“3 מיליארד דולר” – השרים אישרו את ההקלות ליצוא קנאביס

עם כמה שינויים של הרגע האחרון אישרו לפני מספר דקות שרי הממשלה את פרק ההקלות ביצוא קנאביס בחוק ההסדרים. "בשורה משמעותית לתעשיית הקנאביס הרפואי בישראל," דיווחה שרת הכלכלה

שרי הממשלה אישרו לפני שעה קלה את הנוסח הסופי של החלק בחוק ההסדרים שעסק בהקלות על יצוא קנאביס רפואי מישראל. יש לזכור שעוד נדרש אישור הכנסת למהלך שיגיע כנראה במהלך השבועות הקרובים לאחר דיונים ודיוקים בועדת הכספים.

גם על פי הנוסח הסופי (PDF), כמו בטיוטה שפורסמה לראשונה במגזין קנאביס לפני כעשרה ימים, יתאפשר יצוא של מוצרי קנאביס גם אם הם אינם עומדים בתקני הייצור הרשמיים של משרד הבריאות (GMP), המקבילים לתקן האירופי (EU-GMP), ובתנאי שהם בעלי תקן של היחידה לקנאביס רפואי (IMC-GMP).

העוסקים יוכלו לייצא מוצרי קנאביס כגון תפרחות באחוזי THC הגבוהים מ-24%, מיצויים באחוזי THC הגבוהים מ-28% ומיצויי CBD טהור, משחות למריחה, טבליות, אדיבלס, פתיליות ועוד, כל אלה אסורים כיום לשיווק למטופלים בישראל. כמו כן גנטיקה ותוצרי ריבוי כגון ייחורים, זרעים ותרביות רקמה שהיו עד כה מותרים רק ליבוא מחו”ל יותרו מעתה גם ליצוא – תעשיה שעשויה להיות בעלת פוטנציאל רווח משמעותי.

משחת קנאביס
חברות יורשו לייצא מוצרי קנאביס רפואי שאסורים לשיווק בישראל כולל מיצויים, משחות, טבליות, אדיבלס ועוד

כדי שיתאפשר לעוסק המחזיק ברישיון ייצוא כזה של מוצרים שאינם מאושרים לשימוש בישראל, או של כאלה שאינם מחזיקים בתקן GMP הרשמי של משרד הבריאות, הוא יידרש לייצרם בפס ייצור נפרד וכן להציג אישור מהרגולטור במדינה המקבלת בו ייכתב כי הרגולטור מודע לכך שהמוצרים אינם מאושרים לשימוש בישראל – דבר שעלול להוות אתגר שכן לרגולטורים במדינות אחרות יהיה קשה לאשר דבר שכזה. מצד שני יש חברות שטוענות שיש בידיהן אישורים עקרוניים כאלה.

מה בכל זאת שונה מהטיוטה שפורסמה?

בנוסח הסופי של ההסכמות היו כאמור כמה עדכונים לטיוטה, למשל, לאור דרישת משרד הבט”פ, מחשש לזליגה לשוק השחור של מוצרי הקנאביס ה”מיוחדים” שאסורים בישראל אך מותרים ליצוא, העוסק יידרש להגיש ליק”ר התחייבות חתומה כי הוא מכיר באיסור לשווק בישראל את מוצרי הקנאביס המיועדים ליצוא ושאינם מותרים לשיווק בישראל.

ייחור קנאביס
העוסקים יוכלו לייצא גם חומרי ריבוי – דבר שהיה עד כה מותר רק ליבוא

כמו כן, מלבד הדרישה המקורית לאישור מהרשות המוסמכת במדינת היעד כי היא מכירה בכך שמוצרי הקנאביס לא אושרו על ידי הרגולטור הישראלי, יידרש העוסק להציג גם תצהיר מטעמו שהוגש לרשות המוסמכת במדינת היעד וכן היתר השיווק לגבי אותו המוצר. מה שכן, העוסק יהיה פטור מהגשת המסמכים הנ”ל במקרה שמדובר בחומר גלם בצובר או חומר צמחי לריבוי (“גנטיקה”).

דבר נוסף שעודכן ברגע האחרון הוא שההפרדה לה יידרש העוסק כאמור בפס הייצור, בין מוצרים מקומיים למוצרים לחו”ל, לא תידרש כאשר הסיבה לאיסור על שיווקו של המוצר בארץ היא שהמוצר נארז בכמות שונה מהכמות המותרת בישראל, למשל אם מדובר באריזות של תפרחות קנאביס באריזה של 5 גרם ולא כפי שמותר בישראל – 10 גרם בלבד. במקרה כזה הוא לא יידרש להפרדה של פס הייצור מכיוון שהסיבה לקביעת סעיף זה היא כדי למנוע אילוח (זיהום) צולב בין מוצרי הקנאביס השונים.

האם התחזיות יתממשו?

בשלב זה, וגם אם החברות אכן תוכלנה לייצא לאירופה מוצרים שלא קיימים בישראל, לא יהיה מדובר כנראה בשוק עם פוטנציאל גדול כמו זה שהוערך בתחילה על ידי משרד האוצר, עד 4 מיליארד ש”ח בשנה מיצוא, אם כי הערב מעריכה הממשלה עד 3 מיליארד דולר בשנה מענף הקנאביס הרפואי – כולל מכירות מקומיות – ומאות מקומות עבודה חדשים.

בין הקשיים הצפויים: העובדה שלרגולטורים באירופה יהיה לא פשוט לאשר יבוא של סחורה מישראל שאינה מחזיקה בתקן GMP הרשמי או של מוצרים שאינם מאושרים לשימוש במדינה בה יוצרו, וכן העובדה שאין עדיין בעולם מדינות עם שווקי קנאביס גדולים מספיק. אלו שכן, כמו גרמניה למשל, כבר מלאות בסחורה.

“בשורה משמעותית לתעשיית הקנאביס הרפואי בישראל,” דווח הערב מנגד בהודעה שפרסמו שרי האוצר, הבריאות, הכלכלה והבט”פ. “שרי הממשלה החדשה החליטו לפתור חסמים משמעותיים שמנעו את מימוש הפוטנציאל של יצוא הקנאביס הרפואי לעולם, כך שיתאפשר יצוא של מגוון מוצרים למדינות רבות בעולם.”

“עד 3 מיליארד דולר בשנה ומאות מקומות עבודה”

“ישראל היא אחת המדינות המובילות בייצור, מחקר ופיתוח בתחום הקנאביס הרפואי, והיא בעלת 35 חוות ריבוי, 31 חוות גידול ו-9 מפעלים,” נמסר עוד. “פוטנציאל המכירות של חברות הקנאביס הרפואי, לשוק המקומי ולייצוא, מוערך בהיקף של כ-3-2 מיליארד דולר בשנה ובמאות מקומות עבודה במגוון תחומים”.

עוד אמרו כי “תעשיית הקנאביס המקומית צומחת בקצב של כ-30% בשנה, עם היקפי מכירות של למעלה מ-700 מיליון שקל בשנת 2020. הסרת חסמים בשוק הקנאביס הרפואי לייצוא תפתח ותקדם את יכולות תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל וכך יתאפשר גידול בהיקף המשרות בתעשייה זו בכל רחבי הארץ.”

“בנוסף, המחקר והפיתוח בתחום הקנאביס הרפואי בישראל, שכבר היום הוא מהמפותחים בעולם, צפוי לגדול ולחזק את מעמדה של מדינת ישראל כבעלת ידע וחדשנות בתחום הטיפול בקנאביס הרפואי. בנוסף צפויים להתפתח שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום, לטובת רבים הזקוקים לכך.”

לצד ההקלות הנ”ל “הוחלט כי משרד הכלכלה ומשרד הבריאות יפעלו יחד להתאמת תקני האיכות הקיימים בישראל, ה-IMC-GMP, כך שיוכרו כשקולים או זהים לדרישות במדינות המיועדות לייצוא (GMP / EU-GMP). באופן הזה, תעשיית הקנאביס הישראלית תוכל להמשיך להתפתח.”

עדכון: היצרנים מגיבים להודעה כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר