ארה”ב: לגליזציה של קנאביס תעשייתי (המפ) אושרה בסנאט

הסנאט אישר את הצעת החוק שתהפוך לחוקי את הקנבוס (המפ, קנאביס תעשייתי) ותכיר בו כמוצר חקלאי מקובל. 86 חברי סנאט תמכו בהצעה מול 11 שהתנגדו. 'האמריקאים רוכשים מוצרי המפ מיובאים במקום שנייצר אותם בארצות הברית,' מסביר יוזם החוק.

עם הגדרת הקנאביס כסם מסוכן ואסור בארה”ב בשנות ה-30 של המאה הקודמת, נאסר יחד איתו גם ה’המפ’ (Hemp) – קנאביס שכמעט ואינו מכיל את הרכיב הפסיכואקטיבי (THC) ומשמש לתעשייה.

מלבד העובדה שעישון פרחיהם אינו ‘ממסטל’, צמחי קנאביס ‘המפ’ (הנקרא בעברית ‘קנבוס’) שונים במהותם מצמחי קנאביס ‘רגילים’ גם בכך שהם כמעט נטולי תפרחות, בעלי גבעולים ארוכים וחזקים – ומשמשים לייצור תוספי מזון, קוסמטיקה, טקסטיל, נייר ואפילו בטון.

במקביל להצעת חוק דומה שעלתה לדיון בישראל לפני כשבועיים אך שהדיונים לגביה עוד יימשכו, בארה”ב אישר כעת הסנאט הצעת חוק שתכיר בקנאביס התעשייתי כחוקי, ותפריד אותו בחוק הסמים מהקנאביס ה’רגיל’.

ברוב של 86 תומכים מול 11 מתנגדים אושרה כאמור אתמול בהצבעה ההצעה שהגיש חבר הסנאט הרפובליקני מיץ’ מקונל, המכהן כסנאטור מטעם מדינת קנטקי מאז 1985 וכמנהיג סיעת הרוב הרפובליקנית בסנאט מאז 2015.

“חקלאים רבים בקנטקי מסכימים שהגיע הזמן להסיר את החסמים הפדרליים ולאפשר למדינה שלנו את ההזדמנות להגשים את מלוא הפוטנציאל, על ידי כך שנהפוך שוב ליצרנית ההמפ המובילה בארה”ב,” אמר. “במשך זמן רב הממשל הפדרלי מנע מהחקלאים לגדל המפ”.

כמו בישראל כך גם בארה”ב האיסור על המפ נובע מתוקף האיסור על צמח הקנאביס וכל חלקיו. כמו בישראל גם בארה”ב נאלצים התושבים לייבא מוצרי המפ מבוקשים כמו שמן המפ או זרעי המפ למאכל מחו”ל.

“צרכנים באמריקה רוכשים בכל שנה מוצרים המכילים המפ במאות מיליונים,” אמר מקונל. “אבל בגלל רגולציה פדרלית מיושנת שלא מבדילה בין המוצר התעשייתי לבן דודו האסור, חקלאים אמריקניים לא יכולים לעמוד בדרישה. זה השאיר את הצרכנים עם האפשרות היחידה לרכוש מוצרים מיובאים ממדינות זרות”.

לאחר שאושרה בסנאט צריכה הצעת החוק לעבור תהליך של איחוד עם הצעת חוק מקבילה של בית הנבחרים ולאחר מכן לעבור לאישורו של נשיא ארה”ב דונלד טראמפ.

אם וכאשר תאושר לבסוף היא תחריג את הקנאביס התעשייתי מחוק הסמים האמריקני ותאפשר לו להיסחר ככל מוצר חקלאי אחר.

מאחר ואישור הצעת חוק שכזו תתיר גידול של צמחי קנאביס שמכילים פחות מ-0.2% THC (ההגדרה הרשמית ל’המפ’) היא למעשה גם תאפשר פיתוח וגידול של זני קנאביס העשירים ב-CBD – מה שייצר תעשייה רחבה נוספת של קומסטיקה ותוספי מזון.

עדכון (3.12.18): החוק אושר – פרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר