בת 8 ניצחה את ממשלת מקסיקו: תקבל קנאביס רפואי ברשיון

מקסיקו: ילדה בת 8 הסובלת מ-400 התקפי אפילפסיה ביום, תהפוך לראשונה במדינה המורשית לצרוך קנאביס רפואי – זאת לאחר שניתן לה אישור מיוחד מטעם הממשלה בעקבות פסק דין של שופט

כתב: גיא קרלינסקי

לראשונה הודיע משרד הבריאות במקסיקו שידאג להכין את הניירת הנדרשת על מנת לייבא למדינה שמן קנאביס רפואי המשמש להפחתת ההתקפים. ההחלטה באה לאחר מאבק עיקש של גרסיילה אליזלדה (Grace Elizalde), ילדה בת 8 מהעיר מונטריי, הסובלת מצורה קשה של המחלה הנקראת ‘תסמונת לנוקס-גסטו’.

גרסיילה, המכונה גרייס בפי הוריה, לא הוציאה מילה מפיה מאז שאמרה ‘אמא’ כשהייתה בת פחות משנתיים ועד גיל 8. עד היום היא לובשת חיתולים ומתניידת בעזרת כיסא גלגלים.

ילדה קנאביס רפואי מקסיקו
מאיילה, אמה של גרייס, נותנת לה את התרופה

מאבק משפטי להשגת CBD

הוריה של גרייס ניסו כל פתרון אפשרי, כולל ניתוח מוח, כדי להפחית את הסבל של בתם, שהלך והחמיר. הם החלו להתייאש עד ששמעו על ילד ממדינת קולורדו בארה”ב שההתקפים האפילפטיים שלו פסקו עקב שימוש בקנאבידיול (CBD). אביה של גרייס נסע אלפיים קילומטרים לקולורדו כדי להשיג לבתו את התרופה, אך לא יכול היה לרכוש אותה מאחר והוא אינו תושב ארה”ב.

בלית ברירה הגישו ההורים למועצת הבריאות הממשלתית במקסיקו בקשה רשמית לייבא קנאבידיול, אך נענו בשלילה. המשפחה החליטה לפנות לבית המשפט וב-17 לאוגוסט, בפסיקה היסטורית, פסק השופט הפדרלי לטובתם והתיר להם לייבא CBD.

גרייס משחקת עם אביה ראול
גרייס משחקת עם אביה ראול

“אנחנו מאושרים,” אמר האב, ראול אליזלדה (Raul Elizalde), לסוכנות הידיעות AFP, “זו התקווה האחרונה שלנו. אנחנו רוצים להפחית את מספר ההתקפים ביום מ-400 ל-0. אנו מקווים שהיא תהפוך לעצמאית יותר, שהיא תוכל ללכת, לדבר ולאכול בעצמה.”

מקסיקו מתנגדת ללגליזציה

משרד הבריאות במדינה הודיע שיאפשר ייבוא של תרופה בשם ‘אפידיולקס‘ (Epidiolex) המופקת מקנאביס ומיוצרת על ידי החברה הבריטית ‘GW Pharmaceuticals’, יצרנית ה’סאטיבקס‘. בניגוד לסאטיבקס המכילה הם THC והן CBD, ה’אפידיולקס’ מכילה CBD בלבד ונמצאה במחקרים כמפחיתה עד 50% מההתקפים הקשים.

ילדה קנאביס רפואי מקסיקו

“חשוב להבהיר שארגון הבריאות לא נותן ‘אור ירוק’ לייבא מריחואנה בשום צורה שהיא,” הדגישו במשרד הבריאות המקסיקני. בהצהרה שנתנו נכתב כי “המשרד לקח לתשומת לבו שמדובר במקרה חריג בו לא הועילו כל הטיפולים האפשריים במקסיקו, כולל ניתוח”.

אליזרדה, אביה של גרייס, אמר שלמרות שהמשרד נתן להם אישור המאבק המשפטי ממשיך מאחר והממשלה כבר הגישה בקשה לבטל את החלטת השופט.

ילדה קנאביס רפואי מקסיקו

בניגוד לנשיאי מקסיקו הקודמים שהביעו תמיכה בלגליזציה, נשיא המדינה הנוכחי אנריקה פנה נייטו, שממשלתו מנהלת מלחמה קטלנית נגד קרטלי סמים, מתנגד ללגליזציה, למרות שהמלחמה בסמים גבתה כבר עשרות אלפי הרוגים במדינה בפחות מעשור.

ראו עוד:
מחקר: תמצית קנאביס מפחיתה 54% מהתקפי אפילפסיה קשים
ילדים ישראלים מטופלים בקנאביס: “כל טיפה זה כמו יהלומים”
הורים תובעים את בית הספר: “תנו לבתנו לצרוך קנאביס בהפסקה”
ניו מקסיקו: אושרה הצעת חוק ללגליזציה – תוכרע במשאל עם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר