומרים פסיכואקטיביים שווה צנזורה.

יחד עם זאת אפשר אולי לקבל את החלטת גלגל”צ לצנזר את השיר ולהבין את הנסיון שלא “לעודד שימוש בסמים” בתחנת רדיו המיועדת לצעירים בצבא.

מגלגל”צ מסרו בתגובה לפניית המגזין בשאלה זו כי “בתיאום עם האומן, ומתוך אחריות לאינטרס הציבורי, ובמיוחד כרדיו פופולרי מאוד בקרב חיילים, סברנו כי בית בשיר המעודד ומשבח צריכת סמים אינו עולה בקנה אחד עם רוח התחנה ועל כן אינו מתאים לשידורינו.”

בבית שצונזר מהשיר המצליח, שזכה כבר ל-222,000 השמעות ביוטיוב ועוד רבות בפייסבוק וברשתות החברתיות, מופיעים משפטים כמו: “מה זה השתמשתי? עשיתי סמים” או “שאכטות, ג’וינטים, פייסלים, ספליפים, היפלתי ראשים” וגם “שפיץ, טריפ, אסיד, יענו בול, זה כן עשיתי”.

לפני כחודש הופיע ג’ימבו ג’יי עם השיר “עשיתי” גם בשידור חי באולפן גלגל”צ, עבור ביצוע זה הוא כתב גרסה חלופית לבית המדובר, עם רמיזות קלות בלבד לתוכן המקורי.

“מה זה כישפתי? עשיתי קסמים!” או “טריקים, קלפים, לא קסמים קשים” וכן הלאה.

בשיחה עם מגזין קנאביס סיפר ג’ימבו ג’יי, ששמו האמיתי הוא עומר הברון, שהבית העוסק בניסיון שלו עם סמים הוא ציורי ומפורט למדי אמנם, אך במציאות הוא לא צרך את כל החומרים המתוארים בשיר.

בשנת 2014, עת הושק שירם החדש דאז של ‘הדג נחש’, Legal Eyes, נמנעו בגלגל”צ מלשדרו בתחנה למרות הפופולריות לה זכה בציבור. בתשובה לפניית מגזין קנאביס אז הכחישו בתחנה כי מדובר בצנזורה וטענו ש”שיקולי פלייליסט” כדבריהם, הם הסיבה לאי-השמעת השיר התומך בלגליזציה של קנאביס בישראל.

חדשות