אובמה הפסיד, הקנאביס ניצח: סיכום בחירות 2014 בארה”ב

בעוד נשיא ארה”ב ברק אובמה והמפלגה הדמוקרטית ספגו הפסד צורם בבחירות האמצע בארה”ב, הקנאביס ניצח בענק עם לגליזציה באורגון, אלסקה ובבירת ארה”ב וושינגטון די.סי, כמו גם דה קרימינליזציה בקליפורניה וקנאביס רפואי בגואם.

ברק אובמה
אובמה הפסיד, הקנאביס ניצח

על אף שהיתה צפויה, משכה תבוסתו של נשיא ארה”ב המכהן ברק אובמה – שהפסיד את השליטה בבתי הקונגרס למפלגה הרפובליקנית – את מירב תשומת הלב התקשורתית. אך הדרמה האמיתית התרחשה במדינות אורגון ואלסקה וכן בבירת ארה”ב וושינגטון DC, שם הצביעו התושבים בין השאר גם להצעות חוק ללגליזציה של קנאביס לשימוש חופשי. במקביל הצביעו גם תושבי קליפורניה, פלורידה, דרום פורטלנד, גואם וסנטה-פה בעד ונגד הצעות הנוגעות להקלה על חוקי הקנאביס, ובסה”כ אפשר לרשום נצחון גדול לתומכי הלגליזציה.

לגליזציה באורגון

מדינה שלישית בארה”ב מצטרפת למהפכה הירוקה ומאשרת חוק ללגליזציה של קנאביס. 54% מתושבי אורגון הצביעו ‘בעד’ במשאל העם שנערך הלילה במדינה.

לגליזציה באורגון
לגליזציה באורגון: תושבי אורגון חוגגים נצחון הלילה

‘הצעת חוק 91’ תתיר לתושבי אורגון בני 21 ומעלה להחזיק עד 225 גרם מריחואנה לשימוש עצמי בבית, עד 28 גרם להחזקה בציבור וכן גידול של עד 4 צמחי קנאביס בביתם.

במהלך השנה הבאה תותר כמובן גם מכירת קנאביס חוקי בחנויות “קופי שופס” ברחבי המדינה תוך הפרשת מיסים גבוהים לקופת האוצר. עישון קנאביס בציבור יהיה אסור על פי החוק, אך העונשים בגין עבירה זו לא ייחשבו כמובן לעבירה פלילית.

פרטים נוספים כאן

לגליזציה באלסקה

לגליזציה אלסקה
לגליזציה באלסקה: קנאביס לשימוש חופשי מגיל 21 ומעלה

מדינה רביעית בארה”ב מצטרפת למהפכה הירוקה ומאשרת חוק ללגליזציה של קנאביס. 52% מתושבי אלסקה הצביעו ‘בעד’ במשאל העם שנערך הלילה במדינה.

בדומה לחוקי הלגליזציה בוושינגטון, קולורדו ואורגון, ‘הצעת חוק 2’ תתיר לתושבי אלסקה בני 21 ומעלה להחזיק עד 28 גרם מריחואנה לשימוש עצמי ולגדל עד 6 צמחי קנאביס בביתם. כמו כן תותר כמובן גם מכירת קנאביס חוקי בחנויות “קופי שופס” ברחבי המדינה תוך הפרשת מיסים גבוהים לקופת האוצר. עישון קנאביס בציבור יהיה אסור על פי החוק, אך העונשים בגין עבירה זו לא יעלו על קנס של 100$.

פרטים נוספים כאן

לגליזציה בוושינגטון די.סי, בירת ארה”ב

היסטוריה בארה”ב: תושבי העיר וושינגטון, בירת המדינה, אישרו הלילה ברוב של כ-70% את הצעת החוק החדש ללגליזציה של קנאביס: עד 55 גרם לשימוש עצמי ועד 3 צמחי קנאביס לגידול ביתי..

לגליזציה קנאביס וושינגטון די.סי
קנאביס חוקי בבירת ארה”ב – וושינגטון DC

על פי החוק החדש יוכלו תושבי וושינגטון הבירה בני 21 ומעלה להחזיק עד 55 גרם קנאביס לשימוש עצמי – צעד אחד נוסף בהמשך לחוק הקיים, שאושר בפברואר השנה וקובע דה-קרימינליזציה (אי הפללת הצרכנים) של עד 28 גרם לשימוש עצמי.

חוק הלגליזציה החדש מתיר גם גידול ביתי של עד 3 צמחי קנאביס בוגרים בבית ועל אף שהחוק אינו מתיר מכירת קנאביס בחנויות, וועדה מחוזית בוחנת כעת האם לאשר הצעה זו בהתאם להצבעת התושבים. פרטים נוספים כאן

לגליזציה בדרום פורטלנד, מיין

גם בעיר דרום פורטלנד, הרביעית בגודלה במדינת מיין, בחרו רוב התושבים בעד לגליזציה של קנאביס לשימוש עצמי. 52% הצביעו בעד הצעת החוק שתתיר החזקה ושימוש במריחואנה לבני ובנות 21 ומעלה.

דה קרימינליזציה בקליפורניה

תושבי קליפורניה, המדינה הראשונה בארה”ב שאישרה קנאביס במרשם רופא (ב-1996), הצביעו הבוקר בעד אי הפללת המחזיקים בסמים מכל הסוגים לשימוש עצמי. במקום עונשים פליליים, כפי שנהוג בישראל, יעמדו אלו שיעצרו בפני קנסות כספיים ועונשים מנהלתיים בלבד.

היסטוריה קנאביס מריחואנה
קליפורניה – ארץ הקנאביס

בהצבעה שנערכה הלילה בקליפורניה בחרו 57% בעד “הצעת חוק 47” להפסקת הפללת צרכני הקנאביס במדינה. החוק החדש צפוי לחסוך מאות מיליוני דולרים בשנה שיופנו מאכיפה ורדיפה של צרכני קנאביס לטיפול בעבריינים אלימים. החוק החדש צפוי לחול רק על אלו שאינם בעלי רישומים פליליים בגין עבירות אלימות מבעבר.

בעקבות אישור החוק צפויים כ-10,000 אסירים לזכות בשחרור מוקדם מהכלא. בתי המשפט צפויים לקבל כ-40,000 תיקים פחות בכל שנה.

קנאביס רפואי בפלורידה

למרות שרוב מוחלט של 58% מהתושבים הצביעו בעד הצעת החוק החדשה לקנאביס במרשם רופא, פלורידה לא תהפוך למדינה ה-24 המתירה שימוש זה. הצעת החוק נדחתה, שכן החוקה במדינה קובעת כי צריך רוב של לא פחות מ-60%.

בחירות ארצות הברית לגליזציה מריחואנה אורגון אלסקה וושינגטון קליפורניה
תושבי ארה”ב משתתפים במשאל עם דמוקרטי

לאחר חודשים ארוכים של קרב מיליארדרים יהודיים שסוקר בהרחבה באמצעי התקשורת, נראה כי ידו של שלדון אדלסון נשארה על העליונה כשרק 58% מתושבי פלורידה הצביעו בעד “הצעת חוק 2”.

הצעת החוק היתה אמורה לעגן את השימושים הרפואיים בצמח המריחואנה תחת חוקת המדינה ולאפשר לגופים פרטיים (תחת פיקוח המדינה) לגדל ולמכור קנאביס רפואי המיועד לשימוש החולים המעוניינים בכך, בין היתר לחולי צהבת, גלאוקומה, קרוהן, טרשת, פרקינסון, סרטן, איי.אל.אס, אפילפסיה, כאב כרוני ועוד – באישור רופא.

פרטים נוספים כאן

קנאביס רפואי בגואם

תושבי מדינת גואם, טריטוריה בשליטה אמריקנית הנמצאת בנקודה המזרחית ביותר במפה, הצביעו כבר שלשום בעד הצעת החוק להתרת שימוש בקנאביס במרשם רופא ומצטרפת ל-23 מדינות בארה”ב שכבר אישרו חוק דומה.

דה קרימינליזציה בסנטה-פה

הצעת החוק לדה-קרימינליזציה (אי הפללה) של צרכני הקנאביס בסנטה-פה, בירת מדינת ניו מקסיקו, אושרה כבר על ידי מועצת העיר לפני מספר חודשים, וכעת אושרה גם על ידי התושבים.

לסיכום

מה שהתחיל כפיילוט אמיץ של שתי מדינות בארה”ב בשנת 2012, הפך הלילה לעניין חלוט. וושינגטון, אורגון וקליפורניה הפכו את כל החוף המזרחי של ארה”ב לירוק בוהק, והדרך משם לשאר המדינות כבר אינה ניתנת לעצירה. יש לזכור שב-17 מדינות בארה”ב כבר יש חוקי דה-קרימינליזציה וכן כי ב-23 מהן ישנם חוקי קנאביס רפואי מקלים למדי.

בשנת 2016 צפויה להיערך באו”ם ישיבה מיוחדת – אשר מתכנסת אחת ל-10 שנים – בכדי לדון בעניין המלחמה בסמים. בדיון צפויות להתקבל החלטות מרחיקות לכת, אשר יחד עם הבחירות לנשיאות ארה”ב בסוף 2016 ומשאלי-עם נוספים ללגליזציה בשתי מדינות נוספות לפחות, צפויים להביא את בשורת הלגליזציה באופן רשמי גם לשאר העולם.

אגב, פנינו אל הרשות למלחמה בסמים בבקשה לקבל תגובה לשאלה האם הרשות חושבת שבאמריקנים טעו בהחלטתם לאשר לגליזציה במדינות אלו. דובר הרשות סירב להגיב.

ראו עוד:
ארה”ב קוראת לשינויים גדולים בחוקי הסמים הבינלאומיים
40 מדינות בארה”ב שוקלות הקלה בחוקי המריחואנה
חצי שנה של לגליזציה בקולורדו – ואלו התוצאות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר