חברת הקנאביס הגדולה בעולם שווה כבר יותר מטוויטר

לאחר שקיבלה אישור לייצא קנאביס לארה"ב לצורכי מחקר, שווי השוק של חברת הקנאביס הקנדית "טילריי" (Tilray) הגיע ל-28 מיליארד דולר - מה שהפך אותה לחברת הקנאביס הגדולה בעולם.

חברת הקנאביס הקנדית טילריי (Tilray) הונפקה לראשונה בוול-סטריט בחודש יולי לפי שווי שוק של 1.43 מיליארד דולר, ומחיר של 17 דולר למניה.

מאז היא כבר זינקה ב-1,150% והגיעה לשווי שוק של 28 מיליארד דולר ומחיר של 300 דולר למניה – מה שהופך אותה לחברת הקנאביס הגדולה בעולם.

הזינוק האחרון בשווי החברה הגיע השבוע לאחר שהכריזה ביום ג’ (18.9) כי קיבלה אישור מרשות אכיפת הסמים האמריקאית (DEA) לייצא קנאביס לארה”ב לצורכי מחקרי רפואי שייערך בקליפורניה.

בעקבות ההכרזה המניה נסקה ביותר מ-90% במהלך היום ושוויה החדש גבוה יותר אף משווי השוק של חברת המדיה החברתית טוויטר ושורת חברות גלובאליות אחרות.

היום (ה’) כבר ירד שווי המניה של החברה ל-171 דולר למניה, אך היא נותרה חברת הקנאביס הגדולה בעולם.


בחודש שעבר (אוגוסט 2018) דיווחנו על השקעת ענק של תאגיד האלכוהול קונסטליישן ברנדס בחברת הקנאביס הקנדית קנופי (Canopy), שנחשבה עד עכשיו לחברת הקנאביס הגדולה בעולם.

לאחר ההכרזה על הייצוא לארה”ב הזינוק בשווי השוק של טילריי הביא אותה להדיח מהפסגה את המתחרה קנופי, שעומדת כעת על כ-50 דולר למניה ושווי שוק של 12 מיליארד דולר.

בניגוד לחברת קנופי, טילריי מעדיפה להישאר חברה עצמאית בתחום הקנאביס ולא להירכש על ידי חברת אלכוהול גדולה, כך לפי מנכ”ל החברה ברנדן קנדי.

“אני לא רוצה להיות שותף של אנהויזר-בוש,” אמר בהתייחסו לענקית האלכוהול האמריקאית שמייצרת מותגי בירה כמו באדווייזר וסטלה ארטואה. “אני רוצה לבנות חברה כמו אנהויזר-בוש”.

“אנחנו מתכוונים לבנות חברה שתשלוט בחלק ממגזר של 150 מיליארד דולר. אני חושב שנהיה עדים לכמה חברות של מאות מיליארדי דולרים,” הוסיף.

בראיון לרשת CNBC אמר קנדי כי שוק הקנאביס מהווה תחרות לתעשיות התרופות והאלכוהול ולכן חברות התרופות הגדולות וגם חברות האלכוהול צריכות להתחיל לחשוב על שיתוף פעולה עם יצרניות קנאביס על מנת לגדר את ההשקעות שלהן.

“אני חושב שכל יצרניות המשקאות האלכוהוליים צריכות להיכנס לענף הזה, זה גידור מעולה בשבילן”, אמר קנדי. “בין אם אתה חברת אלכוהול או משקיע בחברת אלכוהול, זאת הזדמנות גלובלית”.

מנכ"ל טילריי
מנכ”ל טילריי ברנדן קנדי

בדו”חות הכספיים שפירסמה טילריי בחודש אוגוסט, דיווחה החברה על מכירות של 9.7 מיליון דולר – זינוק של 95% לעומת הרבעון השני של 2017, הודות ללגליזציה המתקרבת בקנדה והעליה בביקוש לקנאביס שם.

עם זאת קנדי טוען כי פוטנציאל הצמיחה העתידי של טילריי אינו מבוסס על התחזיות ללגליזציה של קנאביס לצרכי פנאי בארה”ב – אלא על הגידול בשוק הרפואי. להערכתו מספר המדינות שיתירו בחוק קנאביס רפואי כמעט יוכפל בשנים הקרובות.

הפער בין הכנסות החברה בפועל לבין שווי המניה שלה הוא עצום – ונובע מהפוטנציאל האדיר שהמשקיעים רואים בשוק הקנאביס העולמי. הפער בין הרווחים של החברה בפועל לשווי השוק שלה הוא הגדול ביותר בקרב החברות הגדולות בשוק הגלובאלי.

בחודש מרץ 2018 הכריזה טילריי על שיתוף פעולה אסטרטגי עם ענקית התרופות הקנדית נוברטיס (Novartis), שידועה בעיקר כיצרנית של התרופה ריטלין.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר