סופית: אלו המדינות שיצביעו על לגליזציה בארה”ב

תושבי 5 מדינות בארה”ב יצביעו בעוד 3 חודשים במשאלי עם שיקבעו האם לאשר לגליזציה ופתיחת חנויות קנאביס חוקיות. לפחות על פי הסקרים סוף שנת 2016 צפויה להביא עמה בשורה אדירה לתומכי הקנאביס בכל העולם.

בנובמבר 2012, יחד עם ההצבעה לנשיאות ארה”ב, בחרו תושבי וושינגטון וקולורדו במשאלי-עם האם לאשר את חוקי הלגליזציה ההיסטוריים שלראשונה יתירו מכירות קנאביס חוקיות. ההיסטוריה אכן נרשמה והיום כעבור 4 שנות לגליזציה המצב נראה טוב מתמיד כשבדרך הצטרפו גם אלסקה ואורגון לחגיגה.

ושוב, 4 שנים אחרי ועם נשיא או נשיאה חדשים שייכנסו לחדר הסגלגל, יצביעו תושבים בכמה ממדינות ארה”ב במשאלי-עם שיקבעו האם כדור השלג ימשיך להתגלגל. משאלי העם, שייערכו ב-9 בנובמבר, צפויים להיות צעד היסטורי נוסף בדרך ללגליזציה בעולם כולו.

בגל ההצבעות הנוכחי 5 מדינות ששקלו עד כה האם להצטרף למדינות שכבר הפכו את הקנאביס לחוקי, החליטו כעת באופן סופי להעמיד את ההחלטה לרשות הציבור.

1. קליפורניה

קליפורניה, שאישרה כבר בשנת 1996 חוקי קנאביס רפואי מתירניים המאפשרים קבלת מרשם ב-100$, היא היום שוק הקנאביס החוקי הגדול ביותר בארה”ב ואחת הכלכלות החזקות בעולם בכלל. תושביה יצביעו בנובמבר הקרוב בנוגע ל’הצעה מספר 64′ (AUMA) שתהפוך את הקנאביס למוצר צריכה חוקי לכל אדם מעל גיל 21 ואף תתיר גידול ביתי של עד 6 צמחים לכל אדם.

קנאביס במדינת קליפורניה
קליפורניה – הבאה לעבור בשערי הלגליזציה?

הייחודיות של ההצעה בקליפורניה, לעומת המצב הקיים היום בוושינגטון וקולורדו, היא התרה של צריכת קנאביס בשטח מסחרי – כלומר לאפשר לצרכנים לקנות קנאביס בחנות ולצרוך אותו בשטחה, בדומה לנעשה בקופישופס של אמסטרדם וכפי שאישרה אלסקה בהצעת חוק בשנה שעברה. הצעה זו זוכה כעת לרוב של 60% בסקרים ועל פי דעת המומחים היא צפויה לעבור בהצלחה.

2. אריזונה

מדינת אריזונה, בה הוחלט בשבוע שעבר (ה’) באופן סופי להעלות את ‘הצעה מספר 205‘ למשאל עם במתווה זהה לקליפורניה מבחינת כמויות, עומדת להיות הקרב הגדול ביותר של תומכי הלגליזציה עד כה.

סקרים שנערכו בחודש יולי האחרון מצאו כי 52% מהציבור באריזונה מתנגד להצעה. עם זאת הקמפיין לקידום הצעת החוק (ACRMLA) צבר עד כה תרומות בסך יותר מ-2 מיליון דולר – הסכום הגבוה ביותר לעומת כל שאר המדינות (מלבד קליפורניה) – מה שיכול להעיד על תמיכה ציבורית נרחבת גם דרך הארנקים. בשורה התחתונה המירוץ עומד להיות צמוד עד הרגע האחרון.

3. מיין

מדינת מיין עומדת להעלות למשאל העם הקרוב את הצעת הלגליזציה הנרחבת ביותר שנמצאת על השולחן – ‘הצעה מספר 1’ (MLA) – שתתיר החזקה של עד 70 גרם לשימוש עצמי, וכן גידול ביתי של עד 6 צמחים בוגרים ו-12 צמחים צעירים במקביל.

קנאביס בגידול ביתי
בקרוב במיין – היתר גידול ביתי של עד 18 צמחים

בדומה לקליפורניה גם במיין כוללת ההצעה היתר להקמת קופישופס וגם בה עומד אחוז התומכים על 55% ואף יותר. הגב הכלכלי של הקמפיין לקידום ההצעה הוא דל יחסית לעומת המדינות האחרות (690 אלף דולר), אך על פי התחזיות גם כאן צפויה תוצאה חיובית שתקדם את הלגליזציה העולמית בעוד דחיפה קטנה.

4. נבדה

הצעה מספר 2‘ ללגליזציה במדינת נבדה, שצפויה לשדרג את תיירות הקנאביס ולצבוע את לאס וגאס עיר ההימורים בירוק, היא אולי ההצעה בעלת התוצאות המעניינות ביותר במשאל העם הקרוב. מתווה ההצעה “פושר” ואפילו מגביל גידול ביתי במרחק מינימלי של 40 ק”מ מחנות קנאביס (כלומר אסור לגדל בעיר), אך בשל חשיבותה התיירותית של וגאס בעולם, לגליזציה בנבדה צפויה לקדם משמעותית את “התמונה הגדולה”.

למרות התנגדות נחרצת למהלך שמביע העיתון הגדול במדינה (Las Vegas Review-Journal), ששייך למיליארדר ואייל בתי הקזינו שלדון אדלסון – מתנגד מפורסם שתורם מיליוני דולרים למאבק נגד קנאביסהתמיכה הציבורית בלגליזציה במדינה עומדת על 50% וצפויה אף לעלות במעט לאחר השלמת מאמצי ההסברה והפרסום שמושקעים בימים אלו.

5. מסצ’וסטס

סוגרת את רשימת הלגליזציה ל-2017, וככל הנראה גם בעלת הסיכוי הנמוך ביותר להצליח בהעברת החוק, היא מדינת מסצ’וסטס, בה יצביעו התושבים בנוגע ל-‘הצעה מספר 4‘ שמתירה החזקה לשימוש עצמי של עד 280 גרם לכל אדם מעל גיל 21.

פוסטר של קמפיין לגליזציה של קנאביס, מסצ'וסטס , ארה"ב
מסצ’וסטס – עדיין יש סיכוי ללגליזציה ב-2017

תומכי הקמפיין לקידום ההצעה גייסו עד כה את הסכום הדל ביותר לעומת המדינות האחרות (500 אלף דולר בלבד), וכן התמיכה הציבורית בה על פי הסקרים עומדת על 41% בלבד.

ראו עוד:
ארה”ב: רבע מיליון מקומות עבודה חדשים
התעשייה המתפתחת ביותר – קנאביס חוקי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר