תקדים: ביהמ”ש אישר למטופל “שאיפה לחיים” לחזור לחברת “תיקון עולם”

חברת "תיקון עולם" הודיעה על חזרתה לפעילות, אך משרד הבריאות מסרב לאפשר לכ-8,000 מטופלים שהועברו בעל כורחם לחברה אחרת לשוב לקבל אספקה כבעבר. שופט המחוזי קבע אתמול תקדים והורה למשרד להעביר מטופל כזה בחזרה לחברה.

שופט ביהמ”ש המחוזי בירושלים ארנון דראל אישר כי גבריאל ביטון, מטופל קנאביס רפואי שהועבר לחברת “שאיפה לחיים”, יוחזר מיד לקבלת טיפול מחברת “תיקון עולם”.

בכך נרשם למעשה תקדים שעשוי להוות בסיס לטענות דומות של כ-8,000 מטופלי תיקון עולם לשעבר, שהועברו בחודש מרץ השנה בעל כורחם לחברת “שאיפה לחיים”.

השופט ארנון דראל
השופט ארנון דראל (תמונה: אתר בתי המשפט)

כזכור בחודש מרץ עצרה “תיקון עולם” את פעילותה בעקבות מעבר לגידול בחווה חדשה, וכ-8,000 מטופלים נאלצו לחפש מקור אספקה אחר.

אתמול (ב’) אמנם הודיעה “תיקון עולם” על חזרתה לפעילות, אך משרד הבריאות מסרב לאפשר למטופלים שהועברו לחברה אחרת לשוב לקבל אספקה מהחברה המקורית.

לטענת משרד הבריאות מאחר וכבר החלה הרפורמה בענף והמטופלים הועברו לאסדרה החדשה, אין לאפשר מעבר-ספק על פי מתכונת האסדרה הישנה.

אך 4 שעות לאחר פרסום הודעת החברה על חזרתה לפעילות פסק כאמור השופט דראל כי גבריאל, שהופנה לשאיפה לחיים, יחזור באופן מיידי לתיקון עולם.

שקיות קנאביס תיקון עולם
שקיות קנאביס של חברת תיקון עולם

עו”ד מרים בריינין, המייצגת את גבריאל, הגישה לביהמ”ש בקשה למתן סעד זמני במסגרתו גם הציגה הסכמה בכתב שנתנה חברת “תיקון עולם” לפיה היא מוכנה לספק למטופל את הקנאביס כבעבר.

“לאור הודעתה [של ‘תיקון עולם’] באשר ליכולתה להמשיך ולנפק למבקש את הטיפול הנדרש, מתבקש ביהמ”ש להורות למשרד הבריאות לנפק את ההיתר לאספקה ע”י חברת ‘תיקון עולם’,” כתבה עו”ד בריינין.

לטענתה “המוצרים המשווקים ע”י ‘שאיפה לחיים’ אינם דומים לאלו ששווקו ע”י ‘תיקון עולם’, אינם תואמים את צרכיו וננמצאים במחסור אקוטי”.

“לכן,” הסבירה עו”ד בריינין, “בפועל הוא לא מצליח לחזור לאיזון הרפואי המיוחל הן כי נדרש זמן לצורך התאמת הטיפול לצרכיו והן משום שבפועל אין ברשתות הפארמה את הכמות הנדרשת”.

מרים בריינין
עו”ד מרים בריינין, מייצגת את גבריאל

הרופאה של גבריאל, ד”ר ברקת שיף, מסרה אף היא תצהיר במסגרת הבקשה, לפיו “התפרחת הזאת [של ‘שאיפה לחיים’] אינה אפקטיבית, החולה ממשיך להקיא ואינו יכול לחזור למשקלו הקודם וכאביו קשים מנשוא”.

עוד הוסיפה ד”ר שיף כי “הוא זקוק לזנים שסופקו לו ע”י חברת תיקון עולם וההתעלמות מקיומם של זנים גורם למצב בו החולה אינו מטופל בחומר שהיטיב עמו וזאת למרות שהחולה צורך את אותה כמות”.

השופט דראל קיבל את הבקשה וקבע כי “לאחר עיון בבקשה, בתגובת המשיבים ובהתייחסות באת כוח העותר, ניתן צו ולפיו חברת “תיקון עולם בע”מ” תספק למבקש מוצרי קנאביס לשימוש רפואי”.

סיפורו של גבריאל, חולה אונקולוגי כרות קיבה, נחשף לראשונה בחודש שעבר (כאן) לאחר שהמדינה הפחיתה לו את המינון. בית המשפט התערב בעניינו בעקבות עתירה שהגישה עו”ד בריינין והורה להשיב לו מינון של 200 גרם קנאביס בחודש.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר