טוען...

יאיר גלר: “לא נוח לי מכך שנפתחים תיקים פליליים לצרכני קנאביס”

האם מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים ממתן את עמדתו הנוקשה? יאיר גלר השתתף הבוקר בדיון בנושא לגליזציה ואמר כי לא נוח לו עם רישום התיקים הפליליים לצרכני הקנאביס. “אני פה בכדי להגן על 9 אחוז שקנאביס משפיע עליהם בצורה מסוכנת,” אמר.

הבוקר נערך עימות בנושא “לגליזציה של סמים קלים בישראל” בין תמר זנדברג, חברת הכנסת ממרצ המובילה את המאבק להתרת השימוש בקנאביס בחוק, ליאיר גלר, מנכ”ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים – זאת במסגרת “שבוע פוליטיקה” שנערך על ידי אגודת הסטודנטים באונ’ תל אביב. כ-100 סטודנטים צפו בדיון.

תמר זנדברג יאיר גלר
תמר זנדברג בדיון עם יאיר גלר

ח”כ תמר זנדברג פתחה את הדיון ואמרה שהדעה הרווחת בציבור בנוגע לצמח הקנאביס מבוססת על בורות ושמרנות. “הקנאביס הוצא מחוץ לחוק בתקופת היובש ולא עבר לגליזציה כמו האלכוהול מאחר ולא הייתה לו פעילות לוביסטית מספיקה,” אמרה. “היום כ-84 אחוז מהתיקים הפליליים בישראל נפתחים כנגד משתמשים פרטיים, אבל בקרוב יהיה שינוי, לא רק בישראל, אלא בכל העולם.”

יאיר גלר, מנכ”ל הרשות, השיב ואמר כי “הנזקים המשמעותיים ביותר מקנאביס הם בגילאי 15-25, שאלה הגילאים שצורכים בהם הכי הרבה קנאביס”. לדבריו הנזקים הם “פגיעה בפריון, בגדילה ובאינטיליגנציה”. גלר הסכים שקנאביס לא גורם למוות באופן ישיר, אך העלה את נושא “תאוריית השער”, לפיה קנאביס מהווה קרש קפיצה לסמים אחרים.

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

לדבריו, יש כיום 20,000 מכורים לסמים קשים (דוגמת הרואין) בישראל ש”רובם ככולם היו מעשני קנאביס בעברם”. כמו-כן טען גלר שב-29 אחוז מתאונות הדרכים נמצאו אצל הנהגים שאריות קנאביס בדם, אך התעלם מהצעקות שעלו מן הקהל וטענו שההסבר לנתון הוא שקנאביס נשאר בדם שבועות ארוכים. “העיקרון המנחה לפיו אני פועל הוא שחובתנו כמדינה לעצור פגיעה באחרים,” אמר.

זנדברג הגיבה ואמרה שתאוריית השער “הופרכה כבר לפני שנים” והתעקשה שהקנאביס צריך לצאת מפקודת הסמים המסוכנים. היא התייחסה גם לטענות המתנגדים המציגים מחקרים כנגד הקנאביס ואמרה כי “המחקרים שמציגים מתנגדי הלגליזציה הם מיושנים, שגויים או מגמתיים”.

כמו-כן, היא תקפה את משטרת ישראל על-כך שאינה אוספת נתונים על קנאביס בנפרד מסמים אחרים, כך שקשה לדעת מהם הנתונים האמיתיים של אחוזי השימוש והאכיפה בישראל. היא אפילו רמזה על כך שהדבר נעשה בכוונת תחילה והדגישה שהסברה היא יעילה רק כאשר היא נכונה ומבוססת על עובדות.

כאשר נשאלה האם מול ההחמרה בחוק אל מול צרכני אלכוהול וטבק, נכון יהיה לפעול בכיוון ההפוך ולהקל על צרכני קנאביס, ענתה זנדברג ש”בכל רגולציה יש מידה של כפייה. צריך להתאים את הכפייה לרמת הפגיעה בחברה”.

גלר דחה את הטענות על כך שהרשות בראשה הוא עומד משתמשת בהפחדה כאמצעי הסברה ועמד על דעתו נגד לגליזציה. “מדינת ישראל נותנת הכי הרבה מרשמים לקנאביס רפואי בעולם,” אמר. “חברי הכנסת מסכימים איתי על כך שלא צריכה להיות לגליזציה.”

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג

גלר אף הודה שייתכן ורישום תיקים פליליים לצרכני קנאביס הם לא הפתרון. “לא נוח לי מכך שנפתחים תיקים פליליים לצרכני קנאביס,” אמר והבטיח כי לאחר פגרת הכנסת ייערך דיון מסודר בנושא זה. עם זאת, בשיחה עם כתב המגזין טען כי אינו תומך בהפסקת הפללה מאחר ו”זה יעביר מסר שלילי לצעירים ובני נוער”.

זנדברג הודיעה שהיא בעד מודל הלגליזציה של קולורדו ובניגוד לעמדתה בעבר, בה הביעה רצון להתקדם בשלבים, כאשר השלב הראשון הוא אי הפללה, היא חושבת כעת שצריך להחיל את המודל במלואו כבר עכשיו.

גלר הודה שהוא צורך בירה ויין להנאתו, אך לא מצא את הקשר לאיסור על שימוש בקנאביס. לטענת הקהל כי מדובר בצביעות השיב כי “לא מבין מדוע כשאני שותה בירה בביתי זו דו פרצופיות”.

האזינו לדיון במלואו (מומלץ להגביר את הווליום):

תודה לעידן עיני על העזרה בהכנת הכתבה.

ראו גם: יאיר גלר: “קנאביס מסוכן בדיוק כמו אלכוהול”
ראו גם: מכתב פתוח ליאיר גלר
ראו גם: זנדברג לתומכים: “עזרו לי להביא את הלגליזציה”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר