מגלגל...

שיא חדש: שוחרר ללא הרשעה צעיר שגידל 46 שתילי קנאביס בביתו

בתי המשפט ממשיכים להתעלם מדרישות המשטרה ומשחררים מגדלי קנאביס בעבירות קלות יחסית. צעיר, ‘גאון מחשבים’, שנתפס עם 46 צמחי קנאביס בביתו, שוחרר ללא הרשעה כלל ובעונש עבודות של”צ בלבד – וזאת למרות דרישת הפרקליטות לעונש של 6 חודשי מאסר לפחות. “הצלחה תקדימית,” אומרים עורכי דינו.

בשנת 2015 פרסמנו אודות תקדים משפטי במסגרתו שוחרר ללא הרשעה צעיר שנתפס מגדל 21 שתילי קנאביס בביתו – ומאז ממשיכים שופטים להתעלם מדרישות המשטרה והפרקליטות לעונשים קשים ופוסקים גזרי דין קלים יחסית בתחום עבירות גידול הקנאביס בבית.

העונשים הקלים יחסית ניתנים לאלו הנמצאים לדעת שירות המבחן ובית המשפט כ’נורמטיבים’ ושעתידם עלול להיפגע אם יורשעו. כך לדוגמה לפני 5 חודשים היה זה דוקטורנט שגידל 14 שתילים ושוחרר עם עונש עבודות של”צ בלבד.

רונית פוזננסקי
השופטת רונית פוזננסקי: “הנאשם גידל את הסם לצרכיו הפרטיים” (תמונה: אתר בתי המשפט)

הבוקר (א’) אנו מדווחים לראשונה על שיא חדש בתחום זה: צעיר שגידל 46 שתילי קנאביס בביתו שוחרר ללא הרשעה ועם עונש עבודות של”צ בלבד.

את העונש הקל יחסית גזרה השופטת רונית פוזננסקי מבית משפט ‘השלום’ בתל אביב, שכבר הציגה בעבר שיקול דעת סביר גם בתיקים קודמים ששפטה בתחום הקנאביס.

במקרה זה, הצעיר, סמנכ”ל חברת אבטחת מידע, בן 25, תושב חולון, הסובל ממחלת FMF (קדחת ים תיכונית), נתפס בפשיטת משטרה על ביתו, במהלכה נתגלו צמחי הקנאביס לצד ציוד לגידול לרבות מנורות, מד לחות, מפוח ועוד. בנוסף נמצאו 23.87 גרם קנאביס בצנצנות ו-15.24 גרם חשיש.

לדברי הנאשם, כפי שהם מופיעים בפרוטוקול המשפט שהגיע לידינו ושם הוא מתואר בין השאר כ’גאון מחשבים’, הוא מספר שהחל להשתמש בקנאביס 3 שנים קודם לתפיסה, וזאת על רקע מצבו הבריאותי והכאבים עמם התמודד. הוא הודה בעבירת הגידול וציין כי עשה זאת לשימושו האישי בלבד. עוד הוא סיפר שהחל בתהליך לקבלת רישיון קנאביס רפואי.

שירות המבחן התרשם כי הנאשם בעל מוטיבציה גבוהה לשינוי אורחות חייו וכי אינו בעל דפוסים עברייניים, וכן שהוא ‘גילה נכונות לערוך שינוי בחייו ובמסגרת ההליך הוא אף שולב בקבוצה טיפולית ובסדנת ‘חוק ומשפט’ ונתן בדיקות שתן נקיות לאורך התקופה’.

אורית חיון
עו”ד אורית חיון, ייצגה את הנאשם

שירות המבחן גם התייחס לשאלת ההרשעה ומסר כי ממכתב שהתקבל ממעסיקו של הנאשם עולה כי למרות שביעות הרצון ממילוי תפקידו, היה ויואשם בפלילים לא ניתן יהיה להמשיך להעסיקו בחברה. לאור זאת המליץ שירות המבחן לשופטת פוזננסקי לבטל את ההרשעה.

מנגד דרשה הפרקליטות להטיל על הנאשם עונש של 6 עד 18 חודשי מאסר בפועל וטענה כי לאור הכמות הגבוהה שנתפסה יש לתת משקל עודף לאינטרס הציבורי אשר גובר לשיטתה על הנזק שעשוי להיגרם לנאשם.

את הנאשם ייצגו עו”ד אורית חיון ועו”ד דין כוכבי, שטענו במהלך המשפט כי “מדובר בנאשם נורמטיבי שעובד בתחום המחשבים, תחום אבטחת המידע, תחום שכרוך בעבודה מול גופים ציבוריים וכזה שלא יאפשר לו להמשיך לעסוק בו במידה ויורשע. זה ברור שהרשעה לא רק תפגע בעתידו אלא גם בדימויו העצמי לתפקד ולחזור להיות אדם נורמטיבי.”

“מאז ומעולם נערכה אבחנה בין אלה המחזיקים ומגדלים סמים לצריכה עצמית לבין עבירות מתחום עולם הפצת הסם,” כתבה השופטת פוזננסקי בפסק הדין. “שעה שמדובר בגידול לצריכה עצמית הרי שהאינטרס האישי של הנאשם מהווה נסיבה משמעותית בעת בחינת עונשו. הנאשם גידל את הסם לצרכיו הפרטיים כדי להימנע מחיכוך עם גורמי סחר ומרגע שהוגש כתב האישום כנגדו הפסיק את השימוש בקנאביס.”

דין כוכבי
עו”ד דין כוכבי: “מדובר בהצלחה תקדימית”

לסיכום קבעה השופטת כי “יש להיעתר לבקשה ההגנה ולבטל את הרשעתו של הנאשם” והטילה עליו עונש עבודות של”צ בהיקף של 300 שעות, צו מבחן בפיקוח שירות המבחן למשך שנה והתחייבות ע”ס 20 אלף ש”ח להימנע מביצוע עבירות של גידול והחזקת סם לצריכה עצמית.למשך שנתיים.

“בית המשפט קיבל את עמדתנו במלואה, איפשר לצעיר כבן 25 עתיד נקי ובחר שלא להרשיעו על אף גידול הסם במעבדה ביתית בעציצים רבים ובכמות של כ-3 קילוגרם,” מסר עו”ד כוכבי למגזין קנאביס. “נראה כי מדובר בהצלחה תקדימית בהכרה של בתי המשפט בחומרה מופחתת בכל הקשור לסם מסוג קנאביס, במיוחד כאשר מדובר במי שהשתמש בו על רקע של צורך רפואי וגם אם זה נעשה ללא אישור כדין.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר