לקראת מדיניות קנאביס מתקדמת – מגמות בעולם

ועדת הסמים החדשה של הכנסת התכנסה היום לדיון מיוחד בנושא מדיניות הקנאביס בישראל ובעולם. לראשונה הוצגו בפני הח”כים נתונים הנוגעים לאי המסוכנות של הקנאביס, כמו גם מחקרים המראים את יתרונות הסדרת השוק בחוק. מנגד טענו נציגי הרשות למלחמה בסמים כי מדובר בנתונים שגויים. וגם – “הספר הירוק”, בקרוב.

הבוקר, לראשונה, הוצגו בשידור חי בדיון בכנסת נתונים שפורסמו עד כה בישראל רק כאן במגזין קנאביס. מסמכים ועובדות ממחקרים שפורסמו בעולם וגרפים המציגים עד כמה קנאביס הוא אינו חומר מזיק הוקרנו על מסך באולם הדיונים המרכזי.

ח”כ תמר זנדברג, יו”ר הועדה, פתחה את הדיון בפירוט על תוצאות הדיון הקודם והתייחסה גם לידיעה על ה”חרם” שהטילו חברי ועדת הסמים שסירבו להשתתף בדיונים בגלל שיושבת הראש תומכת בלגליזציה. “שמעתי שחברי כנסת מסרבים להשתתף בדיון,” אמרה זנדברג. “מוזר שיש להם עמדה נחרצת בטרם היו כאן. הועדה תקיים דיון ענייני, מהותי, רלוונטי וכזה ששם על מצע מאוד ברור את כל הידע הקיים והעדכני ביותר בתחום.”

קנאביס מול קנאביס רפואי

ראשון דיבר ד”ר רפאל משולם, מגלה ה-THC, שביקש להפריד בין השימוש החברתי לרפואי בקנאביס. “ראשית אגיד שקנאביס אינו תרופה, הוא לא רשום כתרופה וגם לא יכול להיות כרגע תרופה. בניגוד לתרופה שהמדד שלה קבוע, הקנאביס אינו קבוע. המרכיבים שלו משתנים מפעם לפעם ולכן יש בעיה בשימוש כתרופה. עם זאת הטענה שקנאביס אינו בעל יכולות רפואיות שנשמעה אתמול ממנכ”ל משרד הבריאות היא מעט מגוחכת.”

רפאל משולם ועדת הסמים
ד”ר רפאל משולם בועדת הסמים

משולם פירט על התופעות להן גורם הקנאביס – בעיקר ה-THC: “החומר הזה יכול להקל בכאבים. בניסוי שאנו עורכים בימים אלו על ילדים חולי סרטן הצלחנו להקטין עד למינימום את תופעות הלוואי של הכימותרפיה. בהדסה עין כרם נמצא כי הקנאביס מקטין תופעות של פוסט טראומה. כנראה יש לו גם השפעות אנטי סרטניות.”

בנוגע לשימוש “החברתי” בקנאביס אמר משולם כי אין לו רקע מדעי וכי הנושא צריך להיקבע על ידי החברה באופן דמוקרטי.

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי, התייחס לדיווח מאתמול על כך שמשרד הבריאות יסמיך רופאי משפחה לספק קנאביס רפואי וסיפר כי בקרוב יפורסם “הספר הירוק” – ספר מיוחד שהוכן על ידי משרד הבריאות עבור רופאי משפחה ומאגד תחתיו את כל המידע הנדרש בנוגע לטיפול בקנאביס.

ד”ר איליה רזניק, פסיכיאטר מומחה, דיבר בזכות הקנאביס: “סכיזופרניה בקרב צרכני קנאביס יש רק אצל אוכלוסיה בסיכון גבוה, אבל אני לא מסכים עם האבחנות של ד”ר משולם. כמובן שלבני נוער לא מומלץ לקחת כל סם שהוא, אבל אני מייצג פורום ישראלי לחקר קנאביס וקנאביס צריך להיות טיפול מקו ראשון ולא כמוצא אחרון.”

איליה רזניק
ד”ר איליה רזניק הציג נתונים הנוגעים לאי-מסוכנותו של הקנאביס ביחס לחומרים נפוצים אחרים

מחקרים: יותר לגליזציה פחות תאונות

מכון ירושלים‘ פירט את תוצאות המחקר שערך, אותו פרסמנו הבוקר כאן, והראה כי מדיניות של אי הפללה מפחיתה את השימוש בקנאביס בקרב צעירים ובני נוער וכן מפחיתה את מספר תאונות הדרכים הקטלניות. עוד פורטו הנתונים הכלכליים שמצאו כי הסדרת השוק בחוק שווה למעלה מ-1.5 מיליארד ש”ח בשנה – כפי שפורסם לראשונה כאן. אדם שנפתח לו תיק מאבד 5% בשנה מהמשכורת שלו, למעלה מ-2,000 ש”ח בשנה.

נתונים מרשימים אלו עוררו כעס מצד נציגי הרשות למלחמה בסמים, שביקשו לערער על המידע. איילת מאליס כהן, נשיאת סניף חיפה של ‘עולם ללא סמים’ וחברת כת הסיינטלוגיה, דרשה לראות את מקורות המידע במחקר.

מכון ירושלים ועדת הסמים
נציגי ‘מכון ירושלים לחקר שווקים’ הציגו נתונים על מדיניות קנאביס בעולם

ח”כ עיסאווי פריג’ מ’מרצ’ זכה למחיאות כפיים סוערות לאחר שנשא דברים בעד שינוי מדיניות ההפללה. “כל אסור הוא רצוי,” הסביר, “בגלל שמשהו אסור רוצים אותו יותר. קנאביס זה קנאביס, אין קנאביס וקנאביס רפואי. אם יש חולה שלוקח קנאביס – הסכנות שהוזכרו הן גם עליו. יש להחריג את נושא בני הנוער מכל הסוגייה. לא נשתמש בילדים כמגן לדברים אחרים. אלכוהול מותר ולא יוצאים נגדו כמו נגד הקנאביס. לפי הנתונים מהמחקר של מכון ירושלים מראה שאי הפללה הורידה את השימוש. אי אפשר לברוח מזה. יש גם עלייה בשימוש בקנאביס ולמרות העלייה לא דווח על מקרים נפשיים ומחלות.”

המתנגדים: “קנאביס הוא סם מסוכן ובלתי חוקי”

ח”כ חמד עמאר מ’ישראל ביתנו’ שעומדת בראש המתנגדים לקנאביס, זעם: “אני מבדיל הבדל אדיר בין הקנאביס הרפואי לרגיל. ראיתי רבים שהקנאביס הרפואי עזר להם אבל הקנאביס זה סם מסוכן, מסוכן לבריאות ומסוכן לסביבה. אני נגד שימוש בקנאביס בצורה גורפת. אסור לנו לאפשר שימוש בסמים בחקיקה.”

ח”כ עמאר התרגז על הנתונים בנוגע למספר צרכני הקנאביס בישראל: “300 אלף צרכנים זה שוק שחוגג!” כעס. “אם הנתונים האלה מדוייקים מצבנו לא טוב. איפה המשטרה?! העולם התחתון חוגג שם והמאפיה חוגגת שם,” אמר וזכה למחיאות כפיים אף הוא.

נציג הרשות למלחמה בסמים אמר: “זו ועדה למאבק בנגע הסמים. הדיון הוא דיון לגיטימי אבל צריך לדעת שכשאנחנו מדברים על חומר צריך לדעת גם מה החומר עושה מבחינה קלינית. 100% מהאנשים שקלטתי בתחילת הדרך היו מכורים להרואין. בשנתיים האחרונות 20% מגיעים בגלל קנאביס.”

ועדת הסמים הרשות למלחמה בסמים
נציגי הרשות למלחמה בסמים

אתי כהנא, גם היא מהרשות, אמרה כי “על פי אמנות האו”ם העמדה היא חד משמעית נגד התרתו של הקנאביס.” כהנא ערערה על הנתונים שהוצגו על ידי מכון ירושלים ואמרה כי מדובר בנתונים של עמותות בעלות אינטרסים. “במרבית המדינות צריכת קנאביס היא פלילית. רק במספר מועט ישנה הקלה.”

יוסי הראל פיש, מדען הרשות: “השיח והחקיקה של החברה הבוגרת בעניין זה משפיעה באופן אדיר. הפגיעה והמסוכנות היא אצל צעירים שמושפעים מכך. תפיסת המסוכנות יורדת בישראל והשימוש בקנאביס עלה פי 1.5 – עלייה מאוד דרמטית. הנתונים הכלכליים שהוצגו הם מגמתיים. חסר שם המון מידע. הנתונים שלנו מראים דברים אחרים.”

ועדת הסמים
חברי הכנסת ינון מגל, מירב בן ארי ותמר זנדברג – חתומים על הצעת החוק לאי הפללה

25 ח”כים כבר חתמו על הצעת החוק

ח”כ מירב בן ארי מ’כולנו’ הביעה לראשונה עמדתה בעד אי הפללת צרכני הקנאביס בישראל: “מדובר בבעיה חברתית בישראל וזו אחריות שלנו כנבחרי ציבור. נצליח או לא נצליח להעביר את החוק, הגיע הזמן שתבוא ועדה שלפחות תקל בעניין ההפללה. לא יכול להיות שמי שמעשן קנאביס הוא עבריין במדינת ישראל. זה לא הגיוני. זה פוגע בנו כאזרחים. התעסקתי עם בני נוער 10 שנים, אבל יש בני נוער ויש מבוגרים. תנו למבוגרים לקבל החלטה שכלית, בשביל זה אנחנו מבוגרים.”

עו”ד דקל-דוד עוזר: “האיסור על קנאביס וההפללה גורמות לכך שהמידע הקיים בעד, הוא רב ואטרקטיבי מהמידע הקיים נגד,” אמר. עו”ד עוזר נגע בנקודות מרתקות ביותר והסביר במצגת שהכין כיצד מדיניות הפללה גורמת לקנאביס להיות מעניין יותר וכיצד מדיניות מוסדרת תאפשר פיקוח ובקרה ראויים ותקינים.

בועז וכטל, מייסד עלה ירוק: “בשנת 1995 הועדה התכנסה וקבע לא לאפשר שימוש בקנאביס למטרות פנאי וכן לפתוח אפשרות לטיפול רפואי. 13,000 איש בשנה כפול 20 שנה מאז – זה מאות אלפים. אני מקבל טלפונים מיוצאי צבא שסובלים מטראומה. נשפטים. העשירים יוצאים מזה עם עורך דין. העניים נכנסים למעצר. ב-2016 יהיה דיון בוינה בנוגע לשינוי מדיניות הסמים. מדובר במדיניות שכשלה לחלוטין. חוקרים שחקרו את הנושא מצאו שלא משנה באיזו שיטת אכיפה תשתמש, זה לא מה שישפיע על צריכת הסמים באוכלוסיה. למרות האכיפה והמשטרה יש שימוש בקנאביס.”

ח”כ ינון מגל, מגיש הצעת החוק לאי הפללה בישראל, התייחס אף הוא לנושא ואמר כי הוא מקווה שהחוק יעבור. “מה שהיה זה לא מה שיהיה,” אמר, “אני מאמין בלגליזציה בעתיד; חתמו 25 ח”כים על ההצעה ואני מקווה שתעבור אבל לא בטוח; צריך לשלב ידיים ולהכין את עצמנו לשינוי; בשום פנים אסור להסכים להמשך הפללה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר