טוען...

“תנו לה לרוץ”: מחאה נרחבת נגד הדחת האצנית שעישנה קנאביס

העצומה שקוראת לאפשר לאצנית המהירה בעולם להשתתף באולימפיאדה למרות שצרכה קנאביס עוברת בשעה זו את רף 400,000 החתימות. כוכב ה-NBA דוויין ווייד, השחקן ההוליוודי סת' רוגן, חברת NIKE ואפילו נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כבר התייחסו גם הם לפרשה שמסעירה בימים אלה את ארה"ב

לא הסכם הגרעין המתחדש עם איראן, לא סדרת גמר ה-NBA שעתידה להיפתח, אפילו לא חגיגות ה-4 ביולי. הנושא שמעסיק את הציבור האמריקני ואת עולם הספורט בימים האחרונים יותר מכל הוא לא אחר מהשעייתה של האישה המהירה בעולם והמועמדת המובילה לזכייה בזהב בריצה ל-100 מטרים באולימפיאדת טוקיו שתתחיל בסוף החודש, שקארי ריצ’רדסון, לאחר שנמצאה חיובית בבדיקת קנאביס שנערכה לה.

השעייתה של ריצ’רדסון מהמשחקים האולימפיים הבעירה גל של מחאה, שהגיע אפילו לנשיא ג’ו ביידן. הנשיא האמריקני ביקר ביום שבת האחרון בחנות בעיר סנטרל לייק במישיגן, שם נשאל על הפרשה וענה בדיפלומטיות כי “חוקים הם חוקים, וכולם יודעים מהם החוקים כשהם נכנסים לענף. האם החוקים צריכים להישאר כך? זוהי שאלה אחרת. אבל חוקים הם חוקים. עם זאת, הייתי גאה מאוד בדרך שבה הגיבה ריצ’רדסון למה שקרה”.

מעט מאוחר יותר, בתדרוך לעיתונאים, אמרה דוברת הבית הלבן ג’ן סאקי כי” שקארי ריצ’רדסון היא אישה צעירה ומעוררת השראה, אבל ההשעיה שלה כתוצאה משימוש במריחואנה היא החלטה עצמאית של הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA). אנו נשאיר להם את המקום והדרך לבצע את ההחלטות הללו”.

“חוקים הם חוקים”, נשיא ארה”ב מתייחס לפרשת שקארי ריצ’רדסון

כזכור, כבר ביום שישי, זמן קצר לאחר שהתגלו תוצאות הבדיקה, הודיעה WADA כי האצנית בת ה-21, המחזיקה בתוצאה השישית בטיבה בהיסטוריה במרוץ ל-100 מטרים (10.72 שניות), לא תוכל להתמודד באולימפיאדה.

במקביל, איגוד האתלטיקה האמריקני הודיע כי “המצב של שקארי מצער ומתסכל לכל מי שמעורב”, ואילו הוועד האולימפי במדינה הוסיף כי “אנו עובדים ביחד עם איגוד האתלטיקה כדי לקבוע את הצעדים הבאים”.

כעת, כאמור, לא מעט ספורטאים בכירים מכל הענפים וכן סלבריטאים רבים נעמדים לצד האצנית וקוראים ברשתות החברתיות: “תנו לה לרוץ”.

אחד מהמפורסמים שתמך בריצ’רדסון בפומבי הוא סת’ רוגן, שלצד קריירת המשחק מחזיק גם מותג קנאביס משלו וידוע כתומך נלהב בלגליזציה. “אם וויד היה גורם לך לרוץ מהר יותר, אני הייתי פלו ג’ו”, צחק רוגן, כשהוא מתייחס כמובן לשיאנית העולם המיתולוגית ב-100 וב-200 מטרים, פלורנס גריפית’ ג’וניור, שעל פי השמועות לא היתה מגיעה לתוצאותיה המהירות ללא שימוש בסמים שמשפיעים באמת על היכולת לרוץ מהר יותר…

“הטענות שלפיהן קנאביס הוא סם ‘בעייתי’ הן גזענות שמוטמעת עמוק בשורשים”, הוסיף רוגן, שטען גם כי “זה לא שפוי שהמשלחת האמריקנית פוסלת את אחת מהאתלטיות הכי מוכשרות שלה בעקבות שנאה שורשית. זה משהו שהם צריכים להתבייש בו”.

שקארי ריצ'רדסון (צילום: אתר האולימפיאדה)
שקארי ריצ’רדסון (צילום: אתר האולימפיאדה)

ורוגן כמובן לא לבד. על עצומת תמיכה בריצ’רדסון, שהתפרסמה בסוף השבוע, חתמו כבר כ-400,000 תומכים והגיעו כך ליעד שנקבע. כאמור גם ספורטאים מכל התחומים הביעו את תמיכתם באצנית.

כך, למשל, שחקנית הכדורגל של נבחרת ארה”ב אלכס מורגן כתבה “אני מרגישה נורא עבור שקארי, דעי שאנו איתך”, ואילו חברתה לנבחרת מייגן ראפינו כתבה “זה מביש, אני עומדת לצד שקארי, עבר זמנו של החוק הזה”.

בנוסף, כוכב הפוטבול פטריק מהומס צייץ “זו בושה, תנו לה לרוץ”, ואילו כוכב ה-NBA לשעבר דוויין ווייד צייץ “בעולם שבו אנשים עושים מיליונים על גבי מיליונים מגידול וממכירה של קנאביס, פתאום דבר כזה זה קורה. תגידו, לא שמעתם אי פעם שמעתם על קנס?”

לאחר שבסוף השבוע צייצה ריצ’רדסון “אני רק בן אדם” בתגובה למהומה, היום ואתמול צייצה “אני מצטערת שלא אהיה אלופה אולימפית השנה, אבל אני מבטיחה להיות אלופת עולם בשנה הבאה”, וכן עקצה “כל האנשים המושלמים האלה שיודעים לחיות את החיים, אני שמחה שאני לא אחד מהם!”

מעבר לסלבריטאים ולספורטאים, גולשים רבים נוספים הביעו תמיכה בריצ’רדסון ברשתות החברתיות. “שאקרי ריצ’רדסון לא חייבת להציג בפנינו את הטראומה שלה כדי לחפש את סליחתנו לכל דבר, היא בכלל לא חייבת להיות בטראומה כדי להצדיק צריכת קנאביס”, צייץ גולש אחד, שסיכם במלים “אם זה המצב היום בכל הקשור לשימוש בקנאביס, כל החברה הזו אבודה”. ואילו גולש אחר כתב כי “להשעות אנשים על שימוש במריחואנה – תעשייה של מיליארד דולר – זה פשוט מגוחך”.

תמיכה נוספת בריצ’רדסון הגיעה מהעיתון הנפוץ “USA TODAY”, שפרסם טור דעה מאת ד”ר סקוט אי. האדלאנד (Dr. Scott E. Hadland), תחת הכותרת “אני רופא להתמכרויות, תנו לשאקרי ריצ’רדסון להתחרות והפסיקו לבדוק קנאביס בקרב אתלטים”.

“קנאביס לא עוזר לביצועים ספוטרטיביים”, כתב הרופא, “בניגוד לחומרים האסורים האחרים, כמו למשל סטרואידים אנבוליים וממריצים, הקנאביס אינו משפר ביצועים. למעשה, שימוש בקנאביס יכול לגרום אפילו לביצועים גרועים יותר מבדרך כלל בקרב ספורטאים”.

גם במישור הכלכלי זכתה ריצ’רדסון לתמיכה משמעותית, כאשר חברת “נייקי” – שכידוע מייצרת ומוכרת הנעלה וביגוד לכל המשפחה – פרסמה כבר ביום שישי הצהרה שבה אמרה כי תמשיך לתמוך בריצ’רדסון, שמפרסמת את החברה מאז 2019. “אנו מעריכים את היושרה ואת האחריות של שקארי ונמשיך לתמוך בה בתקופה זו”, אמרה החברה לרשת ESPN.

בהקשר זה, חשוב לציין את השינוי בגישה של “נייקי”, שבעבר נחשבה לחברה שמרנית יותר. מקרה זכור ביותר הוא התבטאותו של מייקל ג’ורדן, אולי הספורטאי המזוהה ביותר עם החברה, שסירב בשנת 1990 לתפוס צד במרוץ לסנאט במדינת צפון קרוליינה שבה גדל, שם התמודד המועמד השחור הארווי גאנט מול מועמד הלבן והגזען ג’סי הלמס, בטענה ש”גם רפובליקנים קונים סניקרס”. האמירה ההיא העלתה כמובן זעם רב כלפי ג’ורדן הצעיר וכלפי נייקי, שכן רבים טענו כי הוא חושש לאבד את קמפיין המיליונים לנעליים המפורסמות הנושאות את שמו, “אייר ג’ורדן”.

ספורטאי על אחר שדווקא הפסיד קמפיין ומיליונים רבים בשל שימוש במריחואנה הוא השחיין מייקל פלפס, שחברת הדגנים הענקית “קלוגס” החליטה להפסיק להשתמש בשירותיו בתחילת 2009 לאחר שצולם עם באנג.

בחזרה לריצ’רדסון, שנראה כי הפרשה משפיעה עליה באופן עמוק מאוד. מיד עם פרסום הידיעה צייצה האצנית בחשבון הטוויטר שלה: “אני אנושית”, ואילו בריאיון לתוכנית הבוקר של רשת NBC ביום שישי הסבירה כי כי למותה של אמה הביולוגית שבוע קודם לבדיקות היה חלק בכך שעישנה קנאביס. 

“אני לא מעודדת אף אחד לעשות את זה וגם לא אומרת לאף אחד לא לעשות את זה”, אמרה האצנית הצעירה, “אני רק רוצה לקחת אחריות על מעשיי. אני יודעת מה עשיתי, אני יודעת מה הייתי אמורה לעשות, ועדיין לקחתי את ההחלטה הזאת”.

לביקורת על השימוש שלה בקנאביס השיבה כי “שוב, אני לא אומרת לאף אחד לעשות את זה או לא לעשות את זה, רק שלא ישפטו אותי, הם לא מבינים. לעולם לא היו תופסים אותי עם סטרואידים.

“אני לא מנסה לתרץ או לחפש אמפתיה, אבל להיות במצב כזה, כשאני מגלה דבר כזה, משהו שהייתי אומרת שהוא כנראה אחד הדברים המשמעותיים ביותר שהשפיעו עליי… זה בהחלט עניין כבד בשבילי.

“אנשים לא מבינים איך זה מרגיש להיות ככה מול כל העולם, להלביש על עצמי פנים שמסתירות את הכאב. מי אני שאגיד לך איך להתמודד עם כאב או קושי שמעולם לא חווית קודם או שחשבת שלא תצטרך להתמודד איתו אי פעם.

“כרגע אני משקיעה את כל הזמן והאנרגיה שלי בהתמודדות עם מה שאני צריכה לעשות, שהוא להבריא את עצמי. אל תשפטו אותי, אני רק בן אדם. אני אתם, ורק במקרה אני רצה קצת יותר מהר”.

“אני מתנצלת”, סיכמה, “עד כמה שאני מאוכזבת, אני יודעת שכשאני עולה על המסלול אני לא מייצגת רק את עצמי, אני מייצגת קהילה שהביעה בי תמיכה ואהבה אדירה, ואכזבתי אתכם. אז אני מתנצלת על העובדה שלא ידעתי איך לשלוט ברגשותיי או להתמודד איתם”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר