טוען...

אחרי ש”לכלכה” על קנאביס, ניאופרם תנסה למכור קנאביס

ד"ר קנאביס עד הבית? כך אולי יקראו לאפליקציה החדשה שמתכוון לפתח הטייקון הישראלי המסתורי דוד פורר, הבעלים של חברת התרופות 'ניאופרם', שבמשך שנים ניסתה להתחרות בקנאביס ללא הצלחה.

אחרי שבמשך שנים נכשל נסיונו לשווק בישראל, במחירי עתק, את התרופה ‘סטיבקס’, חיקוי מלאכותי של קנאביס, הודיע השבוע הטייקון הישראלי דוד פורר, הבעלים של חברת התרופות ‘ניאופרם’, כי החליט להיכנס לפעילות בשוק הקנאביס המקומי.

על פי דיווח לבורסה פורר ישקיע דרך ‘ניאופרם’ בהקמת חברה חדשה, שאמורה להקים אפליקציה שתאפשר רכישה והזמנה מקוונת, אונליין, של קנאביס רפואי, יחד עם שירות משלוחים – בדומה לאפליקציות בתחומי פנאי אחרים כמו ‘Gett’, ‘Wolt’ ועוד.

איך יקראו לאפליקציה? מידע זה לא פורסם, ומעולם לא נחשף, אך מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי מזה כשנה שפורר וניאופרם מנסים לרשום את המונח ‘ד”ר קנאביס’ כסימן מסחר בלעדי, ככל הנראה עבור שירות זה. בינתיים הם נדחים שוב ושוב.

דוד פורר
“איש המסתורין של עולם התרופות”: דוד פורר (משמאל) עם חבר – יקים אפליקציה לשיווק קנאביס בשיתוף בוריס מירקין ו’אינטליקנה’ (תמונה באדיבות אונ’ בר אילן)

את הבעלות על החברה החדשה, שתפתח את האפליקציה, תחלוק ניאופרם (37.5%) עם חברת הקנאביס החדשה ‘אינטליקנה’ (37.5%) אותה מייחצ”ן הזמר אביב גפן, ועם בוריס מירקין (25%), נשיא חטיבת רוסיה לשעבר של חברת תקשורת גדולה.

פורר הוא אחד מ-100 עשירי ישראל ומכונה “איש המסתורין של ענף התרופות”. הוא נחשב לאחד מאנשי העסקים המקושרים ביותר בתוך משרד הבריאות ומחובר היטב לאנשי עסקים בכירים וגם לפוליטיקאים כמו הרצוג, לבני, ברק ליברמן ועוד.

“יתרון מול חברות הקנאביס הותיקות”

טל פורר, בנו של דוד, מנהל עסקים ראשי בחברת ניאופרם, קובע בשיחה עם ‘כלכליסט’ כי “שוק הקנאביס הגיע למסה קריטית והפך להיות מעניין עבורנו, הוא צפוי להמשיך ולצמוח, כך שאנו רוצים לקחת בו חלק”.

על אף שהם לא שיווקו עד כה קנאביס במציאות, קובע מנכ”ל ‘אינטליקנה’, אורי וייס, כי “אינטליקנה היא בעלת מתקן גידול קנאביס מהמתקדמים והאיכותיים שהוקמו בישראל ומגדלת זני קנאביס ייחודיים, ואנו מביאים פלטפורמת לוגיסטיקה ותפעול”.

מנגד וייס אומר כי “אין לנו מטרה להפוך להיות מגדלי קנאביס רפואי, אלא להתמקד במה שאנו יודעים לעשות הכי טוב. ההסכם עם ניאופרם יסייע לנו בתפיסת נתח שוק רחב יותר. למעשה קיבלנו יתרון תחרותי מול חברות הקנאביס הוותיקות”.

התאגיד בבעלות פורר, המגלגל מעל 1.5 מיליארד ש”ח בשנה, כולל מלבד ‘ניאופרם’ גם חברות בתחום הפצת תרופות כמו “אלדן ציוד”, “פרומדיקו”, ד”ר עור ועוד. בנוסף רכש פורר בשנת 2019 20% מגרעין השליטה בחברת התקשורת ‘בזק’ תמורת 100 מיליון ש”ח.

נכשל עם סטיבקס, מנסה את הקנאביס

“חלק ממטרות חברת ניאופרם לעת הקרובה הוא להכניס את הסטיבקס,” אמר פורר בשנת 2012. “יש לתרופה הזאת הרבה מתנגדים, אבל כמו תמיד, כשסוגרים לי את הדלת אני נכנס דרך החלון”. פורר נכשל כאמור בנסיון זה וכעת ינסה מזלו עם קנאביס.

גם לד”ר שגב שני, סמנכ”ל רפואה ורגולציה בקבוצת ניאופרם, היה מה להגיד על קנאביס. הוא טען ש”אין מה להשוות” בין הצמח לבין התרופה, המורכבת מרכיבי קנאביס באופן מלאכותי. “המוצר שלנו הוא תרופה, עם כל הכבוד למריחואנה,” אמר.

כיום, ‘ניאופרם’ משווקת בין היתר את גלולות אדוויל, מי פה של ליסטרין, סימילאק, תרופות נוגדות דיכאון, מוצרי חברת אבוט, פייזר, חטיבת החיסונים של נוברטיס ועוד. התרופה ‘סטיבקס’, שנמכרה במחירי עתק, לא הצליחה כאמור להפוך להצלחה.

בהתחשב בכך שעד לפני כמה שנים העסק הרווחי ביותר בשוק הקנאביס החוקי בארה”ב היה אפליקציה להזמנה ושילוח קנאביס עד הבית, אם פורר יצליח בתכניתו הוא עשוי לחלוש גם על חלק נכבד מאוד משוק הקנאביס הישראלי, ואולי יותר מכך.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר