ביקור בשדות ההמפ החוקיים של קולורדו

מיכל ויטל נסעה לקולורדו לביקור בשדות ה’המפ’ – הקנבוס התעשייתי – וחזרה עם רשמים ותמונות. “אולי המריחואנה היא עלה תאנה בלבד, שמסתיר את הדבר האמיתי, ומה שבאמת מאיים על בעלי ההון הוא דווקא ההמפ,” היא אומרת.

מאת: מיכל ויטל

מיכל ויטל ברון
מיכל ויטל ברון

התמזל לי מזלי, ובשנתיים האחרונות אני נוסעת וחוזרת ממדינת קולורדו בארה”ב, שם בחודשים האחרונים, מאז ינואר 2014, השימוש בקנאביס לסוגיו הפך לחוקי.

אני, למען הגילוי הנאות, כמעט ולא מעשנת, ואולי אתם חושבים שאלוהים נותן אגוזים למי שאין לו שיניים, אבל זה לא ממש מדויק: דרכי החיים המופלאות זימנו לי שם בן זוג אהוב, שחי, אוכל, לובש ומפיץ סביבו את בשורת ההמפ.

‘המפ’ (קנבוס) הוא אחד מסוגי הקנאביס – הסוג התעשייתי. בעבר זה היה חומר גלם נפוץ ביותר לחקלאות התעשייתית. החבלים והמפרשים שנשזרו מצמח ההמפ שימשו את הספנים האירופאים כדי לחצות את האוקינוס, להגיע אל אמריקה וליישב אותה. מגילת העצמאות האמריקנית נכתבה על נייר המפ ועוד.

המפ – האח הבכור והשקט של הקנאביס

מה אם כן הפך את גידול הצמח לבלתי חוקי בשישים השנים האחרונות? האם ההמפ נפל קורבן לאיסור השימוש בקנאביס, ל”מלחמה בסמים”? ואולי לגמרי להפך – אולי המריחואנה היא עלה תאנה בלבד, שמסתיר את הדבר האמיתי, ומה שבאמת מאיים על בעלי ההון הוא דווקא ההמפ?

אילי הנפט לא אוהבים אותו כי ניתן להפיק ממנו בקלות דלקים צמחיים שיכולים להחליף את כל צריכת האנרגיה של קנדה, למשל (ראו: 10 עובדות מעניינות על המפ).

יצרני הנייר לא אוהבים אותו כי הוא מתחרה רציני לתעשייה זו (ראו: קנאביס תעשייתי – המפ).

מגדלי הכותנה לא אוהבים אותו כי הרבה יותר קל להכין ממנו בגדים, והגידול הוא ללא צורך בהדברה (ראו: קנאביס המפ – לא מה שחשבתם).

מגדלי הבשר לא אוהבים אותו כי ניתן להפיק ממנו בקלות חלבונים ברמה גבוהה מאד, אומגה 3 ואומגה 6, וחומצות אמינו יחודיות שקיימות פרט להמפ רק במזון מן החי (ראו: זרעי המפ – מזון בריאות אולטימטיבי).

תאגידים כמו ‘מונסנטו’ ממש לא אוהבים אותו כי הוא גדל ללא חומרי הדברה בקלות רבה, מכיון שהצמחיה הסבוכה מצלה על הקרקע ולא מאפשרת לעשבים שוטים לצמוח.

ביקור בשדות הגידול החוקיים הראשונים בארה”ב

יחד עם המאבק ללגליזציה של המריחואנה, נכנסה השנה לתוקף גם הלגליזציה של המפ תעשייתי. ריאן לופלין (Ryan Loflin) היה אחד מהפעילים הבולטים למען הלגליזציה ומבין הראשונים לקבל רשיון לגידול המפ. בחוה של הוריו במחוז BACA שבדרום המדינה נאסף בשנה שעברה היבול הראשון של המפ בארה”ב כולה ב-56 השנים האחרונות (ראו: שדה ההמפ החוקי הראשון בקולורדו).

עברנו שם בדרכנו חזרה מטיול באוקלהומה, כדי לראות מה חדש השנה. מהזרעים והיחורים של היבול הקודם צמחו לתפארת שיחים בגובה מופלא, שמגיעים כבר עד למעלה מ-2 מטר. עלים גדולים ובריאים – פשוט מקסים. הגידול מיועד לזרעים למאכל, אבל מאחר והסיבים של ההמפ התעשייתי הם ארוכים וחזקים, ריאן ואביו מנסים לחדש כקדם את ימיה של תעשיית הטקסטיל, ולצורך כך בנו דוגמאות של המכונות המסורתיות, העשויות עץ, המיועדות לניפוץ הסיבים והטויה שלהם. כעת הם מחפשים את הדרכים לייעל את התעשייה הזו ולהפוך אותה למודרנית ומכניסה.

מהסיבים הגסים ביותר ניתן להכין תערובת לבניית קירות שנקראת HEMPCRETE (בטון המפ) – כאשר מערבבים אותם עם סיד ומשתמשים בתבניות זמניות – בטון הנחשב לחזק יותר ואיכותי יותר מהבטון הנמצא היום בשימוש בכל רחבי העולם (ראו: בטון המפ – חומר הבנייה החזק בעולם). אני מקווה לתכנן ולבנות בחומר הזה את אחד הפרויקטים הבאים שלי, מאחר ועיסוקי בבנייה טבעית.

תמונות מהביקור:

שדה המפ קולורדו
שדה המפ בקולורדו – גובה ה”דוגמן” 180 ס”מ, כך שניתן לראות שהצמחים עוברים את גובה שני המטרים.
שדה המפ קולורדו
השימוש העיקרי של ההמפ הוא מזון וסיבים. עיבוד הסיבים נעשה על ידי שבירה שלהם. במסגרת הפרויקט של גידול מחדש של המפ בארה”ב, היה צריך גם לשחזר את המיכון ההיסטורי, וכאן ניתן לראות את הציוד המסורתי שבעזרתו שברו את הגבעולים הקשים כדי להוציא מהם את הסיבים הארוכים והחזקים. הסיבים מיועדים לבדים חזקים ביותר, כמו למשל בדי מפרש, וכן לשזירת חבלים.
שדה המפ קולורדו
בהמשך לשבירת הגבעולים, יש צורך לעבד את הסיבים, וזה שיחזור של המיכון המסורתי לעיבוד סיבים המשכיים וארוכים. את השיחזורים של ציוד העץ בנו עבור סרט של ערוץ ההיסטוריה שצולם לא מזמן במשק של משפחת ליפלין. כעת הם מחפשים ציוד מודרני ויעיל יותר כדי לעבד את היבול הגדול יחסית שצפוי להיות השנה.
שדה המפ קולורדו
אותו מיכשור לניפוץ ושבירת קליפת הגבעולים.
שדה המפ קולורדו
השדה כולו – 24 דונם של גידולי המפ, הראשון בארה”ב כולה מאז הטלת האיסור על גידול הקנאביס.
שדה המפ קולורדו
עלים בריאים וגדולים – בהשוואה לכף היד שלי (-:

הכותבת, מיכל ויטל ברון, עוסקת בתכנון וייעוץ של בנייה ירוקה (vital-baron.com).

ראו עוד: חלב המפ טבעוני – ותהיה לי בריא!
ראו עוד: מכונית המפ ‘קסטרל’ – רכב ידידותי לסביבה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר