עם ישראל היי: מקום 2 בעולם בצריכת ריטלין – מקום 1 בצריכת תרופות שינה

ישראל נמצאת במקום הראשון מתוך 117 מדינות בעולם בצריכת תרופות שינה ממכרות במרשם, ובמקום השני בעולם בצריכת ריטלין, קונצרטה, וקלונקס. ב-2019 צפויים להימכר בישראל כ-1.6 טון של קלונקס ומאות ק"ג של ואבן ולוריוון. משרד הבריאות מסרב למסור תגובה.

בזמן שהיא מערימה אינסוף קשיים על מטופלים שמבקשים לקבל קנאביס רפואי, הופכת ישראל לאחת המדינות המובילות בעולם בצריכת תרופות מרשם ממכרות – כך לפי נתונים רשמיים של ארגון ה-OECD ושל ועדת הפיקוח הבינלאומית לנרקוטיקה של האו”ם.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה במגזין קנאביס הדו”ח החדש של ארגון ה-OECD שקבע כי ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם המערבי בעלייה בשימוש במשככי כאבים נרקוטיים מקבוצת האופייאטים והאופיואידים, לאחר שהכפילה את הצריכה שלה תוך 5 שנים.

אך משככי הכאבים האופייאטים אינם התרופה היחידה בעלת פוטנציאל לשימוש לרעה והתמכרות קשה. אמנת הסמים של האו”ם מגדירה רשימה שלמה של תרופות כאלו, הכוללת בנוסף למשככי כאבים גם תרופות ממריצות כמו ריטלין ואמפטמינים ותרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים.

ועדת הפיקוח הבינלאומית לנרקוטיקה (International Narcotics Control Board או INCB) של האו”ם היא הארגון האמון על מעקב אחר התרופות המסוכנות האלו, ונתונים חדשים שפירסם הארגון חושפים את היקף הצריכה שלהן בישראל יחסית לשאר העולם.

כמות תרופות המרשם (בגרמים) שצפויות להימכר בישראל ב-2019 (מקור: INCB)
כמות תרופות המרשם הממכרות (בגרמים) שצפויות להימכר בישראל ב-2019 (מקור: INCB)

תרופות הרגעה ושינה (בנזודיאזפינים וברביטורטים)

ארגון ה-INCB מחלק את תרופות ההרגעה הממכרות ל-3 קבוצות: כאלו המיועדות לטיפול בבעיות שינה (Sedative-Hypnotics), כאלו המיועדות לטיפול בחרדה (Anxiolytics), וכאלו המיועדות לטיפול באפילפסיה (Anti-Epileptics).

על פי הנתונים ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם (מתוך 117 מדינות) בצריכת תרופות שינה במרשם ממשפחות הבנזודיאזפינים והברביטורטים, כמו סטילנוקס, בונדורמין ואמביין.

ישראל גם נמצאת במקום הראשון בעולם בצריכת בונדורמין (Brotizolam), תרופת שינה ממשפחת הבנזודיאזפינים. בישראל צורכים פי 16 יותר בונדורמין מאשר בבלגיה, שנמצאת במקום השני. בשנת 2019 צפויים להימכר בישראל כ-20 קילוגרם של בונדורמין.

ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בצריכת תרופות הרגעה
ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בצריכת תרופות שינה ממכרות במרשם (מקור: INCB)

כאשר מדובר בנוגדי חרדה, ישראל נמצאת במקום השני בעולם בצריכת קלונקס (Clonazepam), תרופת הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים, בפער מזערי אחרי ברזיל שנמצאת במקום הראשון. ב-2019 צפויים להימכר בה כ-1.6 טון של קלונזפאם.

ישראל נמצאת במקום השני בעולם בצריכת קלונאזפאם (קלונקס)
ישראל נמצאת במקום השני בעולם בצריכת קלונאזפאם (קלונקס)

בנוסף לכמויות ה’קלונקס’ האדירות שמיוצרות בישראל על ידי חברת ‘טבע’, ישראל גם הכפילה כמעט פי 12 את ייבוא הקלונזפאם שלה תוך שנתיים, מ-51 קילוגרם שיובאו בשנת 2015 ל-605 קילוגרם בשנת 2017:

ישראל הכפילה כמעט פי 12 את ייבוא ה-Clonazepam (קלונקס) בין 2015-2017 (מקור: INCB)
ישראל הכפילה כמעט פי 12 את ייבוא ה-Clonazepam (קלונקס) בין 2015-2017 (מקור: INCB)

ישראל נמצאת במקום החמישי בעולם בצריכת לוריוון (Lorazepam), תרופת הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים. בשנת 2019 צפויים להימכר בה כ-50 קילוגרם של לוריוון.

ישראל נמצאת במקום השישי בעולם בצריכת ‘ואבן’ (Oxazepam), תרופת הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים. בשנת 2019 צפויים להימכר בה כ-350 קילוגרם של ואבן.

באשר לקבוצה השלישית של תרופות ההרגעה הממכרות, נוגדי-האפילפסיה (שכוללת גם תרופות כמו ‘קלונקס’ שהשימוש העיקרי בהן הוא דווקא לחרדה) – ישראל נמצאת במקום השישי מתוך 117 מדינות:

ישראל במקום ה-6 בצריכת תרופות ממכרות נגד אפילפסיה (כולל קלונקס)
ישראל במקום ה-6 בצריכת תרופות ממכרות נגד אפילפסיה (כולל קלונקס)

תרופות ממריצות (ריטלין ואמפטמינים)

ישראל נמצאת במקום השני בעולם, אחרי איסלנד, בצריכת ריטלין או קונצרטה (Methylphenidate), סם ממריץ שדומה בהשפעתו לקוקאין. ב-2019 צפויים להיצרך בישראל 1.5 טון של ריטלין וקונצרטה.

המדינות שצורכות הכי הרבה מתילפנידייט (ריטלין קונצרטה) - ישראל במקום השני
המדינות שצורכות הכי הרבה מתילפנידייט (ריטלין קונצרטה) – ישראל במקום השני

עוד עולה מהנתונים כי ישראל הכפילה פי 4 את השימוש שלה בריטלין וקונצרטה בעשור האחרון:

ישראל הכפילה פי 4 את צריכת הריטלין שלה בתוך עשור
ישראל הכפילה פי 4 את צריכת הריטלין שלה בתוך עשור (מקור: INCB)

ישראל נמצאת במקום השלישי בעולם, אחרי קנדה וארה”ב, בשימוש באמפטמין (אדרל, אטנט) – סם ממריץ המשמש לטיפול בהפרעות קשב. בשנת 2019 צפויים להימכר בה כ-24 קילו של אמפטמין (לא כולל נגזרות).

ישראל נמצאת במקום השישי בעולם בשימוש ב’ויואנס’ ו’דקסדרין’ (Dexamphetamine), ממריץ ממשפחת האמפטמינים המשמש לטיפול בהפרעות קשב. בשנת 2019 צפויים להימכר בה כ-24 קילוגרם של דקסאמפטמין.

צריכת דקסאמפטמין (ויואנס, דקסדרין) - ישראל במקום השישי בעולם
צריכת דקסאמפטמין (ויואנס, דקסדרין) – ישראל במקום השישי בעולם (מקור:INCB)

ישראל הכפילה את ייבוא האמפטמין (אדרל, אטנט) שלה פי 10, מ-2 קילוגרם שיובאו בשנת 2014 ל-20 קילוגרם שיובאו בשנת 2017. בנוסף, היא הכפילה פי 20 את ייבוא הדקסאמפטמין שלה (ויואנס, דקסדרין) בשנים האלו – מקילוגרם בודד שיובא בשנת 2014 ל-20 קילוגרמים בשנת 2017:

ישאל הכפילה פי 10 את ייבוא האמפטמין, ופי 20 את ייבוא הדקסאמפטמין בין השנים 2014-2017 (מקור: INCB)
ישאל הכפילה פי 10 את ייבוא האמפטמין, ופי 20 את ייבוא הדקסאמפטמין בין השנים 2014-2017 (מקור: INCB)

ישראל נמצאת במקום השמיני בעולם בשימוש ב’רזין’ (Phentermine) – נגזרת של אמפטמין שמשמשת כתרופת הרזייה, אך גם בה ניתן להשתמש לרעה. בשנת 2019 צפויים להימכר בה כ40 קילוגרם של רזין.

באופן כללי ישראל נמצאת במקום ה-7 בעולם (מתוך 117 מדינות) בצריכת תרופות מרשם ממריצות מכל הסוגים (ריטלין ואמפטמינים).

ישראל נמצאת במקום ה7 בעולם בצריכת תרופות ממריצות (מקור: INCB)
ישראל נמצאת במקום ה7 בעולם בצריכת תרופות מרשם ממריצות (מקור: INCB)

משככי כאבים נרקוטיים (אופייאטים ואופיואידים)

כאמור ארגון ה-OECD כבר פרסם בשבוע שעבר נתונים לגבי צריכת האופייאטים בעולם המערבי, אשר מציבים את ישראל במקום הראשון בעלייה בשימוש בהם.

על פי נתוני ה-INCB, ישראל נמצאת במקום הראשון ביבשת אסיה בצריכת אופייאטים במרשם, ובמקום ה-12 בעולם כולו (מתוך 117 מדינות).

ישראל נמצאת במקום הראשון באסיה בצריכת משככי כאבים נרקוטיים, ובמקום ה12 בעולם כולו
ישראל נמצאת במקום הראשון באסיה בצריכת משככי כאבים נרקוטיים, ובמקום ה12 בעולם כולו (מקור: INCB)

בנוסף, הארגון גם מפרסם הערכה של כמות האופייאטים במרשם שייצרכו בישראל בשנת 2019:

כמות משככי הכאבים האופייאטים (בגרמים) שצפויה להימכר במרשם בישראל ב-2019
כמות משככי הכאבים האופייאטים (בגרמים) שצפויה להימכר במרשם בישראל ב-2019 (מקור: INCB)

יש לציין שגם בתחום הקנאביס ישראל מובילה את העולם ונמצאת לכל הפחות בשלישייה הראשונה עם 27% מהציבור שהודו בצריכת קנאביס (בלתי חוקית) לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, כך בדו”ח רשמי של ממשלת ישראל.

משרד הבריאות מסרב למסור תגובה לנתונים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר